Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzieje się

AMS
Piątek, 10 lipca i niedziela, 12 lipca, godz.19, Krakowska Opera Kameralna

Donizetti i Ars Cameralis

Już po raz szósty Krakowska Opera Kameralna zaprasza do swojej siedziby na kolejną edycję Ars Cameralis, czyli letniego festiwalu, podczas którego prezentowane są spektakle, misteria muzyczne i koncerty w ciekawej oprawie w wykonaniu młodych, często wybitnie utalentowanych artystów. Jak napisała Anna Woźniakowska: "Prostota i szlachetność inscenizacji w połączeniu z wysokim profesjonalizmem muzyków powodują, że spektakle Krakowskiej Opery Kameralnej na długo pozostają w pamięci ich odbiorców" . W tym roku do połowy sierpnia odbędzie się 12 festiwalowych odsłon. I tak na początek - w piątek - pokazana zostanie opera "Don Pasquale", jedno z najwybitniejszych dzieł Donizettiego, pełne wdzięku, lekkości i beztroskiego humoru a zarazem i doskonałej muzyki. Przejrzysta akcja i postacie przeniesione z commedia dell'arte zaskakują urokiem. Do tego trzeba jeszcze dodać wiele efektownych muzycznie partii solowych i mistrzowskich scen zespołowych. Trudno się zatem dziwić, iż dzieło to od premiery w Paryżu w 1843 roku ciągle fascynuje kolejne pokolenia. Spektakl muzycznie przygotował Zbigniew Graca, zaś w tytułowej partii wystąpi Marek Picz. W niedzielę natomiast zabrzmią dawne pieśni żydowskie w jidysz, ułożone w widowisko "Chatskele, Chatskele!". (ams)

Oxford Millenium Orchestra

Piątek, 10 lipca, godz. 19, kościół św. Katarzyny
Po raz pierwszy do Polski przyjeżdża Oxford Millenium Orchestra, zespół słynnego Uniwersytetu z Oksfordu. Muzycy pod kierunkiem swojego dyrygenta Charlie Wilsona zaprezentują III Symfonię Es-dur "Eroica" Beethovena oraz Koncert na obój i orkiestrę Richard Straussa. Orkiestra powstała dziesięć lat temu i swój jubileusz postanowiła obchodzić podczas koncertów w Polsce: w Rabce, Zakopanem i Krakowie.
The Oxford Millennium Orchestra jest raptem jedną z kilku orkiestr symfonicznych działających na tym słynnym angielskim uniwersytecie. Jej siedzibą jest Trinity College. Zespół szybko osiągnął bardzo wysoki poziom wykonawczy i po początkowych koncertach dla społeczności uniwersyteckiej poszerzył obszar swojej działalności. Do tej pory The Oxford Millenium Orchestra odbyła już kilka wielkich podróży koncertowych, podczas których odwiedziła Czechy, Francję, Szwajcarię i Słowenię.
(ams)

Organista Gerhard Gnann

Czwartek, 9 lipca, godz. 19.30, bazylika Mariacka
Niemiecki organista Gerhard Gnann wystąpi podczas drugiego koncertu trwającego od tygodnia XIX Festiwalu "Letnie Koncerty Organowe", przygotowanego przez Dworek Białoprądnicki i Akademię Muzyczną w Krakowie. Artysta podczas recitalu zaprezentuje utwory m.in. Handla, Bacha, Mendelssohna.
Gerhard Gnann studiował grę na organach, klawesynie oraz muzykę kościelną we Freiburgu, Amsterdamie i Bazylei. Jest laureatem międzynarodowych konkursów organowych. Był także stypendystą Deutschen Akademischen Austauschdienstes. Od 12 lat jest profesorem Johannes Gutenberg-Universitat w Mainzu, gdzie prowadzi klasę organów i kieruje Wydziałem Muzyki Kościelnej. W 2003 roku otrzymał uniwersytecką nagrodę za wybitne osiągnięcia pedagogiczne. Artysta koncertuje w całej Europie, a także prowadzi kursy mistrzowskie w Niemczech oraz w Akademiach Muzycznych w Grazu, Kopenhadze, Krakowie i Perugii. Nagrał wiele płyt m.in. dla wytwórni Hanssler Classic, Organum i Naxos.
(ams)

Kameralnie

Niedziela, 12 lipca, godz. 15, kościół św. Józefa, Rynek Podgórski
Kolejna odsłona Podgórskich letnich koncertów. Tym razem wystąpi dwoje uznanych krakowskich muzyków: klawesynistka Elżbieta Stefańska i flecista Zbigniew Witkowski. Artyści na recitalu klawesynowo-fletowym zaprezentują sonaty Bacha i Mozarta.
Elżbiety Stefańskiej przedstawiać nie trzeba. Ta artystka, profesor AM w Krakowie, ma na swoim artystycznym koncie wiele osiągnięć: liczne koncerty w kraju i zagranicą a także kilka płyt. Specjalizuje się w wykonywaniu muzyki baroku i klasycyzmu, nie stroniąc jednocześnie od innych nowszych utworów. Ale Bach i Mozart w jej wykonaniu zajmuje wymiar szczególny, pewnie dlatego jej koncerty z tego typu repertuarem przycią- gają rzesze publiczności. Drugim bohaterem muzycznego popołudnia będzie Zbigniew Witkowski, flecista, na co dzień muzyk orkiestry Filharmonii Krakowskiej, artysta występujący w licznych formacjach kameralnych, dla którego flet nie ma żadnych tajemnic. Zbigniew Witkowski uwodzi publiczność nie tylko doskonałą techniką, ale także pięknym dźwiękiem.
(AMS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski