Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwójka z Małopolski z biletem do Londynu

(ART)
Pływanie. Jedną z gwiazd zimowych mistrzostw Polski w Lublinie był Wojciech Wojdak z Unii Oświęcim. Błysnęła też Wioletta Orczykowska z Jordana Kraków.

MP na krótkim basenie były kwalifikacją do majowego czempionatu na 50-metrowej pływalni w Londynie, a przez te zawody wiedzie droga na igrzyska w Rio de Janeiro.

Minima na ME wyznaczone przez PZP ustalone zostały na podstawie międzynarodowych kryteriów kwalifikacyjnych do igrzysk. Prawo startu w brytyjskiej stolicy mieli już zapewnione finaliści tegorocznych MŚ w Kazaniu (7 osób, w tym Wojdak). W Lublinie indywidualną przepustkę uzyskało kolejnych 17 zawodników, do tego dochodzi żeńska sztafeta 4x200 m stylem dowolnym, czyli 4 pływaczki, w tym niespodziewana indywidualna mistrzyni kraju na tym dystansie - Orczykowska.

19-letni Wojdak potwierdził, że na długich dystansach jest ostatnio najlepszy w kraju. Zdobył trzy złote medale: na 400 m, 800 m (z rekordem kraju: 7.33,60) i 1500 m stylem dowolnym oraz jeden srebrny - na 400 m zmiennym. W tej pierwszej konkurencji rywale mocno go naciskali. Uzyskał czas 3.40,36, drugiego Filipa Zaborowskiego wyprzedził o zaledwie 0,01 s, a trzeciego Kacpra Klicha o 0,21. A w Rio w jednej konkurencji Polskę może reprezentować tylko dwóch pływaków.

Normę na ME wypełniła także Orczykowska. 18-latka z Jordana w finale 200 m stylem dowolnym zdobyła złoto (1.58,29). Do indywidualnego minimum zabrakło jej 0,05 s, ale ma szansę popłynąć w sztafecie. Wysoki poziom finału sprawił, że suma czasów czterech najlepszych zawodniczek (wszystkie uzyskały wynik poniżej 1.59 min) spełniła wymogi PZP (8.02,07).

Minimum nie udało się wypełnić żadnemu z zawodników AZS AGH Kraków. Najbliżej była na 50 m kraulem Anna Kawecka, brakło jej 0,02 s (3. miejsce, 25,03). Akademicy zdobyli 12 medali: jeden złoty (Maciej Hołub na 50 m stylem klasycznym), 2 srebrne (Mateusz Wysoczyński na 200 m grzbietowym i Marcin Suzin na 200 m zmiennym) oraz 9 brązowych.

W roku olimpijskim zanosi się na powroty do reprezentacji. Normę na ME wypełniła m.in. Katarzyna Baranowska, olimpijka z Pekinu, która po igrzyskach przerwała, a później wznowiła karierę. W MP złoto na 200 m stylem zmiennym wywalczył trenujący na co dzień w USA Marcin Tarczyński, który ostatnio reprezentował nasz kraj na igrzyskach w Londynie. W brytyjskiej stolicy nie zabraknie też medalistów grudniowych ME na krótkim basenie w Netanji, m.in. Sebastiana Szczepańskiego, Alicji Tchórz, Tomasza Polewki i Aleksandry Urbańczyk-Olejarczyk.

Formę odnalazł Konrad Czerniak. Nasz czołowy sprinter ME miał nieudane. Na 50 m stylem dowolnym nie awansował do finału, a w Lublinie uzyskał czas lepszy od rekordu Polski - 20,79 (w Netanji dałoby mu to złoto) i odzyskał tytuł mistrza. Na 50 m stylem motylkowym też uzyskał najlepszy wynik w Polsce - 22,64.

Ostateczny skład na ME w Londynie zatwierdzi polski związek. Kadra na IO wybrana zostanie po majowych ME i MP, na których trzeba potwierdzić formę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski