Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziedzictwo II

Zofia Gołubiew
Drobiazgi kultury. Szanowni Państwo, chcę dziś podzielić się z Państwem pożytkami z lektury… „Dziennika Polskiego”.

Przeczytałam ostatnio (6 maja) dwa artykuły, które dotyczą tematu, jaki już parokrotnie poruszałam w rozmowach z Państwem, czyli ochrony naszego dziedzictwa kulturowego.

Jeden z artykułów szeroko omawia kwestię, o której pisałam parę tygodni temu, czyli konieczności uratowania unikatowego miejsca w Krakowie, jakim jest mieszkanie rodziny Stefańskich przy ul. Garncarskiej, które kiedyś należało do naszej słynnej pianistki Haliny Czerny-Stefańskiej. Autor tekstu szczegółowo opisuje zawartość i wartość tego „Salonu Muzycznego”, dodam więc tylko, że pamiętać trzeba o tym, iż bardzo łatwo byłoby zniszczyć atmosferę tego wspaniałego miejsca, natomiast nie ma żadnej możliwości, by ją ewentualnie odbudować. Nie da się odtworzyć oryginału. A więc wartością bodaj największą tego mieszkania jest właśnie nietknięte, zachowane in situ dziedzictwo.

Drugi artykuł dotyczy pięknej i cennej inicjatywy uratowania zabytkowej drewnianej bożnicy w miejscowości Wiśniowa w powiecie myślenickim. Działają w tej sprawie wspólnie: Wójt Gminy, tamtejszy oddział Towarzystwa Historycznego i Gminny Ośrodek Kultury, czyli mówiąc po prostu - miejscowi obywatele. Przeczytałam, że po remoncie chcą zaadaptować tę budowlę na muzeum. Nie wiem jeszcze jakie, ale najważniejsze, że ci zapaleńcy widzą potrzebę i mają wolę uratowania cennego fragmentu naszego dziedzictwa, świadka naszej historii.

Działają tak prężnie, że udało im się ściągnąć do Wiśniowej wiceministra Jarosława Sellina. To wspaniale, bo wszak chodzi właśnie o Ministerstwo, które ma w nazwie nie tylko Kulturę, ale i Dziedzictwo Narodowe. Realna pomoc w ratowaniu zabytków jest tego urzędu powinnością.

Życzę jak najlepiej „sprawie bożnicy”, ale chciałabym także, aby mieszkanie rodziny Stefańskich oraz na przykład związany z Janem Matejką Dworek na Koryznówce w Wiśniczu Nowym, o którym też już z Państwem rozmawiałam, również znalazły się w kręgu zainteresowania i doczekały się pomocy powołanych do tego urzędów i urzędników.

Byłby to świetny i cenny przykład realizacji postulowanej obecnie polityki historycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski