Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzieci i drożdżówki wracają do szkół

Anna Kolet-Iciek
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne) Wojciech Wojtkielewicz
Edukacja. Dziś rozpoczyna się nowy rok szkolny. Będzie krótszy i... słodszy od poprzedniego. Zmian dla uczniów i nauczycieli będzie więcej.

Wdrażanie reformy rozpocznie się w przyszłym roku, to jednak wcale nie oznacza, że na ten rok Ministerstwo Edukacji Narodowej nie przygotowało żadnych zmian.

Jedną z istotniejszych jest rezygnacja ze sprawdzianu na zakończenie szkoły podstawowej. Obecni szóstoklasiści już go nie napiszą. Ta zmiana została dobrze przyjęta przez uczniów, rodziców i nauczycieli, którzy od wielu lat narzekali, że sprawdzian to niepotrzebny stres dla dzieci.

Kilka dni temu minister Anna Zalewska zmieniła również rozporządzenie o organizacji roku szkolnego. Od jutra zacznie obowiązywać zasada, że zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, zamiast w ostatni piątek czerwca, będą kończyć się w najbliższy piątek po 20 czerwca.

W tym roku rozdanie świadectw odbędzie się już 23 czerwca. Potem uczniów czekają znacznie dłuższe wakacje z jeszcze jednego powodu. Ministerialne rozporządzenie zakłada bowiem, że jeśli 1 września przypada w piątek lub sobotę, zajęcia rozpoczynają się w najbliższy poniedziałek, czyli w przyszłym roku będzie to dopiero 4 września.

Od jutra do szkół wracają również drożdżówki i białe pieczywo. Taką decyzję podjął minister zdrowia, który złagodził obowiązujące od ubiegłego roku przepisy. Słodkie bułki, które pojawią się na półkach szkolnych sklepików, będą jednak musiały zawierać mniej cukru, tłuszczu i soli. W sklepikach będzie można także kupić kanapki przygotowane z białego pieczywa oraz kawę.

Od 1 września zostaną zniesione tzw. godziny karciane. Dotychczas każdy nauczyciel w szkole podstawowej i gimnazjum musiał poświęcić dwie godziny w tygodniu, a nauczyciel szkoły ponadgimnazjalnej jedną godzinę - na zajęcia pozalekcyjne. MEN podkreśla, że zniesienie tego obowiązku to rozwiązanie korzystne dla nauczycieli, bo oznacza odciążenie ich od nadmiernych obowiązków biurokratycznych. Jednak stracić mogą uczniowie pozbawieni ciekawych zajęć dodatkowych czy wyrównawczych.

Tegoroczni maturzyści będą mieć możliwość odwołania od wyniku swojego egzaminu. W tym celu powstanie niezależne Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. Uczeń będzie miał gwarancję, że weryfikacji dokona osoba inna niż ta, która sprawdzała i oceniała jego pracę maturalną.

Od tego roku szkolnego zwiększa się liczba uczniów, którzy za darmo otrzymają podręczniki do nauki większości przedmiotów. Dotyczy to uczniów klas I-V szkoły podstawowej oraz I-II gimnazjum.

Wydatki - i to spore - czekają natomiast rodziców uczniów, którzy rozpoczynają naukę w klasie VI szkoły podstawowej oraz w klasie III gimnazjum. Oni będą musieli kupić komplet podręczników i ćwiczeń we własnym zakresie. W przypadku szóstoklasistów to wydatek rzędu 440 zł. Komplet do III klasy gimnazjów kosztuje jeszcze więcej, bo ok. 460 zł.

***

Kogo zmiany czekają w pierwszej kolejności

Uczniowie VI klasy szkoły podstawowej za rok zamiast do gimnazjum pójdą do VII klasy szkoły podstawowej. Uczniowie I klasy gimnazjum dokończą edukację w tej szkole, ale w 2019 r. trafią do I klasy liceum wspólnie z uczniami obecnej VI klasy podstawówki. Uczniowie III klasy gimnazjum za rok jako pierwsi będą mogli rozpocząć naukę w nowej szkole branżowej, która zastąpi obecną zawodówkę. Dzieci rozpoczynające roczne przygotowanie przedszkolne będą pierwszym rocznikiem, który w całości przejdzie zreformowaną szkołę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski