Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwie dziewczyny wplątane w rodzinne porachunki w nowym polskim filmie "Eastern"

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
„Eastern” to jeden z najciekawszych debiutów fabularnych w Polsce ostatnich lat. Futurystyczny obraz Piotra Adamskiego możemy oglądać już w krakowskich kinach.

FLESZ - Kryzys w branży taxi. Nawet 80% mniej kursów

od 16 lat

Film pokazuje świat przyszłości, w którym życie ludzi reguluje wprowadzony przez państwo drastyczny i rygorystyczny kodeks krwi. Broń jest legalna, a naboje można kupić na stacji benzynowej. Za bramą zamkniętego osiedla, pod okiem monitoringu, toczy się niezwykła gra. Dwie młode dziewczyny zostają wplątane w porachunki między sąsiadującymi rodzinami. Postanawiają zmienić te reguły: przełamać krąg przemocy i terroru, a także przeciwstawić się wszechogarniającej kulturze zemsty.

„Eastern” wyreżyserował Piotr Adamski, który jest filmowcem i artystą wizualnym. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Szkołę Wajdy. Jest autorem wystaw w kraju i za granicą. Wcześniej w Studiu Munka wyreżyserował krótkometrażowy film „Otwarcie”, który przyniósł mu szereg nagród w kraju i za granicą.

- „Eastern” ukazuje dystopijny świat, który rządzi się logiką z przeszłości. Świat, w którym władza - w rodzinie czy w polityce - instrumentalizuje tradycyjne wartości dla własnego interesu. Świat podzielony na Nowaków i Kowalskich oraz jednostkę, która próbuje się z takiej narracji władzy wydostać. „Eastern”, czyli western na cywilizowanym Wschodzie - mówi reżyser.

Autorem zdjęć do „Easternu” jest z kolei Bartosz Nalazek, absolwent łódzkiej „filmówki” oraz asystent Janusza Kamińskiego przy ostatnich filmach Stevena Spielberga. Ma na swoim koncie zdjęcia m.in. do serialu „Artyści”, które były realizowane w Krakowie.

- Scenariusz filmu wydawał się bardzo interesujący w kontekście tego, co widzimy we współczesnej rzeczywistości, pełnej konfliktów i zrytualizowanej przemocy. Droga twórcza Piotra Adamskiego jest szczególna, od sztuk plastycznych i wideo-artu do filmu fabularnego.
W wyniku współpracy reżysera i operatora, twórców pochodzących z odmiennych światów, powstał film ze świeżą, oryginalną warstwą wizualną, zapadający w pamięć długo po ostatnim kadrze - dodaje producent, Jerzy Kapuściński.

Na pierwszy plan w „Easternie” wybijają się wyraziste postaci kobiece – dwie odważne dziewczyny. W tych rolach oglądamy młode aktorki - Maję Pankiewicz i Paulinę Krzyżańską. Resztę obsady tworzą również mało znani aktorzy, którzy dopiero zaczynają swoją karierę. Autorem muzyki jest Hubert Zemler, w filmie wykorzystano utwór „Monza” hip-hopowego zespołu Probl3m.

„Eastern” otrzymał trzy nagrody na 38. Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie: dla Mai Pankiewicz za odkrycie aktorskie, dla zespołu Pro8lem za najlepszą muzykę, a także Nagrodę Dziennikarzy. Film był również nominowany do Odkryć Empiku 2019. Krytycy porównują obraz Adamskiego do dzieł greckiego reżysera Jorgosa Lantimosa, takich jak „Kieł” czy „Lobster”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Dwie dziewczyny wplątane w rodzinne porachunki w nowym polskim filmie "Eastern" - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski