Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzieła sztuki wprost z okopów [ZDJĘCIA]

Łukasz Gazur
Wystawę „Legiony Polskie 1914–1918” ciekawie zaaranżowano
Wystawę „Legiony Polskie 1914–1918” ciekawie zaaranżowano Fot. Anna Kaczmarz
Sztuka. Wystawa „Legiony Polskie 1914–1918”, przygotowana w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie, rozpisana została pomiędzy piękno sztuki i tragedię wojny. Otwarta zostanie dziś, w 100. rocznicę wymarszu oddziałów Józefa Piłsudskiego z Oleandrów.

Niewielu wie, że w krakowskim muzeum zgromadzona została jedna z najbogatszych kolekcji sztuki legionowej, na którą złożyły się dar Naczelnego Komitetu Narodowego z 1920 roku, obejmujący gromadzone w latach wojny prace artystów służących w Legionach, oraz dary osób prywatnych. Nic więc dziwnego, że udało się zrobić wystawę, która zafascynuje zarówno wielbicieli militariów, historii, jak i dzieł sztuki – bo tych tu nie brakuje.

Warto pamiętać, że o Legionach Piłsudskiego zwykło się mawiać w dwudziestoleciu międzywojennym, iż to „najinteligentniejsza armia świata”. Nic dziwnego – szli w jej szeregach pisarze, lekarze, inżynierowie. Szli także artyści, absolwenci krakowskiej (i nie tylko) ASP. Ich prace patrzą na nas ze ścian tej wystawy.

Na tabliczkach przy rysunkach i obrazach zobaczymy nazwiska takie, jak Leopold Gottlieb, Stanisław Janowski, Karol Maszkowski, Zygmunt Rozwadowski, Wincenty Wodzi-nowski i... Edward Rydz-Śmigły. Tak, przyszły marszałek polski był zdolnym artystą, wystawianym zresztą w galeriach w kraju i za granicą.

Poza dziełami sztuki oglądamy historię Legionów Piłsudskiego na tle dziejowej zawieruchy I wojny światowej, zapisaną w przedmiotach. Są mundury różnych wojsk (a nawet – cie- kawostka – ich wykroje!), są kartki pocztowe, zdjęcia, karykatury, a nawet biżuteria. Są wreszcie życzenia zrzucane nad Krakowem z samolotów w 1919 r., „w pierwszym roku wolnej Polski”, przez wojskowych pilotów.

Warto na koniec dodać, że wystawę znakomicie zaaranżowano. Z jednej strony czysta ekspozycja, prezentująca piękno sztuki, z drugiej – okopy. Takie, w jakich powstawały te rysunki, będące dziś pięknym świadectwem czasu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski