Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziecko? W kulturze musi znaleźć się dla niego miejsce

Aleksandra Suława
Aleksandra Suława
„Smykowe granie” w Filharmonii od lat bawi najmłodszych
„Smykowe granie” w Filharmonii od lat bawi najmłodszych fot. Schubert
Dzień Dziecka. Maluch, który polubi teatr, kino czy operę, wróci do nich jako dorosły widz. Wiedzą o tym instytucje kultury, które prześcigają się w tworzeniu oferty dla najmłodszych.

- Sześć lat temu odebrałam telefon. Dzwoniła kobieta i pytała, czy mamy w programie jakieś wydarzenia dla dzieci. Zgodnie z prawdą odpowiedziałam, że nie. Jednak, gdy odłożyłam słuchawkę, zaczęłam się zastanawiać, dlaczego tak jest - opowiada Bernadetta Skiba z krakowskiej Filharmonii.

Z rozmyślań i rozmów z zespołem Filharmonii zrodził się pomysł na „Smykowe granie” - cykl koncertów dla dzieci w wieku od 0 do 3 lat, w czasie których to spotkań maluchy tańczą, śpiewają i grają na instrumentach. Bilety na ten realizowany od sześciu lat program zawsze sprzedają się z wyprzedzeniem.

Wychować sobie widza

- Znam kilkoro dzieci, które, gdy wyrosły ze „Smykowego grania”, zaczęły przychodzić na skierowane do starszych widzów muzyczne bajki. Myślę, że za kilka lat zobaczę je na koncertach symfonicznych dla dorosłych - mówi Bernadetta Skiba. - Kiedy zaczynaliśmy, nikt z nas nie wiedział, co z tego wyniknie. W Krakowie byliśmy jedną z nielicznych placówek z ofertą dla dzieci. Teraz okazuje się, że wykonujemy potrzebną, edukacyjną pracę.

Jednym z krakowskich pionierów dziecięcej oferty był też Bunkier Sztuki, w którym od 2007 r. Anna Bargiel prowadzi Mały Klub Bunkra Sztuki. - Do jego stworzenia zainspirowała mnie córka. Gdy była mała, zabierałam ją na wernisaże, mimo że w galeriach nie było wtedy przestrzeni dla dzieci. Pomyślałam więc, że trzeba ją stworzyć - mówi. - Dzieci muszą mieć swoje miejsce w muzeach, teatrach, kinach i innych placówkach. To jedyny sposób, by wychować ich na świadomych i krytycznych odbiorców sztuki.

Specjalnie dla dzieci

Dzisiaj oferta kulturalna dla dzieci to standard. Spektakle dla najmłodszych grane są m.in. w Starym Teatrze, Teatrze im. J. Słowackiego, Bagateli i Operze Krakowskiej. Muzea i galerie prowadzą warsztaty i lekcje muzealne, a w Kinie Pod Baranami od lat powodzeniem cieszy się cykl filmowych spotkań „Baranki Dzieciom”.

Świetną okazją do przetestowania propozycji kulturalnych dla maluchów jest Dzień Dziecka. Na początku czerwca wiele instytucji stara się przygotować dla najmłodszych coś szczególnego. W tym roku mali melomani będą mogli wyszaleć się na warsztatach samby, zorganizowanych przez Filharmonię (5 i 10 czerwca, stadion MOS przy pl. Na Groblach, godz. 10 i 12).

Do MOCAKU dziś dzieciaki wejdą za darmo, a w kasie otrzymają zeszyty edukacyjne z serii „Twórcza kolekcja”, przybliżające prace wybranych artystów z kolekcji muzeum. Po obejrzeniu wystawy najmłodsi mogą wstąpić do Centrum Filmowego Kraków na warsztaty, w ramach których pod okiem rodziców i profesjonalistów stworzą plan filmowy, napiszą scenariusz i zagrają główne role (wejściówki od 40 zł, zapisy pod numerem tel. 572 508 558).

Dzieci, które mają zwierzęta pewnie z chęcią porozmawiają z Adamem Wajrakiem. Dziennikarz i przyrodnik będzie czekał na najmłodszych dziś o godz. 16 w kawiarni Metaforma (ul. Powiśle 11). Również nad Wisłą 3 i 4 czerwca odbędzie się, organizowany przez Teatr Groteska, Smoczy Piknik Rodzinny, który towarzyszy lubianej przez najmłodszych Paradzie Smoków.

Mówimy po krakosku (odc. 6). "Łapsztos?"

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, NaszeMiasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski