Dwójka poza zasięgiem

ART
Agnieszka Bal (Luboń) na trasie w Szczawnie-Zdroju Fot. Lang Team/Wojtek Szabelski/freepress.pl
W Szczawnie-Zdroju rozegrane zostały finałowe zawody VacansOleil Grand Prix MTB. W cyklu organizowanym przez Czesława Langa z dobrej strony w tym sezonie pokazali się kolarze górscy z naszego regionu. Juniorka Monika Żur (Luboń Skomielna Biała) i młodziczka Monika Rapacz (GKS Raba Wyżna Podsarnie) triumfowały w punktacjach łącznych. Obie były zdecydowanie lepsze od rywalek.

KOLARSTWO GÓRSKIE. Juniorka Monika Żur i młodziczka Monika Rapacz zwyciężyły w klasyfikacjach końcowych VacansOleil Grand Prix MTB

Wysoką formę w końcówce sezonu potwierdziła Żur. Zawodniczka Lubonia już przed finałowym wyścigiem zapewniła sobie triumf w końcowej klasyfikacji juniorek, ale ostatniego startu, jak na mistrzynię przystało, nie odpuściła. Zajęła 2. miejsce, ustępując tylko wicemistrzyni świata juniorek Ukraince Janie Belomoinie. Kolejną z polskich "góralek", Martę Turoboś (LUKS Sławno), zdeklasowała, wyprzedzając ją o prawie 8 minut. Po złotym medalu MP to następne jej trofeum w tym roku.

Kolejny znakomity występ zaliczyła Monika Rapacz. Młodziczka z Podsarnia odniosła piąte zwycięstwo i z kompletem punktów triumfowała w klasyfikacji końcowej. Tym razem o 35 sekund wyprzedziła Klaudię Cybulską (Centrum Wąski Nowa Ruda). Na piątej pozycji finiszowała Kaja Karkula z Lubonia Skomielna Biała (do podium brakło jej 11 sekund), która z całego cyklu też może być zadowolona, bowiem sklasyfikowana została na 3. pozycji.

Wśród juniorek młodszych 2. łącznie lokaty bronić miała w Szczawnie Sabina Zamroźniak (UKS Podwilk), dogonienie zdecydowanie najlepszej w tym sezonie Elżbiety Figury (Zagłębie Sosnowiec) było w zasadzie niemożliwe. Faworytka wygrała finał, a Podhalanka dzięki 3. miejscu (wyprzedziła ją jeszcze Aleksandra Podgórska z Dream-bike.pl Bielawa) utrzymała 2. lokatę w "generalce", co jest jej ogromnym sukcesem. Dziesiąta do mety dotarła Agnieszka Bal (Luboń), której łącznie przypadła 5. lokata.

Wśród młodzików 2. miejsce w Szczawnie zajął Jakub Zamroźniak (UKS Podwilk), a 3. Adrian Siarka (Raba Wyżna). Do zwycięskiego Łukasza Winiarskiego (Jama Wałbrzych) stracili odpowiednio 8 i 11 sekund. Dobrze spisał się także Mateusz Filipiec (Luboń), który finiszował na 5. pozycji. W punktacji łącznej triumfował Winiarski, który wyprzedził Zamroźniaka (jedna 3. i aż cztery 2. lokaty) i Siarkę (zwycięstwo, dwa 3. miejsca i dwa 4.), piąty był Filipiec.

W elicie kobiet triumfowała mistrzyni świata Maja Włoszczowska (CCC Polkowice), a końcowy triumf przypadł 2. tego dnia na mecie Annie Szafraniec (JBG-2 Professional MTB Team). W czołówce znalazły się zawodniczki związane z naszym regionem. Trzecia finiszowała była reprezentantka Sprintu Jordanów - Paula Gorycka (CCC Polkowice), a 4. była pochodząca z Bukowiny Tatrzańskiej Katarzyna Solus-Miśkowicz (DEK Meble Cyclo Korona Kielce). Łącznie obie również były na podium: Gorycka 2., a Solus-Miśkowicz 3. Włoszczowska startowała tylko dwa razy w cyklu i przypadła jej 4. lokata.

Wybrane klasyfikacje

Młodzicy: 1. Łukasz Winiarski (Jama Wałbrzych) 86, 2. Jakub Zamroźniak (UKS Podwilk) 76, 2. Adrian Siarka (Raba Wyżna Podsarnie) 71... 5. Mateusz Filipiec (Luboń Skomielna Biała) 47.

Młodziczki: 1. Monika Rapacz (Raba Wyżna Podsarnie) 100, 2. Klaudia Demkowska (Goodman Zator) 70, 3. Kaja Karkula (Luboń Skomielna Biała) 60.

Juniorki młodsze: 1. Elżbieta Figura (Zagłębie Sosnowiec), 2. Sabina Zamroźniak (UKS Podwilk) 70, 3. Maria Ziółkowska (LUKS Sławno) 63... 5. Agnieszka Bal (Luboń Skomielna Biała) 43.
Juniorki: 1. Monika Żur (Luboń Skomielna Biała) 83, 2. Marta Turoboś (LUKS Sławno) 70, 3. Karolina Wojtaszczyk (Start Tomaszów Mazowiecki) 58.