Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dworzec MDA w Krakowie jest jednym z największych w Europie

(CEL)
Andrzej Banas / Polska Press
Transport. Dworzec autobusowy w Krakowie to olbrzymi węzeł komunikacyjny. Spółka Małopolskie Dworce Autobusowe rozbudowała i zmodernizowała obiekt, dzięki czemu ruch odbywa się jeszcze płynniej, a podróżni korzystają z licznych udogodnień.

Blisko 10 mln pasażerów rocznie (więcej jest tylko w Londynie), średnio 1250 odjazdów w ciągu doby (więcej odbywa się tylko w Moskwie), ponad 200 przewoźników obsługujących podróżnych z Polski i zagranicy, 38 stanowisk dla autobusów - tak w pigułce prezentuje się krakowski dworzec autobusowy. Rozbudowany i zmodernizowany obiekt działa od 25 lutego 2017 r. W krótkim czasie diametralnie zmienił swe oblicze.

Najlepiej autobusem

Kto przyjeżdża do Krakowa, ten najczęściej wybiera autobus, to najpowszechniejszy środek zbiorowej komunikacji. Nic więc dziwnego, że na dworcach autobusowych w każdym mieście panuje olbrzymi ruch, a w dużej aglomeracji i stolicy regionu jest on siłą rzeczy jeszcze większy. Krakowski dworzec, znajdujący się w ścisłym centrum miasta, przez wiele lat był zatłoczony i za ciasny dla przybywającej z każdym rokiem liczby przewoźników i pasażerów. Nieubłaganie nadszedł więc czas jego rozbudowy. Trwała ona podczas nieprzerwanej pracy kasjerów biletowych, kierowców autobusów oraz całej obsługi obiektu. A o skali przedsięwzięcia świadczy jedno - dobudowano praktycznie drugie tyle powierzchni i to w znacznie krótszym czasie niż trwała sama budowa dworca.

Jeden kierunek w jednym miejscu

25 lutego 2017 r. podróżnym i firmom przewozowym oddano do użytku rozbudowaną górną płytę dworca autobusowego w Krakowie, należącego do spółki Małopolskie Dworce Autobusowe SA. Obiekt jest nowoczesny i funkcjonalny, zdecydowanie sprawniejsza jest również organizacja ruchu. Dziś autobusy odjeżdżają z 38 stanowisk znajdujących się na dolnej i górnej płycie - sześciu więcej niż dotychczas.

Wydzielono odrębne stanowiska i perony dla przewoźników zagranicznych (G14-G17), co znacznie ułatwi podróż pasażerom. Podobnie jest w ruchu krajowym - z dwóch stanowisk na górnej płycie (G18-G19) będą odjeżdżać autobusy na Podhale; to popularny i oblegany kierunek. Będą też grupowane inne, np. w stronę Gliwic i Katowic czy na Sądecczyznę; swoje miejsce mają też autobusy jadące do Olkusza, Miechowa, Słomnik. Rozbudowa przewidywała też dwa dodatkowe przystanki tylko dla wysiadających na dolnej płycie. Bezpośrednio z nich można dostać się na Dworzec PKP lub przez nowy pasaż handlowy i dalej przez Tunel „Magda” do Galerii Krakowskiej lub do centrum miasta, a przede wszystkim poprawia bezpieczeństwo pasażerów.

Taki sposób organizacji ruchu zapewnia podróżnym jeszcze lepszą orientację na dworcu, a przewoźnikom znacznie ułatwia logistykę.

Komunikacja została zintegrowana

Rozbudowa górnej płyty dworca autobusowego domknęła istniejący układ Krakowskiego Centrum Komunikacyjnego. Obie płyty dworca zostały sprawnie połączone z dworcem kolejowym - a tym samym z międzynarodowym lotniskiem w Balicach, z przystankami szybkiego tramwaju oraz innymi środkami komunikacji miejskiej, a także z parkingiem samochodowym na płycie centrum.

Jednym z elementów tego domknięcia jest również spójna informacja dla podróżnych - piktogramy na dworcu autobusowym są kompatybilne z tymi na dworcu kolejowym oraz na przystankach MPK.

W nowym obiekcie nie ma barier architektonicznych - ulepszone zostały ciągi komunikacyjne przeznaczone dla osób niepełnosprawnych oraz dla podróżnych z dużym bagażem - wszyscy wygodnie zmieszczą się w dużej windzie łączącej wszystkie poziomy dworca. W jego nowym skrzydle znajdą się niebawem punkty obsługi pasażerów oraz placówki komercyjne. Dzięki rozbudowie można również skorzystać z windy chcąc od ul. Bosackiej dostać się do tunelu „Magda” a stamtąd bezpośrednio na perony kolejowe.

ZOBACZ TAKŻE: Deweloperzy obudowują pas startowy w Czyżynach

Autor: Joanna Urbaniec, Gazeta Krakowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski