Działka na wsi

Redakcja
Udostępnij:
Jak uzyskać decyzję o wyłączeniu gruntu z produkcji rolnej?

Coraz częściej szukamy miejsca pod swój wymarzony dom na terenach słabo zabudowanych. W biurach obrotu nieruchomościami z łatwością znajdziemy oferty sprzedaży działek przez rolników. Jednak decyzja o zakupie takiej działki niesie za sobą określone konsekwencje. Warto o nich pomyśleć, zanim dokonamy zakupu.
   
   Jeśli rolnik pokaże nam mapę podziału gruntu na działki przeznaczone do sprzedaży, wcale nie oznacza to, że są to działki budowlane (podziału gruntów wykonują uprawnieni geodeci na prywatne zlecenia właścicieli). Przede wszystkim należy sprawdzić, jakie jest przeznaczenie terenu, na którym wybrana działka się znajduje, w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli bowiem w planie miejscowym nie zmieniono przeznaczenia tego terenu na inne niż rolnicze, możemy nie otrzymać pozwolenia na budowę. Plany miejscowe znajdziemy we właściwych urzędach miast i gmin. Uzyskamy tam również informację, czy jest szansa na pozwolenie na budowę, mimo że teren, na którym jest działka, w planie miejscowym nadal jest oznaczony jako teren rolniczy. W każdym przypadku musimy uzyskać decyzję o wyłączeniu gruntu z produkcji rolnej.
   Wniosek w tej sprawie musimy skierować do właściwego urzędu gminy lub miasta. Do wniosku trzeba załączyć następujące dokumenty:
   decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu
   dowód stwierdzający prawo do dysponowania nieruchomością
   plan zagospodarowania działki z rozliczeniem powierzchni w klasach i rodzajach użytków (na przykład: łęgi, łąki, rola)
   umowę nabycia gruntów, które mają być terenem inwestycji, lub opinię rzeczoznawcy ustalającą wartość gruntu wg cen rynkowych
   wypis z rejestru gruntów
   Dopiero po uzyskaniu decyzji o wyłączeniu gruntu z produkcji rolniczej można wystąpić o pozwolenie na budowę. Po uzyskaniu decyzji o wyłączeniu z produkcji rolniczej musimy uiścić jednorazową opłatę. Jej wysokość zależy od powierzchni inwestycji, klasy bonitacyjnej wyłączonych gruntów, pochodzenia gleb oraz rodzaju użytków. Kwotę tę ustala się w oparciu o przeliczniki z tabel zamieszczonych w Ustawie o ochronie gruntów rolnych i leśnych (jest to tak zwana wartość utraconych korzyści, czyli umowna wartość strat z powodu zakończenia produkcji rolniczej) i pomniejsza następnie o wartość rynkową gruntu w dniu wyłączenia go z produkcji rolniczej. Tę opłatę powinniśmy uiścić przed upływem 60 dni od dnia uprawomocnienia się decyzji o wyłączeniu.
   Jeżeli nasz dom i utwardzony teren wokół niego będzie miał powierzchnię mniejszą niż 500 m kw., zostaniemy zwolnieni z dodatkowej, wnoszonej co roku przez 10 lat opłaty w wysokości 10 proc. opłaty pierwszej, nie pomniejszonej o wartość gruntu. Zgodnie z Ustawą o ochronie gruntów rolnych i leśnych, możemy zostać zobowiązani do zdjęcia wierzchniej warstwy gleby o grubości 25-30 cm z tych obszarów na działce, które znajdą się pod budynkami lub utwardzoną nawierzchnią, i przeniesienia jej na pozostałą część działki. (D.ORL)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie