Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyskusje o podróży i ruchu oraz o współczesnym wygnaniu

Marcin Dyrcz
Wystawę poświęcona Zuzannie Ginczance czynna będzie do 14 sierpnia
Wystawę poświęcona Zuzannie Ginczance czynna będzie do 14 sierpnia Fot. Adam Wojnar
Literatura. Do niedzieli potrwa w Krakowie szósty festiwal poetycki imienia Czesława Miłosza.

- Wasz festiwal podejmuje pytania, na które tak naprawdę odpowiedzieć się nie da, bo dotyczą one indywidualnego głosu każdego z nas i naszych sumień. Gratuluję wam, że tworząc program, mieliście odwagę podjąć tak ważne dzisiaj zagadnienia jak kwestia wymuszonych podróżników, czyli uchodźców - mówił podczas wczorajszej konferencji Stefan Hertmans, wybitny belgijski poeta i tegoroczny gość festiwalu.

Niderlandzki twórca podkreślał również, że jesteśmy uchodźcom z Syrii, Afganistanu, Iraku, Kurdystanu czy Palestyny winni zrozumienie i gościnność. - Oni uciekają z okropnych warunków. Musimy pamiętać, że nikt dobrowolnie nie opuszcza kraju, w którym się urodził, jeżeli może w nim bezpiecznie mieszkać i prowadzić godne życie - podsumowywał autor znanej w Polsce powieści pt. „Wojna i terpentyna”.

Wielkie poetyckie święto

Podczas festiwalowych wykładów, debat i spotkań autorskich będzie można posłuchać największych polskich poetów, ale i wyjątkowych gości z najbardziej odległych zakątków świata. Wśród nich znajdzie się m.in. pochodzący z Syrii Adonis, od lat wymieniany jako jeden z faworytów do literackiego Nobla, czy Michael Ondaatje - rewelacyjny poeta ze Sri Lanki, a także autor legendarnej powieść „Angielski pacjent”. Rosyjską poezję reprezentowała będzie wybitna poetka, slawistka i tłumaczka Olga Siedakowa.

W gronie polskich twórców znaleźli się m.in. Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Jerzy Kronhold, Piotr Matywiecki, Joanna Roszak, Julia Szychowiak i in.

W piątek na godz. 20 zaplanowano wieczór czytania poezji w ewangelickim kościele św. Marcina przy ul. Grodzkiej. Gośćmi Wojciecha Bonowicza będą poeci z Polski i świata, a wśród nich m.in.: Kacper Bartczak, Stefan Hertmans, Barbara Kiklica, Aldona Kopkiewicz, Bartłomiej Majzel, Michael Ondaatje, Piotr Przybyła, Julia Szychowiak.

Nie samą poezją żyje człowiek

- W czasie festiwalu będzie miała miejsce premiera dwóch filmów. Będą to dokumentalne opowieści poświęcone Wisławie Szymborskiej i Ryszardowi Krynickiemu - opowiada Robert Piaskowski z Krakowskiego Biura Festiwalowego, które wspólnie z Fundacją Miasto Literatury organizuje wydarzenie.

Na szczególną uwagę zasługuje przygotowana na festiwal wystawa poświęcona Zuzannie Ginczance w Muzeum Historii Fotografii przy ul. Józefitów. - Ekspozycja pt. „Tylko szczęście jest prawdziwym życiem” to duże wydarzenie dla Krakowa i symboliczny powrót rewelacyjnej międzywojennej poetki - przez wiele lat zapomnianej - do miejsca, w którym żyła i zginęła - opowiadała podczas konferencji prasowej Olga Brzezińska, prezes Fundacji Miasto Literatury. Wystawę będzie można oglądać do 14 sierpnia.

Na zakończenie festiwalu, 12 czerwca, na uczestników czeka widowisko muzyczne, w którym jazz ożywi twórczość Witolda Wirpszy - Jazz-formance. W tym niezwykłym wieczorze wystąpią muzycy Marcin i Bartłomiej Olesiowie oraz Piotr Orzechowski wraz z aktorem Radosławem Krzy-żowskim.

Centrum festiwalowe znajdować się będzie w Pawilonie Czapskiego, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie, przy ul. Piłsudskiego 12, ale wydarzenia znajdą dla siebie miejsce również w innych zakątkach Krakowa. Szczegółowy program 6. Festiwalu Miłosza można znaleźć na stronie www.miloszfestival.pl.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski