Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Dywan wschodni: Wybór arcydzieł literatury egipskiej, asyro-babilońskiej, hebrajskiej, arabskiej..."

Wlodzimierz Jurasz
Wlodzimierz Jurasz
Bliski Wschód ma wspaniałe, sięgające starożytności, tradycje literackie.

Bliski Wschód kojarzy się nam w ostatnich latach głównie z wojnami i wywołanym nimi zniszczeniem. Inter arma silent Musae (w czasie wojny milczą Muzy) – nauczał przed laty Cyceron. Warto jednak pamiętać o wspaniałych niekiedy literackich tradycjach tego regionu świata. Przypomina je książka „Dywan wschodni”, zawierająca fragmenty najwybitniejszych dzieł literackich tego (i nie tylko tego, bo są tu również teksty wywodzące się z Indii – „Mahabharata”, „Bhagawadgita”) regionu świata.

Książka jest wznowieniem wydanej po raz pierwszy w roku 1921 antologii opracowanej przez Antoniego Lange, cenionego poetę, pisarza, publicystę i filozofa przełomu XIX i XX wieku, dziś już nieco zapomnianego. Kiedyś była wydarzeniem, dziś jej ranga jest nieco mniejsza – książka składa się z fragmentów dzieł, które w sporej części ukazały się już od tamtego czasu w polskich przekładach – by wspomnieć tylko „Szahname”, czyli „Księgę królewską” Ferdousiego, obszerne zbiory „Rubajat” Omara Chajjama bądź „Gazeli” Hafiza (nie mówiąc o tym, że „Dywan” przynosi nawet fragmenty Biblii i Koranu, których w tym kontekście nie można było pominąć). Tym niemniej, jako swoisty „wschód w pigułce”, może stanowić znakomite wprowadzenie do głębszych studiów nad literaturami Bliskiego Wschodu czy Indii.

Co może najciekawsze, antologia zawiera m.in. teksty pochodzące ze starożytnego Egiptu, który nie zostawił zbyt wielu świadectw literackich. Oto dwa fragmenty fragmentów egipskiej „Księgi mądrości” (tzw. Papyrus Prisse, jeden z najstarszych zachowanych rękopisów na świecie – 1900 r. p.n.e.):

Nie obrażaj tego, co stoi niżej od ciebie: bądź pełny szacunku i bojaźni Boga.
Nie ubliżaj człowiekowi, nawet jeśli mu chcesz ocalić życie.

„Dywan wschodni: Wybór arcydzieł literatury egipskiej, asyro-babilońskiej, hebrajskiej, arabskiej, perskiej i indyjskiej”, Zysk i S-ka 2017, 450 str.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 3. Co to jest dziopa?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski