Dzieje Wielkiego Pontyfikatu

Dzieje Wielkiego Pontyfikatu

Zdjęcie autora materiału

Dziennik Polski 24

pontyfikat10tif.jpg
Okazją do bardzo osobistych wspomnień wieloletniego, osobistego papieskiego sekretarza była promocja najnowszego dzieła wydawnictwa Biały Kruk - zatytułowanego "Dzieje Wielkiego Pontyfikatu Jana Pawła II", który będzie liczył 27 tomów. Każdy z nich będzie obejmował rok pontyfikatu Jan Pawła II. Kard. Dziwisz, który jako pierwszy miał okazję przejrzeć dwa pierwsze tomy, dziękował i gratulował wydawcy i autorom.
pontyfikat10tif.jpg

Kard. Dziwisz, dziękując wydawnictwu Biały Kruk za nową publikację, wspominał ostatni okres życia Jana Pawła II

- Ostatni okres życia Ojca Świętego naznaczony był wielkim cierpieniem. Jego błogosławiona śmierć - tak to nazywam - była i jest nadal dla nas głębokim doświadczeniem; ludzkim i duchowym - mówił wczoraj w Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się" przy ul. Kanoniczej w Krakowie kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.


Pomysł na wydanie "Dziejów Wielkiego Pontyfikatu" powstał trzy lata temu. Wówczas na rynku księgarskim ukazał się album Białego Kruka zatytułowany: "Rok 25.". Przygotowano go z okazji ćwierćwiecza pontyfikatu Jana Pawła II. Album tak się spodobał, że wydawnictwo zostało zasypane listami od czytelników, którzy sugerowali kontynuację dzieła o następne lata. Tak powstał "Rok 26.". A potem słynny już "Rok 27.". Po śmierci Jana Pawła II zainteresowanie osobą papieża Polaka i jego pontyfikatem jeszcze wzrosło. Wydawcy i autorzy trzech poprzednich tomów zostali zachęceni do kontynuacji dzieła. Owoce tej niemal benedyktyńskiej pracy poznali wczoraj uczestnicy spotkania w Centrum Jana Pawła II, gdzie zaprezentowano albumy "Rok 1." i "Rok 2.". Kolejne będą się ukazywać (w subskrypcji) co dwa miesiące przez najbliższe cztery lata. Ale już dziś można powiedzieć, że to niezwykłe przedsięwzięcie, zważywszy, iż w "Dziejach" znajdziemy w sumie 1600 fragmentów homilii i przemówień Jana Pawła II oraz 5700 fotografii dwóch znakomitych artystów fotografików: Adama Bujaka i Arturo Mari.
Jednym z pierwszych czytelników "Roku 1." i "Roku 2." był kard. Stanisław Dziwisz, który podczas wczorajszej uroczystej promocji serdecznie dziękował autorom i wydawcom, podkreślając, że tego typu dzieło to najbardziej pożądany rodzaj świeckiego apostolstwa. - Przy okazji chciałbym odpowiedzieć na pytanie, często stawiane mi przez dziennikarzy "coście zrobili z dziedzictwem Jana Pawła II?". Otóż my to dziedzictwo pragniemy utrwalić. Nie przekazać go tylko do muzeów, do bibliotek, ale utrwalić dla nas i dla przyszłych pokoleń. Owocem tych starań są m.in. te wspaniałe publikacje - mówił kard. Dziwisz.
Dzieląc się wspomnieniami z ostatniego okresu życia papieża Polaka, kard. Dziwisz powiedział m.in.: - Odejście Ojca Świętego przeżywaliśmy w duchu wiary, bo również on tak to odejście przeżywał. Jako przejście z życia do życia. Wszak to przecież tylko w świetle wiary nasze życie i nasze umieranie ma sens. Bo zmierza nie ku unicestwieniu, lecz ku swojemu spełnieniu. Bo Bóg jest miłością. Teraz po roku możemy z całą pewnością powiedzieć, że śmierć Jana Pawła II była nie tyle końcem, co zwieńczeniem jego długiej i ufnej służby Kościołowi, poniekąd nawet początkiem nowego owocowania. Przecież ta śmierć wyzwoliła u ludzi tyle dobra, tyle współczucia, tyle poczucia przynależności do wielkiej wspólnoty ludu Bożego. Ta śmierć zbliżyła i wciąż zbliża tylu ludzi do Boga, do Chrystusa. Jan Paweł II jest jak to ziarno, które umarło, by dać nowe życie. Ta śmierć zbliżyła ludzi do siebie. Nie tylko katolików, nie tylko ludzi wierzących, ta śmierć zbliżyła do siebie całą ludzkość. Dlatego mogę z całym przekonaniem powiedzieć, że cierpienie i śmierć Sługi Bożego Jana Pawła II okazała się - tak jak on sam chciał - wielkim darem dla Kościoła i dla świata.
GRAŻYNA STARZAK

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo