Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień, chwila, moment i zaklęte nuty

(DMA)
Muzyka Zaklęta w Drewnie. W kościele św. Erazma Biskupa i Męczennika w Barwałdzie Dolnym usłyszymy Robert Kasprzycki Trio.

Maestria płynących nut, dźwięku, ale i wykonania - to cechy, z których słynie Robert Kasprzycki Trio. - Wspaniały artysta, obdarzony niesamowitym poczuciem humoru, mistrz słowa - tak zaś o liderze zespołu mówi Anna Franik, dyrektor Festiwalu „Muzyka Zaklęta w Drewnie”.

Czy rzeczywiście trio jest aż tak dobre? O tym przekonają się wszyscy, którzy w niedzielę przybędą o godz. 16 do kościoła św. Erazma Biskupa i Męczennika w Barwałdzie Dolnym.

Tysiąc koncertów…

Robert Kasprzycki jest jednym z najbardziej pracowitych artystów. Na koncie ma już ponad tysiąc koncertów. Nie przestaje jednak zadziwiać swoim kunsztem. Jest nie tylko muzykiem, ale także poetą, i to śpiewającym.

Któż nie pamięta jego „Nieba do wynajęcia”, „Mam wszystko, jestem niczym”, „Naprawdę kocham deszcz”, „Same zera”… Debiutował na 28. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Zdobył nie tylko I nagrodę, ale także prestiżowe Stypendium im. Wojtka Bellona. W 2014 r. wydał album „Cztery”. „To chyba najbardziej miłosna moja płyta, jeśli chodzi o tematykę” - tak mówił o niej artysta. Piosenki się podobały. Wystarczy wspomnieć, że „Trzymaj się wiatru kochana”, czyli singiel promujący płytę na Liście Przebojów Trójki utrzymał się przez 22 tygodnie.

Dzień, chwila, moment i zaklęte nuty

- Część utworów niezwykłego artysty trafiła do śpiewników, wiele zaś wciąż uznawanych jest za kanon polskiej piosenki poetyckiej - zaznacza Anna Franik.

W niedzielę, podczas koncertu „Dzień, chwila, moment”, Robertowi Kasprzyckiemu (wokal i gitara), towarzyszyć będą równie doskonali artyści - Krzysztof Wyrwa na basie i Max Szelęgiewicz na gitarze.

Niezwykła świątynia

Co takiego niezwykłego jest w XVIII-wiecznym kościele? Wieża, a właściwie jej położenie. Smukła, drewniana konstrukcja, która jest pozostałością XVI-wiecznej świątyni Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, stoi bowiem po wschodniej stronie prezbiterium. A taki układ jest mocno nietypowy.

Pieniądze na obecny kościół wyłożył Jan Biberstein-Starowieyski, ówczesny właściciel starostwa barwałdzkiego. Miłośnicy architektury i sztuki dawnej odnajdą w nim m.in. polichromię o motywach figuralnych, roślinnych i geometrycznych z końca XVIII w. - W ołtarzu głównym znajduje się obraz św. Erazma, na stropie prezbiterium obraz Zwiastowanie Najświętszej Marii Panny, a w nawie głównej Przemienienie Pańskie na Górze Tabor - przypominają gospodarze świątyni.

- To kolejny koncert w pięknej scenerii, niezwykłe zaproszenie do odkrywania czaru Małopolski - mówi Paweł Mierniczak, dyrektor Małopolskiej Organizacji Turystycznej. - Gdy zamkniemy oczy i wsłuchamy się w zaklętą w drewnie muzykę, choć na chwilę odzyskamy spokój i równowagę ducha - zapewnia.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 8

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, NaszeMiasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski