Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwie firmy walczą o pole golfowe na Białych Morzach w Łagiewnikach

Piotr Tymczak
Przestrzeń miasta. Kraków może zarobić więcej, niż planowali urzędnicy, na dzierżawie zdegradowanego terenu po dawnych zakładach Solvay.

Co powstanie przy ul. Podmokłej i Herberta? Spółki Golf&Spa Resort oraz Solvay Golf Club złożyły oferty w przetargu na 30-letnią dzierżawę i zagospodarowanie obszaru w Łagiewnikach. Nazwy firm sugerują budowę pola golfowego na tym terenie. Tego, kto zostanie zwycięzcą przetargu, dowiemy się pod koniec miesiąca.

Obecnie oferty sprawdzi i oceni komisja przetargowa. Zaproponowany czynsz dzierżawny ma stanowić 40 procent oceny oferty. Taki sam procent będzie dotyczył proponowanego sposobu zagospodarowania terenu, a 20 procent - terminu realizacji. Na razie, do czasu rozstrzygnięcia przetargu, jego organizator - Zarząd Infrastruktury Sportowej nie może podawać szczegółów ofert.

Urząd zastrzegł sobie również możliwość zamknięcia przetargu bez wyłonienia którejkolwiek z ofert. - Może się tak stać, jeżeli komisja uzna, że propozycje nie zabezpieczają interesu miasta - wyjaśnia Halina Szłapa z ZIS.

Zarządzenie prezydenta wywołało burzę
O sprawie pola golfowego w Łagiewnikach, w pobliżu Sanktuarium św. Jana Pawła II, pierwszy raz pisaliśmy w "Dzienniku Polskim" w sierpniu 2013 roku. Informowaliśmy wtedy, że Stowarzyszenie Krakowski Klub Golfowy Green Park zostało zarejestrowane w marcu 2013 r., a już w lipcu prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podpisał zarządzenie, w którym zgodził się, aby temu klubowi oddać w dzierżawę 34-hektarowy obszar i to z opłatą 9 groszy za metr kwadratowy rocznie (czyli zysk wyniósłby ok. 40 tys. zł rocznie).

To wywołało burzę. Urzędnicy wyjaśniali, że opłata została ustalona na podstawie zarządzenia w sprawie określenia stawek czynszu dzierżawnego za grunty, jakie przekazuje się stowarzyszeniom sportowym czy uczniowskim klubom sportowym w całym mieście. To nie przekonywało miejskich radnych, którzy uważali, że powinien zostać ogłoszony przetarg.

Sprawa ucichła na rok. Wróciła w połowie 2014 r., kiedy prezydent zwrócił się do radnych o opinię, czy zgadzają się na przekazanie terenu Stowarzyszeniu KKG Green Park. Urzędnicy przekonywali, że nikt - oprócz KKG Green Park - nie interesował się przez rok działką.

Przedstawiciele ZIS tłumaczyli też, że oddanie stowarzyszeniu gruntu w dzierżawę w trybie bezprzetargowym wynika z uchwały Rady Miasta Krakowa.

Radni nadal nie byli przekonani i uważali, że powinien zostać ogłoszony przetarg. Tak się stało i okazuje się, że zgłosiły się dwie firmy. - To pokazuje, że było warto, bowiem miasto może mieć większe korzyści z tego terenu - komentuje Włodzimierz Pietrus, szef klubu PiS w Radzie Miasta Krakowa.

- Wcześniej cena za wydzierżawienie terenu była śmiesznie niska. Mam nadzieję, że dzięki przetargowi uda się podpisać korzystniejszą umowę dla miasta - zwraca uwagę Andrzej Hawranek, szef klubu PO w krakowskiej Radzie Miasta.

Miasto nie ma pieniędzy na park w Łagiewnikach
Na początku lutego tego roku ZIS ogłosił przetarg na dzierżawę Białych Mórz. Wywoławczy miesięczny czynsz wynosi 10 tysięcy złotych plus podatek VAT w wysokości 23 procent. Rocznie wyszłaby więc znacznie większa kwota niż ta, jaką płaciłoby Stowarzyszenie KKG Green Park.

W warunkach przetargowych znalazło się zastrzeżenie, że dzierżawca podpisze w umowie z gminą zobowiązanie o udostępnieniu terenu organizatorom Światowych Dni Młodzieży.

Dla obszaru objętego przetargiem obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania. Zgodnie z nim to teren pod zieleń parkową oraz urządzenia sportowo-rekreacyjne, naziemne budowle służące uprawianiu sportu i rekreacji na otwartym powietrzu, takie jak pole golfowe, boiska do gier, gimnastyki i lekkoatletyki, ścieżki zdrowia.

Zgłosiły się dwie firmy związane z golfem. Jak ustaliliśmy, za firmą Golf&Spa Resort stoi Seweryn Dzierżak, prezes KKG Green Park. - Jestem jednym ze współudziałowców spółki Golf&Spa Resort - przyznaje Seweryn Dzierżak.

W styczniu wybrano zwycięzców konkursu na koncepcję parku na Białych Morzach. Takie rozwiązanie forsuje Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski. Urzędnicy i radni przyznają jednak, że miasto nie ma pieniędzy na park. - Przynajmniej przez najbliższe lata nie byłoby na to funduszy - komentuje radny Hawranek, który jest przewodniczącym Komisji Budżetowej w Radzie Miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski