MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dyżur telefoniczny dotyczący 500+ dla osób niesamodzielnych [PYTANIA I ODPOWIEDZI]

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Andrzej Banaś / Polska Press
Co muszę zrobić, aby otrzymać świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji? Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku? Czy świadczenie uzupełniające podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu? M.in. na takie pytanie odpowiadali eksperci ZUS podczas telefonicznego dyżury współorganizowanego przez "Dziennik Polski" i "Gazetę Krakowską".

FLESZ - Zmiany w płatnościach, co piąta transakcja będzie wymagać użycia PIN-u

Co muszę zrobić, aby otrzymać świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji?

Świadczenie uzupełniające nie jest przyznawane z urzędu, aby go otrzymać należy złożyć wniosek (ZUS ESUN). Może to zrobić sam zainteresowany, jego pełnomocnik lub przedstawiciel ustawowy. ESUN jest dostępny w ZUS na Sali Obsługi Klientów oraz na stronie internetowej ZUS. Od początku października wniosek można złożyć również przez internet. Aby przekazać wniosek przez portal PUE ZUS należy go podpisać kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym (PZ ePUAP).

Jestem osobą niepełnosprawną słyszałam, że takie osoby mogą starać się o świadczenie „500+ dla niepełnosprawnych”. Jakie warunki należy spełnić?

Chociaż świadczenie uzupełniające potocznie nazywane jest „500+ dla niepełnosprawnych”, to jednak nie stopień niepełnosprawności jest tu decydujący, a posiadanie ważnego orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Osoby, które nie mają takiego orzeczenia, po złożeniu wniosku o świadczenie zostaną skierowane na badanie do lekarza orzecznika ZUS. Aby otrzymać wsparcie finansowe, trzeba być pełnoletnim i mieszkać na terenie Polski. A łączna wysokość dotychczasowych świadczeń finansowanych ze środków publicznych nie może przekraczać kwoty 1600 zł brutto.

Pobieram emeryturę z KRUS. Gdzie mam złożyć wniosek o świadczenie uzupełniające w ZUS czy w KRUS?

Osoby uprawnione do świadczeń w ZUS – wniosek składają w Oddziale ZUS właściwym ze względu na miejsce zamieszkania lub w najbliższej placówce ZUS. Natomiast osoby uprawnione do emerytur lub rent w KRUS – wnioski składają w oddziale terenowym KRUS.

Złożyłam wniosek o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji kilka dni temu. Kiedy otrzymam decyzję?

Decyzję wydamy w ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do jej wydania (okolicznością taką może być uprawomocnienie się orzeczenia w sprawie niezdolności do samodzielnej egzystencji). Jeśli jednak wniosek został złożony przed 1 grudnia 2019 roku, na wydanie decyzji w sprawie świadczenia uzupełniającego będziemy mieć nie 30, a 60 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.

Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku?

Do wniosku należy dołączyć orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji (chyba że jest ono w posiadaniu ZUS). Osoby, które nie mają takiego orzeczenia powinni dołączyć dokumentację medyczną oraz inne dowody ważne dla wydania orzeczenia. Jeżeli ktoś ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnoprawności powinien je również przedłożyć.

Jestem emerytem, ukończyłem 75 lat, nie mam orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji, ale ze względu na wiek, ZUS przyznał mi dodatek pielęgnacyjny. Czy również będę badany przez lekarza orzecznika?

Tak. Sam fakt pobierania dodatku pielęgnacyjnego nie wpływa na prawo do świadczenia uzupełniającego.

Czy świadczenie uzupełniające podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu?

Nie, od świadczenia uzupełniającego nie jest odprowadzany podatek dochodowy, ani składka na ubezpieczenie zdrowotne.

Czy przy ustalaniu kwoty progu 1600 zł uwzględnia się dochód z tytułu zatrudnienia?

Nie. Do wyliczenia kwoty granicznej 1600 zł nie uwzględnia się dochodu z pracy zarobkowej, czy też np. z umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy cywilnoprawnej.

Czy przy ustalaniu kwoty progu 1600 zł uwzględnia się dodatki przysługujące do dotychczas pobieranego świadczenia emerytalno-rentowego?

Nie. Do wyliczenia kwoty progu nie wlicza się dodatków i świadczeń wypłacanych na podstawie przepisów szczególnych, np. dodatku i zasiłku pielęgnacyjnego, dodatku dla sieroty zupełnej, dodatku kombatanckiego czy też ryczałtu energetycznego.

Czy przy ustalaniu kwoty progu 1600 zł uwzględnia się świadczenia w kwocie brutto czy w kwocie netto?

W kwocie brutto, przed odjęciem potrąceń, odliczeń i zmniejszeń, np. z tytułu podatku dochodowego od osób, fizycznych i składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski