Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwie religie

BK
OŚWIĘCIM. Płytę nagrobną z XV wieku Mikołaja Myszkowskiego, kanclerza księstwa oświęcimskiego za panowania księcia Jana IV, jeden z najcenniejszych zabytków oświęcimskich, można zobaczyć na nowej wystawie w Muzeum Zamek.

- W dwóch salach, które udostępniliśmy dla zwiedzających, prezentowane są eksponaty i dokumenty związane ze współegzystującymi w przedwojennym Oświęcimiu religiami: katolicką i mojżeszową. Jest to dalsza część stałej wystawy, która tworzona jest systematycznie zgodnie z projektem aranżacji wnętrz opracowanym przez muzealnika z Krakowa dr Katarzynę Barańską - mówi Wioletta Oleś, dyrektor Muzeum Zamek w Oświęcimiu

W sali katolickiej prezentowane są muzealia pozyskane z zakładu księży salezjanów w Oświęcimiu, z parafii pw. Św. Bartłomieja w Porębie Wielkiej, Muzeum Narodowego w Krakowie oraz zbiorów własnych muzeum. Na wystawie znajdują się przedmioty liturgiczne m.in.: kielich, puszka, monstrancja, Mszał Rzymski. Ekspozycja została wzbogacona przez obraz Ukoronowania NMP, dwa ornaty - jeden z XVIII wielu, drugi z początku XX wieku pochodzący z Parafii Wniebowzięcia NMP w Oświęcimiu oraz wspomnianą płytę nagrobną Mikołaja Myszkowskiego.

W sali poświęconej religii mojżeszowej eksponowane są główne symbole związane z judaizmem. Jest to postawiona na centralnym miejscu menora, przez którą prześwituje witraż z gwiazdą Dawida. Wśród prezentowanych eksponatów znajduje się tutaj również: tałes, tora, korona i sukienka na torę. Na wystawie został przedstawiony kalendarz najważniejszych świąt żydowskich za pomocą sakralnych muzealiów tj. lampki chanukowej, talerza sederowego, jarmułki, czy księgi Estery. Eksponowane muzealia pochodzą z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Muzeum Etnograficznego w Krakowie, Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie oraz ze zbiorów własnych placówki.

- Zamek jest otwarty dla zwiedzających od poniedziałku do piątku w godzinach 10 - 15 oraz w niedziele 11 - 15. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zwiedzania i spotkania z historią miasta - zachęca dyrektor Oleś.

(BK)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski