Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzięki Unii statki mogą wrócić do Niepołomic

Jolanta Białek
Inwestycje. Rewitalizację niepołomickiego odcinka Wisły wpisano do ministerialnego projektu przedsięwzięć, które mają gwarantowane unijne dofinansowanie. Warte ok. 500 mln zł prace powinny ruszyć w 2016 roku.

Większość pieniędzy na tę inwestycję ma zostać przekazana z Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”, a brakująca kwota będzie pochodzić ze Skarbu Państwa. Według wstępnego harmonogramu w 2015 roku rozpocznie się opracowywanie dokumentacji (m.in. studium wykonalności przedsięwzięcia i raportu jego oddziaływania na środowisko), a prace w terenie zaplanowano w latach 2016-2019.

Zakres robót ma być ogromny. – Budowa stopnia wodnego „Niepołomice” na Wiśle związana jest także z modernizacją koryta i brzegów rzeki oraz wałów wiślanych na odcinku od stopnia „Przewóz” w Krakowie do Niepołomic – informuje Zbigniew Siedlarz, wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Niepołomickiej i koordynator ds. promocji i rewitalizacji wiślanego szlaku żeglownego.

Stopień wodny „Niepołomice” ma powstać na 104. km Wisły, w przysiółku Koźlica-Tar­nówka w Woli Batorskiej. Zyski z tej inwestycji to m.in. zahamowanie erozji w korycie rzeki poniżej stopnia „Przewóz”, zmniejszenie ryzyka podtopień na nadwiślańskim obszarze oraz wydłużenie o 12 km Drogi Wodnej Górnej Wisły, co pozwoli na przywrócenie żeglugi (przystań dla statków pasażerskich kursujących na trasie Kraków–Sandomierz i Kraków–Koszyce funkcjonowała w Niepołomicach do połowy lat 60-tych XX wieku) pomiędzy Niepołomicami, a Krakowem.

– Po rewitalizacji niepoło­micko-krakowskiego odcinka Wisły powstanie tu droga wodna IV klasy międzynarodowej (oznacza to, że będą mogły pływać tam statki z ładunkiem o wadze do 1500 ton – red.) – podkreśla Zbigniew Siedlarz. Ponadto na odnowionym odcinku Wisły będzie mogła powstać elektrownia wodna o mocy około trzech megawatów.

O budowę stopnia wodnego Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Niepołomickiej zabiega od 2006 roku. W kolejnych latach organizacja planuje pełnić rolę partnera społecznego tego przedsięwzięcia. – Chcemy czuwać nad przebiegiem każdego etapu tej inwestycji – twierdzi Zbigniew Siedlarz.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski