reklama

Dzieje się

R.S.
Na Zarabiu znów będzie gorąco Fot. Zooteka
Na Zarabiu znów będzie gorąco Fot. Zooteka
Piątek, 3 lipca i wtorek, 7 lipca, godz.21, Barbakan

Na Zarabiu znów będzie gorąco Fot. Zooteka

Chopin w Barbakanie

W Krakowie trwa 2. Festiwal Muzyczny Barbakan. Tym razem poświęcony jest twórczości Fryderyka Chopina. Muzyką tego twórcy organizatorzy obchodzą w tym roku 160. rocznicę śmierci kompozytora oraz zapowiadają rozpoczynający się w styczniu Rok Chopinowski, w którym przypada 200. rocznica urodzin tego twórcy. Koncerty "Chopin w Barbakanie" to cykl dziewięciu recitali. Do udziału w projekcie organizatorzy zaprosili renomowanych artystów oraz młodych pianistów, o których jest coraz głośniej w środowisku muzycznym. I tak, już w piątek wystąpi Beata Bilińska, krakowska pianistka, absolwentka katowickiej AM w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego, artystka wielokrotnie wyróżniona, m.in. dwukrotnie nominowana do "Paszportu Polityki" oraz dwukrotnie do nagrody "Fryderyk". Artystka wykona recital, na który złożą się tylko utwory Chopina m.in. cykl mazurków, walce, polonezy, a także m.in. Scherzo b-moll i Nokturn Es-dur. We wtorek w Barbakanie zagra natomiast Marian Sobula, absolwent AM w Krakowie w klasie prof. Andrzeja Pikula, artysta występujący nie tylko w Europie. Pianista wykona także recital chopinowski, na który złożą się m.in. dwa scherza: b-moll i E-dur oraz Sonata h-moll. mUwaga! W razie niepogody koncerty rozpoczną się o godz. 21.15, w Auli Akademii Muzycznej "Florianka" przy ul.Basztowej 8.
(AMS)

Młodo i żywiołowo

Niedziela, 5 lipca, niedziela, godz. 19, kościół św. Katarzyny
O tym, że młodzieżowe orkiestry symfoniczne z Wielkiej Brytanii prezentują najwyższy światowy poziom wykonawczy, wiedzą wszyscy melomani. Nie jest tajemnicą także, iż młodzi brytyjscy muzycy zachwycają muzykalnością, wysoką techniką wykonawczą oraz radością wspólnego muzykowania. I właśnie jeden z takich zespołów - WELB Youth Orchestra - zagra w niedzielę w Krakowie. Na program koncertu złożą się m.in.: VIII Symfonia G-dur Antonina Dvoráka, suita z baletu "Dziadek do orzechów" Piotra Czajkowskiego oraz suita orkiestrowa Johna Williamsa z filmu Stevena Spielberga "Lista Schindlera". Młodzi muzycy przygotowali dla publiczności liczne niespodzianki i można być pewnym, że koncert będzie radosny i żywiołowy. WELB Youth Orchestra to zespół symfoniczny, w którym gra młodzież mieszkająca w 3 hrabstwach zachodniej części Irlandii Północnej. Ponad 100 młodych chłopców i dziewcząt odbywa cotygodniowe indywidualne próby w miejscach swego zamieszkania, po czym młodzi spotykają się całym zespołem, aby wspólnie pracować nad repertuarem. Nazwa orkiestry WELB, to skrót od "The Western Education & Library Board", organizacji zajmującej się w zachodniej części Irlandii Północnej problemami edukacji kulturalnej tamtejszej młodzieży. Repertuar WELB Youth Orchestra jest bardzo szeroki i obejmuje największe dzieła symfoniczne od klasycyzmu po współczesność, a także poprzez atrakcyjne opracowania muzyki ludowej, muzykę filmową i fragmenty musicali. Koncert w Krakowie jest ich pierwszą podróżą do Polski.
(AMS)

Celtycka podróż

Niedziela, 5 lipca, godz. 12, dziedziniec Radia Kraków
W tym tygodniu rusza cykl Letnich Koncertów Radia Kraków, który będzie muzycznymi podróżami po różnych zakątkach naszego globu. Na początek organizatorzy proponują wyprawę na Zieloną Wyspę z zespołem Beltaine, specjalizującym się w muzyce celtyckiej.
"Co może powstać ze skrzyżowania studentów filologii polskiej, akademii medycznej, akademii sztuk pięknych, architektury, archeologii i akademii muzycznej? Co, jeśli ta grupa ludzi o skrajnie różnych zainteresowaniach, poglądach i charakterach zafascynuje się muzyką celtycką? W ten sposób w 2002 roku powstał Zespół Muzyki Celtyckiej Beltaine" - tak kilka lat temu o powstaniu grupy mówili jej muzycy.
Obecnie Beltaine jest znany z polskiej sceny fokowej. Swoje niepowtarzalne brzmienie osiągnął dzięki szczególnej umiejętności łączenia tradycyjnej muzyki celtyckiej z muzyką współczesną. Ich twórczość wyróżnia niezwykła żywiołowość, różnorodność brzmień oraz ciekawe aranżacje.
Zespół dysponuje bogatym instrumentarium, charakterystycznym dla muzyki Irlandii, Bretanii i Galicji. W utworach wykonywanych przez grupę usłyszeć można takie instrumenty jak m.in.: skrzypce, irish bouzouki, mandolina, bodhran, akordeon, bombarda. Do tego muzycy korzystają jeszcze z instrumentów perkusyjnych z różnych szerokości geograficznych typu: tabla, cajon, darabuka, djembe.
Wstęp wolny.
(AMS)

Arie oper świata na finał

Piątek, 3 lipca i niedziela, 5 lipca, godz. 20.30, Dziedziniec Arkadowy na Wawelu
Tegoroczny XIII Letni Festiwal Opery Krakowskiej dobiega końca. Na atrakcyjny finał organizatorzy zaplanowali dwa koncerty, na które złożą się najpiękniejsze arie świata w wykonaniu doskonałych solistów: Ewy Biegas (sopran), Małgorzaty Walewskiej (mezzosopran), Artura Rucińskiego (baryton) i Arnolda Rutkowskiego (tenor). Orkiestrą Opery Krakowskiej dyrygować będzie Łukasz Borowicz.
W przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych koncerty odbędą się na Dużej Scenie Opery Krakowskiej, przy ul. Lubicz 48. Tego rodzaju koncerty spotykają się zawsze z ogromnym zainteresowaniem publiczności. Trudno się dziwić, gdyż właśnie na nie składają się same operowe hity, utwory znane i lubiane przez melomanów. I tak będzie również podczas finału tegorocznego festiwalu. Wieczory otworzą fragmenty z opery "Carmen" Bizeta. Usłyszymy m.in. słynną "Habanerę", kuplety Escamilia "Votre toast" oraz arię Don Jose "z kwiatkiem". Zabrzmią też hity Piotra Czajkowskiego z oper: "Dama Pikowa", "Dziewica orleańska", "Eugeniusz Oniegin", Gunoda z "Fausta", Pucciniego z dzieł "Madama Butterfly" i "Cyganeria", a także Verdiego z opery "Don Carlos".
Na finał koncertu wykonany zostanie najsłynniejszy kwartet wokalny z opery "Traviata" Verdiego "Libiamo!".
(AMS)

Jadą wozy nowohuckie

Sobota - niedziela, 4 - 5 lipca, Błonia Mogilskie u styku ulicy Klasztornej i Stare Wiślisko
W najbliższy weekend Nowa Huta stanie sie świadkiem Jarmarku Mogilskiego. Tu każdy znajdzie coś dla siebie. Impreza rozpocznie się w sobotę o godz. 12 inauguracją wystawy fotografii Adama Gryczyńskiego pt. "Legenda o wysychającym źródle", a także otwarciem osady słowiańskiej, wyspy ekologicznej oraz kiermaszu produktów regionalnych.
Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę, od godz. 13, odbywać sie będą warsztaty z rzemiosł dawnych. Każdy będzie mógł spróbować swoich sił jako cieśla, kowal, bednarz, szewc czy garncarz. W oba dni przygotowano także program dla dzieci: od godz. 13 przewidziane jest malowanie tarczy i twarzy małych wojów, a także warsztaty "Tropiciele historii" dla dzieci Uniwersytetu Dzieci czy "Folklor w użytku, czyli do czego służy ten przedmiot?", a więc konkurs, w którym szukać będziemy odpowiedzi na pytania, czym jest chlebowa chata, wielkie pranie, drewutnia czy montewka. Wieczór upłynie pod znakiem koncertów: o godz. 16.30 występ Karpaty Magiczne, a o godz. 18.45 góralski hip-hop zaprezentuje Psio Crew. O godz. 20.30 pokaz filmu Jerzego Ridana o Nowej Hucie z granym na żywo podkładem muzycznym.
W niedzielę staniemy się świadkami "taboru romskiego", czyli prezentacji kultury, muzyki, strojów i rękodzieła Romów. O godz. 15 odbędzie się koncert zespołu Taraf de Ghiocel oraz konkurs strzelania z bata, a o godz. 16 każdy może wziąć udział w warsztatach etnobotanicznych Marka Styczyńskiego. Wieczór to znów motywy romskie: o godz.17 usłyszymy muzykę zespołu Kałe Bała Teresy Mirgi, a o godz. 19.30 występ grupy Kałe Jakha Zenona Bołdyzera. Na zakończenie, o godz. 21.30, zobaczymy spektakl "Krwawe wesele" w reżyserii Bartosza Szydłowskiego.
Wstęp na Jarmark Mogilski jest bezpłatny, a szczegółowe informacje: www.laznianowa.pl.
(ŁUG)

Extremalnie brudny jam

Sobota, 4 lipca, godz. 13, tor dirtowy w Skawinie
Etnies Dirt Jam - tak nazywa się impreza dla miłośników ekstremalnej jazdy na rowerach, na którą zapraszamy do Skawiny. Zawody miały się odbyć tydzień temu, ale z powodu pogody zostały przesunięte na tę sobotę. Wydarzenie zostanie zorganizowane na torze dirtowym, który mieści się niedaleko ul. Bukowskiej. W programie są następujące konkurencje: BMX/MTB Jam, big air nad poprzeczka na ostatniej hopie oraz rywalizacja w trikach wykonywanych na rowerze (best trick). Na pewno będzie mnóstwo efektownych pzrejazdów, które warto zobaczyć osobiście.
Nie zabraknie oczywiście muzyki zagrzewającej do rywalizacji sportowej i głośnego dopingu. Hip-hopowo zawody rozpocznie DJ Spliff Man na co dzień rezydent klubu Underground, a podczas wydarzenia ster przejmie Fidser, który zniszczy w znacznym stopniu membrany głośników najmocniejszym dubstepowym basem. Nagrody są warte uwagi. Trzech pierwszych zawodników jamu otrzyma m.in. ramy Dartmoor (dla zwycięzcy - model Two6), w big air i best trick można wygrać 100 zł oraz koszulki Etnies i BMX Manyfest.
Program zawodów: godz. 9 - treningi, godz. 11 - zapisy (wpisowe 5 zł), godz. 13 - start zawodów.
(RS)

Freestyle na Zarabiu

Sobota-niedziela, 4-5 lipca, godz. 11, Zarabie, Myślenice
Gmina Myślenice, Agencja Zooteka oraz Biuro Projektowe ARCHON+ zapraszają na freestyle'owy weekend, który odbędzie się w Myślenicach. Podczas dwóch dni imprezy odbędą się zawody deskorolkowe "Myślenice Skate City Cup", graffiti jam oraz coroczny turniej koszykówki "ARCHON+ Streetball Cup".
"Myślenice Skate City Cup", przeznaczony dla wszystkich chętnych, będzie się odbywać w najpopularniejszej formule: eliminacji, przejazdów półfinałowych oraz finałów. Dodatkową konkurencją będzie nagroda "Best Trick" dla najlepszej ewolucji dnia. Impreza ma wypromować nowy skatepark, który powstał przy kortach tenisowych obok rzeki Raby. Na imprezie, oprócz sportu, nie zabraknie muzyki. O oprawę dźwiękową zadbają świetni polscy didżeje. Fanów malowania sprayem czeka "Grafitti Jam". Na oddalonych nieopodal murkach powstaną nowe produkcje grafitti. Wszystkich zainteresowanych prosimy o nadsyłanie rezerwacji miejsc na adres agencja@zooteka.com.pl
"ARCHON+ Streetball Cup" jest profesjonalnie zorganizowanym turniejem koszykówki ulicznej. Formuła zawodów to eliminacje grupowe oraz rozgrywki systemem pucharowym. Finały turnieju poprzedzone zostaną konkursem rzutów za 3 pkt. Liczba startujących jest ograniczona. Zgłoszenia drużyn czteroosobowych należy nadsyłać na adres agencja@zooteka.com.pl do 4 lipca lub podać organizatorom do godz. 10.30 w dniu zawodów (minimum trzech zawodników i jeden rezerwowy). "Turntable Massive" to impreza, która odbędzie się w sobotę, 4 lipca, o godz. 21 w myślenickim klubie Black & White. Podczas wieczornej zabawy wystąpią: NWR, Mac Mike i Hektik. Zaprezentują muzyczny mix najpopularniejszych gatunków: hip-hopu, R&B, funku, house'u, garage'u, bassline'u oraz drum'n'bassu.
(RS)

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3