18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzieło trwa

AN
W zbiorach znajdują się tysiące fotografii: stereoskopowych (wśród nich upamiętniające oblężenie Paryża w 1871 r.), albuminowych, ambrotypii, na kliszach szklanych i błonach celuloidowych, autochromów - dawnych barwnych przeźroczy, z pierwszymi, jakie w Polsce wykonał Tadeusz Rząca w latach 1908-12. Muzeum posiada znaczącą kolekcję aparatów fotograficznych, sprzętów składających się na wyposażenie pracowni i takich, którymi posługiwali się fotografowie uliczni.

20-lecie Muzeum Historii Fotografii

Muzeum Historii Fotografii w Krakowie obchodzi dwudziestolecie. To jedyna w Polsce placówka muzealna gromadząca, badająca i prezentująca publicznie wyłącznie fotografię i przedmioty służące jej wytwarzaniu.

Podczas odbywającej się dziś uroczystości Muzeum Historii Fotografii przyjmie imię Walerego Rzewuskiego (1837-88), znakomitego fotografa, autora m.in. pierwszej fotograficznej panoramy Krakowa, twórcy serii i albumów fotograficznych poświęconych ludziom sztuki i ich dziełom lub kreacjom scenicznym, dokumentalisty swojego miasta rodzinnego. Muzeum otrzyma też nowy statut.
Również dziś, przy ul. Józefitów 16 zostaną otwarte dwie wystawy - pierwsze z kilku przewidzianych z okazji 20-lecia. Niewielka, ale ładnie zaaranżowana prezentacja, wyborem plakatów, katalogów i innych publikacji skrótowo pokazuje działalność Muzeum Historii Fotografii. Druga, wpisująca się w obchody 750-lecia lokacji Krakowa na prawie magdeburskim, przedstawia najwcześniejszy udokumentowany fotograficznie okres dziejów: lata 1866-1918. "Rozpoczęte dzieło trwa... Z życia mieszkańców Krakowa w dobie autonomii galicyjskiej" to opowiedziana fotografiami historia miasta w dobie głębokich przeobrażeń; powstawania zakładów i służb komunalnych, instytucji kultury, sportu. Jest to czas znaczących osiągnięć nauki krakowskiej i rozwoju sztuki. Na te lata przypada również ukształtowanie roli Krakowa jako ośrodka polskości, kultywującego tradycje i chroniącego pamięć narodową. - Tematem wiodącym są podjęte w latach 1866-1918 inicjatywy, ich kontynuacja i rezulataty; dzieło tworzenia, które trwa nadal - mówi Beata Józefczyk, autorka koncepcji i scenariusza wystawy. (AN)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski