Działaczki stowarzyszenia Kobiety i Wino bawią się i...

Działaczki stowarzyszenia Kobiety i Wino bawią się i realizują misję

Matylda Stanowska

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Monika Bielka-Vescovi i Monika Łazęcka założyły stowarzyszenie  Kobiety i Wino
1/2
przejdź do galerii

Monika Bielka-Vescovi i Monika Łazęcka założyły stowarzyszenie Kobiety i Wino ©Andrzej Banaś

Reportaż. - Praca sommeliera tylko pozornie należy do łatwych - tłumaczy Monika Bielka-Vescovi, inicjatorka powstania krakowskiego stowarzyszenia. Ten zawód wymaga pewności siebie, dużej wiedzy, umiejętności nawiązania bliskości i ciągłego dokształcania się.
Na początku było ich siedemnaście. Spotykały się, otwierały kolejne butelki wina, rozmawiały. Dziś, po roku działalności, stowarzyszenie tworzy już ponad czterdzieści kobiet. Kobiety i Wino - czy ta nazwa nie mówi wszystkiego o ich działalności?

- Nie spotykamy się wyłącznie po to, żeby degustować - śmieje się Monika Bielka--Vescovi, inicjatorka powstania krakowskiego stowarzyszenia.

- Przede wszystkim zajmujemy się edukacją na temat wina. Wiedzę, którą posiada wiele z nas, przekazujemy paniom, które zaczynają swoją przygodę z winem, i tym, które interesują się nim zawodowo.

W zebranej przez założycielkę grupie są więc sommelierki, importerki, restauratorki - ale i kobiety, dla których wino dopiero staje się czymś ważnym. - Równie istotnym jak edukacja celem stowarzyszenia jest wspieranie kobiet w rozwoju oraz powrocie do pracy zawodowej. Wino i wiedza z nim związana dają na to szanse - mówi Monika Bielka-Vescovi.

Zanim założyła stowarzyszenie, była szefową komitetu do spraw zakupu wina sieci pięciogwiazdkowych restauracji, a wcześniej menedżerką kilku wysokiej klasy restauracji. Dyplomy sommeliera zdobyła w Stanach Zjednoczonych, potem dwa i pół roku mieszkała w Tajlandii - tam zrobiła warsztaty edukatora, które pozwoliły jej zacząć uczyć o winie innych.

Dziś, jako akredytowany wykładowca renomowanej organizacji Wine & Spirit Education Trust prowadzi w Krakowie Szkołę Sommelierów. Jednak kiedy zaszła w ciążę, zawodowo stanęła w miejscu. W powrocie do zawodu wspierał ją mąż.

- Naturalna, związana z macierzyństwem przerwa w pracy kobiet często wymaga impulsu do powrotu - uważa. Taką właśnie siłę i motywację chce budzić w kobietach stowarzyszenie. Tym bardziej, że duet "kobieta i wino" dobrze brzmi w piosence, jednak w praktyce to połączenie oznacza nieco więcej komplikacji.

- Praca sommeliera tylko pozornie należy do łatwych - tłumaczy Monika Bielka--Vescovi. - Ten zawód wymaga dużej wiedzy, często nie jest doceniany, a tymczasem nigdy nie można zakończyć nauki: bezustannie odkrywane są przecież miejsca, w których rośnie winorośl, warunki apelacji, pojawiają się nowe trendy, mody...

A to jedynie początek, bo sommelier pracuje przede wszystkim z człowiekiem: klientem restauracji. Aby dobrze doradzić w kwestii doboru wina do posiłku, trzeba wcześniej przeprowadzić wywiad, odgadnąć potrzeby osoby zamawiającej, dowiedzieć się, jakie będzie menu - i dopiero wtedy dopasować wino. A nie zawsze klient jest na tyle otwarty, by pozwolić na taką bliskość.

Przełamanie bariery, nawiązanie zaufania jest najtrudniejsze. Kiedy się to uda, często okazuje się, że rozmowa jest świetna, a wspomnienia gościa z wizyty w restauracji - niezapomniane. Bo dobre wino to jedna rzecz, dobre jedzenie to druga, a dopiero połączenie tych składników w idealną całość daje efekt synergii.

- Zawód sommeliera, winiarza i zawody związane z alkoholem przez wieki uznawane były za profesje męskie - przypomina Bielka-Vescovi.

Z tym stereotypem kobietom jest trudno walczyć: kiedy sama pracowała jako sommelierka, wielokrotnie zauważała, że mężczyźni niekoniecznie byli przekonani do kobiety w roli polecającej alkoholowe trunki.

Dlatego stowarzyszenie ma wspierać kobiety pracujące z winem, by czuły się pewnie w tym, co robią - bo są w tym naprawdę dobre.

- Mężczyźni bardziej nastawieni są na rywalizację, kobiety na współpracę - dodaje Monika Łazęcka, współzałożycielka i wiceprezes stowarzyszenia. Razem z tatą prowadzi blog Wino w Krakowie, na którym informuje o wydarzeniach branży winiarskiej w mieście.

Według niej kobiety umieją współdziałać: pomagać sobie, podesłać klientów, wzajemnie promować.
1 »

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo