Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwie "bomby" trafiły do... muzeum

Redakcja
Pojemniki znalezione przy ul. Miechowity Fot. Grzegorz Ziemiański
Pojemniki znalezione przy ul. Miechowity Fot. Grzegorz Ziemiański
Wczoraj, po raz trzeci w ostatnich kilku dniach, robotnicy remontujący ul. Miechowity natknęli się na podejrzane przedmioty leżące w ziemi. Znaleziono tam już trzy pociski artyleryjskie, dwa dni temu butlę gazową, a teraz m.in. "pojemniki do zrzutu" z samolotów.

Pojemniki znalezione przy ul. Miechowity Fot. Grzegorz Ziemiański

HISTORIA. Znaleziono niemieckie pojemniki służące do zrzutów paliwa na spadochronach

- Gdy robotnicy natrafili na przedmioty przypominające bomby - teren został zabezpieczony i na miejsce przyjechali saperzy - powiedziała nam Anna Zbroja z zespołu prasowego małopolskiej policji. Na wszelki wypadek ewakuowało się pobliskie przedszkole i firma ochroniarska. Tym razem nie znaleziono jednak niczego groźnego, a wykopane rzeczy trafiły już do... muzeum.
- To były dwa niemieckie pojemniki (z okresu II wojny światowej) służące do zrzutów paliwa na spadochronach, np. dla okrążonych oddziałów - powiedział nam dr Krzysztof Wielgus z Politechniki Krakowskiej. - Rzeczywiście wyglądają jak bomby; mają po ok. 1,5 metra długości i dlatego wezwano saperów. Pojemniki, po sprawdzeniu, że nie ma żadnego zagrożenia - zostały przekazane... do Muzeum Lotnictwa; okazało się bowiem, że muzeum ma tylko jeden taki pojemnik, ale w gorszym stanie. W wykopie przy ul. Miechowity znaleziono wczoraj także część łóżka polowego oraz fragment owiewki samolotowej (szklanego elementu z kabiny), a ponadto wojskowy kubek z 1917 roku, z monarchii austro-węgierskiej. To wszystko wskazuje na to, że w tym miejscu były przed laty wojskowe magazyny.
Na dawnym lotnisku Kraków--Rakowice-Czyżyny oraz terenach przyległych do niego od dawna znajdywane są różnego rodzaju przedmioty (nie tylko pociski czy bomby). - To rezerwat archeologii militarnej - dodaje Krzysztof Wielgus. - Może tam być jeszcze sporo różnych rzeczy związanych z działającym tam lotniskiem. Przy wszystkich trzeba jednak zachować ostrożność.
Lotnisko Kraków-Rakowice-Czyżyny powstało w 1912. Początkowo zajmowało obszar 55 ha i zawierało bazę oddziału lotniczego. Na Rakowicach działały warsztaty lotnicze remontujące samoloty i ich silniki. We wrześniu 1939 roku było kilkakrotnie bombardowane, a następnie lotnisko przejęli Niemcy i było wykorzystane przez Luftwaffe; było jedną z baz lotniczych biorących udział w przygotowaniach do ataku na Związek Radziecki w 1941 roku. Po wojnie straciło znaczenie ze względu na zabudowę okolicznych terenów i w 1963 roku zostało zlikwidowane. (J.ŚW)
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski