Dziać się ważniejsze niż mieć

Dziać się ważniejsze niż mieć

Ks. Jacek WIOSNA Stryczek

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Dziać się ważniejsze niż mieć
Wiosna Biznesu. To nowy trend. Najpierw rodzice budowali dzieciom ogromne domy, w których większość nie chciała potem mieszkać. Następnie młodzi kupowali duże i drogie mieszkania. Najdroższe, na jakie było ich stać. A obecnie wiele młodych par wybiera tańsze wersje. Bo obecnie na pierwszym miejscu nie jest „mieć”, ale „dziać się”. Podróże, koncerty, jedzenie na mieście, sport - szkoda to wszystko stracić tylko po to, aby mieć.
Dziać się ważniejsze niż mieć
Zjawisko, o którym piszę zostało już przebadane i nazwane. A w ostatnią sobotę „zmaterializowało” się na moich oczach. Co to był za ślub! - a wcześniej rozmowa. Pytam: Co po ślubie? Odpowiedź: Minimalizujemy. Chcemy mniej mieć, a więcej smakować. Nie tyle mieć, co dziać się!

Muszę powiedzieć, że na taką odpowiedź czekałem latami. Żyjemy jednak w epoce dorabiania się. Dzisiaj dla większości par małżeństwo to wydarzenie biznesowe. Często mam wrażenie, że więcej czasu poświęcają urządzaniu się, niż sobie nawzajem.

„Biedni, ale kochają się” - brzmi jak opowieść z prehistorycznej legendy. A to zdanie oznacza, że można tak kochać, tak smakować miłość, że wszystko inne nie jest ważne. Zadam przewrotne pytanie: ile trzeba mieć, by móc kochać? Lub: czy posiadając, a nie kochając można żyć?

Zmiana trendu, o której piszę niewątpliwie jest odreagowaniem ery, w której dorabiający się stawali się dorobkiewiczami. Dzisiaj wielu młodych ludzi po prostu umie zarabiać pieniądze. Pieniądze przestały być celem samym w sobie. Teraz stają się tylko środkiem prowadzącym do celu. Mniej istotnym przyczynkiem do życia. Dla mnie jest wreszcie normalnie.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo