Dzieci uwielbiają kuchnię!

Redakcja
Samodzielność jest dla dziecka drogą do poznania, do odkrycia przeznaczenia przedmiotów wokół niego, to również wielka przygoda. Dziecko ze zdziwieniem odkrywa w sobie kolejne nowe umiejętności. Będąc w wieku przedszkolnym w domowej przestrzeni zna już niemal wszystko. Potrafi samodzielnie skorzystać z toalety, włączyć komputer czy telewizor.

Wiele małych dzieci chce dogłębnie poznać jeden obszar, chyba najbardziej tajemniczy i ciekawy – kuchnię. Nie chodzi o głośne stukanie w garnki czy wyjmowanie z szafek pojemników na żywność – to już wszystko wie, umie, potrafi. Chodzi o gotowanie, o chęć zrobienia czegoś smakowitego samodzielnie.

Dlaczego dziecko chce spędzać czas w kuchni?

Kuchnia to, mimo potencjalnych zagrożeń, takich jak wrzątek, nagrzany piekarnik, rozlana woda, idealne miejsce do fantastycznej zabawy rodziców z dziećmi. To strefa, w której dziecko może się uczyć samodzielności, obowiązkowości, odpowiedzialności i wielu innych pożytecznych umiejętności i postaw. To wreszcie miejsce, w którym możemy – jakby przy okazji – pielęgnować i rozwijać więź z naszymi dziećmi. A jeżeli przy tym powstanie jakaś wspaniała potrawa, to tylko kolejny powód do satysfakcji! Poza tym warto zadbać o to, by miejsce przygotowywania posiłków i sam ten proces kojarzył się dziecku z czymś miłym, a gotowanie nie było obowiązkiem, lecz przyjemnością.

Dzieci uwielbiają kuchnię! Kiedy tylko osiągną odpowiedni wzrost (skrupulatnie sprawdzany na ściennej miarce co kilka dni) i bez problemu potrafią dostawić sobie krzesło do blatu kuchennego, stają się gospodarzami w pełnej krasie. To, czym zajmują się dzieci w kuchni, to oczywiście „pomaganie”, angażujące wszystkie zmysły! Przed rozpoczęciem gotowania zadbajcie o odpowiednie naczynia. Kup dla dziecka plastikowe miseczki, sztućce, kubeczki w atrakcyjnych kolorach. A jeszcze lepiej zróbcie je wspólnie! W sklepach są dostępne specjalne farbki do malowania na szkle, możecie w dowolny sposób ozdobić nimi przezroczyste naczynia.

Dzieci w kuchni chętnie mieszają, przesypują, gniotą, międlą i kroją. To doskonałe ćwiczenia motoryki małej, czyli paluszków. Poznają różne faktury, drobną jak piasek mąkę, łuski grochu, twardy i wydający dźwięki ryż, kuleczki soczewicy, makaron o rozmaitych kształtach i nawet kolorach, który w cudowny sposób po ugotowaniu staje się miękki i pyszny. Dzieci lubią także obrywać listki ziół w doniczkach i dodawać je do potraw oraz dekorować je. Dodawanie szczypty soli czy zmielonych przypraw to doskonały trening dla małych paluszków.

Poza tym kuchnia to kraina zapachów. Dominują wyraziste, ostre albo łagodne, wszystkie zaś bardzo aromatyczne. Można je wąchać do woli, rozwijając ten delikatny zmysł. Kolejny krok to próbowanie. Dziecko chce polizać kryształek soli czy cukru, albo spróbować listka bazylii albo mielonego cynamonu? Pozwól mu na to, niech poznaje nowe smaki, a przy okazji – opisuje je, wymyśla skojarzenia. Dzięki temu ćwiczy kreatywność i przy okazji bogaci słownictwo.

Podsumowując, jakie są wymierne korzyści płynące z zabawy w kuchni?
Twoje dziecko bada i doświadcza nowych rzeczy. Pobudza zmysły dotyku, smaku, wzroku, węchu oraz słuchu. Słyszy stukanie, sztućców, talerzy i są to dla niego ciekawe dźwięki, których nie usłyszy przebywając w innym pomieszczeniu. Wącha różne, niekoniecznie przyjemne dla nosa aromaty. Kiedy dziecko jest starsze, w kuchni uczy się przede wszystkim samodzielności i odpowiedzialności. Wspólne spędzanie czasu w tak atrakcyjny sposób zbliża was do siebie.

Specjalne środki ostrożności

Jeżeli obawiamy się o bezpieczeństwo dziecka w kuchni, warto mieć świadomość, że wystarczą podstawowe środki ostrożności, aby wspólne kucharzenie przebiegło spokojnie i bez uszczerbku na zdrowiu. Korzyści z wpólnej działalności w kuchni są dużo większe, niż potencjalne straty!

Kilka wskazówek:

Schowaj przedmioty, które uważasz za niebezpieczne: środki czyszczące, noże, otwieracze.

- Niech dziecko używa swoich plastikowych nożyków i widelczyków. Możecie wtedy razem kroić składniki do sałatki. Plastikowy nożyk świetnie nadaje się do pokrojenia miękkiego jajka czy rozmrożonego owocu do deseru.

- Warto założyć blokady na szafki, w których przechowujemy rzeczy niebezpieczne dla dziecka, nie tylko w kuchni, ale w całym domu. Nie zapominajmy o blokadzie szafki, w której znajduje się kosz na śmieci.

- Kup specjalne nakładki zabezpieczające na kurki od gazu.

- Wszelkie gorące dania odstawiaj na inny blat niż ten, przy którym bawimy się z dzieckiem.

- Gorące naczynia z uchwytem stawiaj w taki sposób, by dziecko nie mogło go chwycić.

- Wybieraj do wspólnego gotowania miejsce z dala od wszelkich urządzeń elektrycznych oraz kabli.

Autor artykułu: Karolina Ślusarczyk

Inne artykuły na dziecisawazne.pl:
Zabawy dla dzieci – Dopasowanie
Rodzicielstwo bliskości a starsze dzieci
Zajęcia rozwojowe dla dzieci przedszkolnych i szkolnych. Posyłać czy nie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie