Dymny, Zaduszki, Agnieszka i plany

Dymny, Zaduszki, Agnieszka i plany

WAK

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Wiesław Dymny - absolwent malarstwa krakowskiej ASP, współzałożyciel Piwnicy pod Baranami, jej aktor i scenograf, scenarzysta filmowy, m.in. filmów Henryka Kluby, i aktor zarazem, literat, któremu Fundacja Kościelskich przyznała nagrodę, malarz, rysownik, autor tekstów piosenek, konferansjer i kierownik literacki popularnego w połowie lat 60. zespołu Szwagry (napisał dla niego 300 tekstów), fotografik... Miał 42 lata, gdy umierał. Ile stworzyłby jeszcze...?

Piwnica pod Baranami - między dawnymi a nowymi laty

     Rozproszona ta jego twórczość; dobrze, że wydawnictwo Muza wydaje dzieła zebrane Dymnego, dobrze, że Piwnica pod Baranami przypomni go teraz w trakcie paru imprez, że telewizja przedstawi nakręcone według jego tekstów w krakowskim Łęgu widowisko, bo wszak Wiesław Dymny ze swoją wrażliwością i wyobraźnią wciąż fascynuje, bawi, intryguje... Pokazał to właśnie przygotowany w kwietniu według scenariusza Anny Dymnej program; zespół Big Cyc zachwycił się poezją Dymnego, że taka punkrockowa. A młodzi czytają ją i mówią - Monthy Pyton...
     Pokaże to widowisko II program TVP 31 bm. o godz. 20, a potem po północy, a ostatnią część jeszcze kiedy indziej. Szkoda, że tak to poszatkowano, ale może dzięki temu nie wycięto nic ponad potrzeby z tej inscenizacji, gdzie i Paweł Kukiz, i Jacek Wójcicki, i Halina Wyrodek, Dominika Kurdziel, Katarzyna Groniec, Kayah, i wspomniany Big Cyc, i Grzegorz Turnau, i Ryszard Rynkowski, i Jerzy Trela, i Krzysztof Globisz... Fragmenty ról filmowych Dymnego i urywki z programów piwnicznych... "Siedem jest bestii moich, czyli cyrk metafizyczny Wiesława Dymnego" nazwali twórcy to poetycko-muzyczne widowisko, a pojawi się owa summa z Dymnego akurat ostatniego dnia cyklu wieczorów przygotowanych przez Piwnicę pod Baranami w dniach 26-31 bm.
     Ów cyrk właśnie, ulubieni przez Dymnego klauni, to świat spektaklu, jaki w Teatrze Miejskim w Gdyni przygotował, wykorzystując teksty i piosenki nieżyjącego przyjaciela, Marek Pacuła. I ten też spektakl "Zbiór bzdur, czyli Dymny - żongler dwusturęki" zobaczymy 26 bm. na scenie Teatru Groteska. Dzień później, we wtorek, już w Piwnicy pod Baranami wernisaż wystawy fotografii "Dymny piwniczny" (będzie czynna przez kolejne dni), a w środę, też w Piwnicy, "Dymny filmowy" i "Koncert dla Wieśka" Kwintetu Janusza Muniaka (wstęp wolny). W piątek, 30 bm., koncert "Dymny, Dymny" w wykonaniu artystów słynnego kabaretu - w nowej pięknej sali teatralnej PWST na ul. Straszewskiego. I wreszcie w przeddzień 1 listopada - "Zaduszki piwniczne" - Andrzej Bursa, Wiesław Dymny, Piotr Skrzynecki, Janina Garycka. Cóż, upłynęły już 42 lata słynnej Piwnicy...
     A ona jakby znów łapała wiatr, co to przez magiczne okienko wpada od św. Anny, i snuje kolejne plany - programów, wojaży, koncertów, a także fonograficzne, by odrobić lata zaniedbań. Dzięki Michałowi Zabłockiemu, którego pochłania Kraków coraz bardziej, powstało wydawnictwo "Poemat", stawiające sobie za cel tak utrwalenie na płytach piwnicznych archiwaliów, jak i dokonywanie nagrań na bieżąco.
     Jako pierwsza pojawiła się właśnie płyta Agnieszki Chrzanowskiej "Nie bój się nic nie robić", z cudowną tytułową piosenką, która ma wkrótce trafić do telewizyjnej Twojej Listy Przebojów. A potem oby trafiła do wszystkich... (WAK)

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo