Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyplomacja według ministra, czyli liczymy na sojusz z Anglią [WIDEO]

Paula Radwanowicz
Minister spraw zagranicznych pragnie kształtować politykę NATO
Minister spraw zagranicznych pragnie kształtować politykę NATO Fot. grzegorz jakubowski
Polityka. Nasz rząd chce Europy równych państw. Jesteśmy również gotowi na dialog z Rosją.

Witold Waszczykowski przedstawił w Sejmie swoje expose na temat priorytetów polskiej polityki zagranicznej w 2016 roku. Wśród poruszonych tematów znalazły się m.in. relacje z Rosją, a także współpraca z NATO i UE. Minister zapowiedział też wsparcie dla inicjatyw regionalnych, takich jak zabiegi o organizację „małego” EXPO w Łodzi, czy budowę muzeum rodziny Ulmów (ratowali Żydów podczas wojny) pod Rzeszowem.

"Najwięcej obaw budzi Rosja". W. Waszczykowski o zagrożeniach dla bezpieczeństwa Europy

Źródło: Sejm/x-news

- W 2016 roku Polska będzie musiała zmierzyć się z trzema wielkimi kryzysami, które dotknęły Europę: z kryzysem bezpieczeństwa, kryzysem sąsiedztwa oraz kryzysem samego projektu europejskiego - mówił minister. - Wydawało się, że po wejściu do UE i NATO jesteśmy całkowicie bezpieczni. Nie wystarczy jednak być członkiem danej organizacji, ale trzeba też uczestniczyć w kształtowaniu jej polityki - dodał.

Waszczykowski chciałby tworzyć Unię wolnych narodów, równych państw, solidarną i konkurencyjną gospodarczo. - Droga do tego celu nie wiedzie przez Unię dwóch prędkości - stwierdził. Dodał, że Polska będzie respektować zobowiązania ws. uchodźców, ale też musi dbać o własne bezpieczeństwo.

- To było dobre i ważne wystąpienie. Polska polityka zagraniczna powinna być inna od tej, która była prowadzona do tej pory - ocenił prezydent Andrzej Duda. Eksperci także w większości chwalą przemówienie ministra jako ciekawe i niekonfrontacyjne. Jednak dr Sławomir Klimkiewicz z Collegium Civitas zwraca uwagę na wewnętrzne niespójności.

- Minister Waszczykowski mówił, że będziemy współpracować z Unią, ale zaraz potem wyliczył: jakakolwiek ingerencja polityczna - nie, integracja - nie, uchodźcy - też nie bardzo - ocenia Klimkiewicz.

Minister podkreślał wczoraj potrzebę bliskich relacji z Europą Środkową, która ma podobne do Polski problemy. Chciałby też szczególnego zbliżenia z Londynem. - Regularne konsultacje utrzymywane będą z najważniejszymi partnerami europejskimi. W pierwszej kolejności z Wielką Brytanią, z którą łączy nas nie tylko rozumienie ważnych elementów agendy europejskiej, ale także podobne podejście do problemów bezpieczeństwa europejskiego - mówił.

Krytycy zauważają jednak, że w Wielkiej Brytanii odbędzie się niedługo referendum w sprawie wyjścia z UE. - Czy rząd polski też chce takiego referendum? - pytał Ryszard Petru, lider Nowoczesnej.

Szef MSZ zapewniał zaniepokojonych posłów, że Polska będzie kontynuować przyjazne relacje z Niemcami, „naszym najważniejszym sąsiadem i partnerem gospodarczym”. Dodał jednocześnie, że te relacje wymagają pewnego „remanentu spraw sąsiedzkich”. Obok zdystansowanego podejścia do Niemiec szef MSZ podkreślił potrzebę obrony przed agresywną polityką Rosji, ale zapewnił, że Warszawa gotowa jest wznowić rzeczowy dialog z Moskwą, „ponieważ pragmatyczne stosunki z nią leżą w interesie Polski”.

- Wzajemne zaufanie buduje się poprzez konkretne gesty - mówił, a wśród tych gestów wymienił rzetelną współpracę w wyjaśnieniu przyczyn katastrofy smoleńskiej, zwrot wraku prezydenckiego samolotu i odtajnienie archiwów dotyczących zbrodni popełnionych przez Stalina na polskich oficerach.

Od tegorocznego szczytu NATO w Warszawie minister oczekuje zapewnienia silnego wsparcia USA na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa flanki wschodniej Sojuszu, zagrożonej ze strony Rosji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski