Dylematy młodego pracownika

Redakcja
Przepisy nie przewidują pokrywania przez PUP kosztów szkoleń osoby już zatrudnionej... Krzysztof Z. niedawno ukończył służbę wojskową, zgodnie z przepisami trafił "na garnuszek" Powiatowego Urzędu Pracy w Brzesku. Zasiłek pobierał zaledwie przez dwa miesiące, po czym trafiła mu się okazja podjęcia stałej pracy. Etatowym pracownikiem pewnej firmy ochroniarskiej został 1 września, warunkiem jednak było podjęcie przez niego nauki na przyśpieszonym kursie dla ochroniarzy organizowanym w Tarnowie.

Dylematy młodego pracownika

Dylematy młodego pracownika

Przepisy nie przewidują pokrywania przez PUP kosztów szkoleń osoby już zatrudnionej...

 Krzysztof Z. niedawno ukończył służbę wojskową, zgodnie z przepisami trafił "na garnuszek" Powiatowego Urzędu Pracy w Brzesku. Zasiłek pobierał zaledwie przez dwa miesiące, po czym trafiła mu się okazja podjęcia stałej pracy. Etatowym pracownikiem pewnej firmy ochroniarskiej został 1 września, warunkiem jednak było podjęcie przez niego nauki na przyśpieszonym kursie dla ochroniarzy organizowanym w Tarnowie.
 Kurs trwa 3 miesiące i kosztuje ok. 2 tys. złotych, dla młodego człowieka jest to spory wydatek. Zwrócił się więc do PUP o zrefinansowanie kosztów kursu, gdyż dowiedział się, że istnieje taka możliwość. Spotkała go odmowa, całkiem słusznie zresztą, gdyż przepisy nie przewidują pokrywania przez PUP kosztów szkoleń człowieka już zatrudnionego. - Refundacją szkoleń mogą być objęci tylko bezrobotni figurujący w naszej ewidencji - _wyjaśnia kierownik PUP Anna Szczepaniec. - _Gdyby pracodawca zwrócił się do nas z zamiarem zatrudnienia tego mężczyzny i skierowania go na kurs, wówczas byłaby taka możliwość. W praktyce wygląda to tak: podpisujemy trójstronną umowę pomiędzy pracodawcą, naszą instytucją i jednostką szkolącą. Chodzi o to, abyśmy mieli pewność, że bezrobotny po zakończeniu kursu faktycznie zostanie zatrudniony. W czasie trwania kursu wypłacamy nadal zasiłek dla bezrobotnych, ponadto dodatek szkoleniowy i ewentualnie zwracamy koszty przejazdów, jeśli kurs odbywa się poza miejscem zamieszkania zainteresowanego.
 Obecnie zasiłek dla bezrobotnych wynosi 446,70 zł brutto. Dodatek szkoleniowy stanowi 20 procent tej kwoty, czyli około 90 złotych. Bezrobotny, jak wyjaśnia pani Szczepaniec, nie może podjąć pracy podczas trwania kursu, wszak pracodawca wnioskuje o zatrudnienie pracownika wykwalifikowanego. Jeden z pracowników PUP twierdzi, że w tym konkretnym opisywanym przez nas przypadku Krzysztof Z. padł ofiarą zbytniego pośpiechu. Gdyby pracodawca złożył odpowiedni wniosek, byłyby podstawy do pokrycia przez PUP kosztów szkolenia. - No tak, ale mój syn nadal byłby na garnuszku Urzędu Pracy - _mówi rozgoryczony ojciec Krzysztofa Z. - _Trafiła mu się okazja podjęcia pracy natychmiast, przecież wszędzie mówi się o walce z bezrobociem, tymczasem nieżyciowe przepisy powodują, że zamiast ubywać bezrobotnych, rosnąć będą koszty ich utrzymania. Przeprowadziłem sobie symulację kosztów, jakie przez trzy miesiące trwania kursu ponosiłby PUP. Trzymiesięczny zasiłek to 1340 złotych, dodatek szkoleniowy przez trzy miesiące to dalsze 270 złotych. Kurs odbywa się trzy razy w tygodniu w Tarnowie, refundacja kosztów przejazdu przez te trzy miesiące pochłonęłaby 360 złotych. Do tego dochodzi jeszcze koszt samego kursu - 2000 złotych. Proszę to sobie podsumować, to jest prawie 4000 złotych. Tymczasem ja chciałbym, żeby PUP chociaż częściowo pokrył koszty samego kursu. Czy to nie są oszczędności dla kasy państwa? Nie mam pretensji do pracowników brzeskiego Urzędu Pracy. Denerwuje mnie tylko, że ktoś wymyśla tak nieżyciowe przepisy. Na opłacenie kursu musiałem się zapożyczyć, ale nie będę od syna żądał zwrotu tej kwoty.
 Trudno odmówić racji ojcu Krzysztofa Z., przepisy jednak nie przewidują refundacji szkoleń dla ludzi, którzy już podjęli pracę. Być może ten przypadek powinien dać do myślenia ustawodawcom? Tymczasem, jak mówi kierownik PUP w Brzesku, spora grupa bezrobotnych korzysta z opłacanych przez PUP szkoleń pod konkretnych pracodawców. Zawsze musi jednak być pewność, że pracodawca nie wycofa się z zamiaru zatrudnienia szkolonego bezrobotnego.

(ZS)

 PS Imię i pierwsza litera nazwiska bohatera tej opowieści zostały zmienione.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie