Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Modlitwy Kobiet

Redakcja
- Światowy Dzień Modlitwy Kobiet jest ekumenicznym i zarazem międzynarodowym przedsięwzięciem kobiet z całego świata. Ma służyć umacnianiu wiary, zbliżaniu ludzi różnych kultur, przełamywaniu izolacji - mówi Anna Badura, żona pastora ewangelicko-augsburgskiego.

NOWY SĄCZ. Ekumeniczne święto

   W piątek, w kościele Ewangelicko-Augsburgskim w Nowym Sączu, już po raz siódmy na wspólnej modlitwie spotkali się wierni wyznania prawosławnego, protestanckiego i rzymskokatolickiego. Uczestniczyli w Światowym Dniu Modlitwy, który w tym roku przygotowały kobiety z Panamy.
   - Modlimy się za biednych, bezrobotnych, pokrzywdzonych - dodaje Anna Badura. - Kobiety z Panamy ułożyły tegoroczną liturgię pod hasłem: "W wierze kobiety kształtują przyszłość". Kiedy 117 lat temu Mary Ellen James inicjowała dzień modlitwy, w Ameryce trwała wojna domowa i kobiety były zdane na własne siły. Dzisiaj to również one uczą i prowadzą poprzez swoją modlitwę i czyny.
   Na wspólne nabożeństwo Anna Badura zaprosiła proboszczów kościoła prawosławnego: Bazylego Gałczyka i Władysława Kaniuka, proboszcza kościoła rzymsko-katolickiego Krystiana Juchę, proboszcza kościoła grekokatolickiego Grzegorza Nazara, pastora Jacka Orłowskiego z kościoła zielonoświątkowego, brata Dominika Chmielewskiego z kościoła ewangelicko-metodystycznego oraz proboszcza kościoła ewangelicko-augsburskiego Pawła Badurę. Liturgię odczytały wierne z tych kościołów, zaś homilię wygłosiła pastor Ritwa Szarek z Finlandii. Na zakończenie odmówiono modlitwę "Ojcze Nasz" po polsku, ukraińsku, starocerkiewnosłowiańsku i fińsku. Chrześcijanie spotkali się również na agapie - wspólnym posiłku.
   W przyszłym roku nad obchodami ŚDMK pieczę obejmą Polki. Ich liturgia nosi tytuł: "Niech nasze światło świeci".
   - Trzeba ułożyć porządek nabożeństwa, zadbać o materiały pomocnicze, nagrać płytę z polskimi pieśniami, zrobić kalendarz z informacjami o Polsce. ŚDMK jest świetną okazją do pokazania kultury państwa, które je organizuje. W większych miastach do kościołów zaprasza się przedstawicieli ambasad i konsulatów, którzy przygotowują potrawy swoich krajów. Jednak to ciężka praca i dlatego prosimy o modlitwę i wsparcie finansowe - apeluje Anna Badura.
    (BAS)

Od 1887 roku

Światowy Dzień Modlitwy Kobiet narodził się w USA w 1887 roku. Obecnie obchodzony jest w 170 krajach w każdy pierwszy piątek marca. W Nowym Sączu organizuje go od 1998 roku żona pastora ewangelicko-augsburskiego Anna Badura.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski