Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzieci w parku Krakowskim pobawią się wodą i wsiądą do koparek

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Pomysły dla nowego placu zabaw były konsultowane z dziećmi
Pomysły dla nowego placu zabaw były konsultowane z dziećmi wizualizacje ZZM
Krowodrza. Nowy plac zabaw to będzie największa rewolucja w parku w ramach jego rewitalizacji planowanej na lata 2017-18.

Końcem listopada przewidywane jest wydanie pozwolenia na budowę niezbędnego dla przeprowadzenia kompleksowej rewitalizacji parku Krakowskiego. Dokumentacja jest teraz uzgadniana z miejskim konserwatorem zabytków. Natomiast sam kształt przyszłego placu zabaw został skonsultowany z dziećmi.

- Docierały do nas głosy, że plac zabaw w parku Krakowskim nie jest potrzebny, bo niedaleko znajduje się park Jordana ze swoimi atrakcjami. Ale konsultacje, na które przychodziły dzieciaki z opiekunami, jasno pokazały, że jak tylko plac zabaw się pojawi, zapełnią go - mówi Katarzyna Przyjemska-Grzesik z Zarządu Zieleni Miejskiej. Podczas tych dziecięcych konsultacji udało się też ustalić, że dzieciom podoba się wizja, jaką zaproponowali projektanci.

Co zatem znajdzie się na nowym krakowskim placu zabaw? Teren przy ul. Szymanowskiego (o wymiarach ok. 80 na 20 m), obecnie wyasfaltowany i z jedną smętną piaskownicą, zmieni się nie do poznania i będzie zachęcać do działania. Projektanci przewidzieli tam nie tylko huśtawki i piaskownicę, ale również urządzenia dające możliwość zabawy piachem i wodą. Do takich zabaw służyć miałyby np. specjalne koparki obsługiwane przez dzieci, jak też pompa i system rynien, przez które ma się przelewać woda.

Na placu będzie można dosiadać kiwających się owieczek, przechodzić wiszącymi mostkami między drewnianymi budowlami, przeskakiwać z miejsca na miejsce po platformach na sprężynach. Przewidziana jest część dla dzieci młodszych, w wieku do 5-6 lat, a także druga - atrakcyjna dla starszych, do kilkunastu lat.

- Zostaną użyte materiały naturalne, głównie drewno. Metal wykorzystamy tylko tam, gdzie to konieczne, czyli np. w przypadku zjeżdżalni - podkreśla Artur Ganczarek z pracowni Gajda Architektura Krajobrazu z Brzezia koło Zabierzowa, która przygotowała projekt rewitalizacji parku, a w tym stworzenia placu zabaw. Firma ta od ponad 20 lat zajmuje się projektowaniem przestrzeni publicznych (place, parki itp).

Plac zabaw ma mieć w części bezpieczną nawierzchnię sztuczną, ponadto wypełni go piach i atestowane (też bezpieczne) zrębki drewniane.

Pojawienie się tego placu zabaw będzie największą rewolucją w ramach rewitalizacji. Odnawianie parku rozpocznie się jednak od remontu alejek (główna alejka będzie asfaltowa, pozostałe pokryje ubity drobny kamień). Przybędzie ławek, zostanie uporządkowana zieleń, dzięki posadzonym bylinom w parku ma być wesoło i kolorowo.

ZZM wnioskuje o 7 mln zł z budżetu miasta, by przeprowadzić dwuletnią (2017-18) odnowę parku. Z tegorocznego budżetu obywatelskiego popłynie też na rewitalizację małej architektury 80 tys. zł. - Plac zabaw pewnie będzie dostępny dopiero w 2018 roku - uważa przedstawicielka ZZM.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski