Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwie tony trucizny

Smol
Na terenie powiatu ziemskiego tarnowskiego znajdują się dwa mogilniki, nazywane bombami ekologicznymi, gdyż to właśnie w tych miejscach w latach 60-tych i 70-tych składowano trujące pestycydy. Oba nie zostały na razie zlikwidowane, choć taką likwidację planuje się już od jakiegoś czasu w ramach planu działań na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa powiatu.

ŚWIEBODZIN, ŁĘKAWICA. Niebezpieczne mogilniki

   Zgodnie z ustawą o odpadach, samorządy lokalne są zobowiązane do opracowania planów gospodarki odpadami. Świeżo opracowanego planu odpadowego dorobił się właśnie powiat ziemski tarnowski. Jak czytamy w opracowaniu, nadal pewnym problemem są odpady niebezpieczne, które w latach 60-tych i 70-tych trafiały do mogilników.
   Bez specjalnych zabezpieczeń składowano tam opakowania po pestycydach i przeterminowane pestycydy. Na terenie powiatu ziemskiego tarnowskiego są dwa takie mogilniki, w Świebodzinie w gminie Pleśna i w Łękawicy koło Skrzyszowa.
   Mogilnik w Świebodzinie jest sporo większy od swojego łękawickiego "kolegi", bo składuje się tam około dwóch ton niebezpiecznych dla środowiska substancji, podczas gdy w Łękawicy pestycydów jest około dwustu kilo. Autorzy środowiskowego raportu uspokajają natomiast, że zarówno w Świebodzinie, jak też Łękawicy oddziaływanie mogilników nie jest aż tak duże, bo swego czasu umiejscowiono je w betonowych bunkrach.
   Dlaczego podtarnowskich mogilników jeszcze nie zlikwidowano, skoro większość z nich została zlikwidowana w województwie małopolskim w 2002r.? Okazuje się, że w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska zabrakło niestety na ten cel pieniędzy, choć to właśnie z pieniędzy NFOŚ-iu zlikwidowano w 2002r. większość małopolskich trujących "dołów" z pestycydami. Wojewoda nie otrzymał jednak w stosownym czasie z NFOŚ-iu pewnej partii pieniędzy na walkę z mogilnikami.
   - Z uwagi na to, że wojewoda nie otrzymał ostatniej transzy z NFOŚ-iu, część mogilników, w tym oba zlokalizowane na terenie powiatu tarnowskiego, nie została zlikwidowana - tłumaczą autorzy Planu Gospodarki Odpadami
w powiecie tarnowskim.
   Twierdzą natomiast, że jest szansa na szybkie pozbycie się mogilników w Świebodzinie i Łękawicy. Zgodnie bowiem z wojewódzkim planem gospodarki odpadami, niebezpieczna zawartość mogilników znajdujących się na terenie powiatu ziemskiego tarnowskiego powinna zostać zlikwidowana w pierwszej kolejności. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy to nastąpi.
(Smol)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski