Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Szajny w Tarnowie

KIS
Mościcka Fundacja Kultury prezentuje twórczość jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku - profesora Józefa Szajny. Na to wyjątkowe wydarzenie kulturalne składa się wystawa prac artysty i spektakl pt. "Deballage" ("Rozpakowanie"), na który mamy cztery pojedyncze zaproszenia. Bilety rozlosowane zostaną wśród Czytelników, którzy zatelefonują dzisiaj, o godz. 10 do redakcji "Dziennika Polskiego" przy ul. Legionów 2, tel. 621-35-20.

Zaproszenia dla Czytelników

Prace wypożyczono z "Szajna Galerii" w Rzeszowie. Jest to rodzinne miasto Józefa Szajny. Kierując się sentymentem do miejsca, w którym się urodził, podarował wybrane przez siebie prace właśnie tej galerii. Do wyeksponowania w Tarnowie wybrano 50 monumentalnych obrazów, a także rysunki i collage, kompozycje przestrzenne oraz elementy scenografii do najwybitniejszych spektakli teatralnych Szajny.
Podczas zwiedzania wystawy będzie można obejrzeć film poświęcony osobie twórcy pt. "Sztuka w niewoli" Włodzimierza Gołaszewskiego. Jest to przejmujący obraz oparty na wojennych obozowych wspomnieniach Profesora. Wystawa czynna będzie do 22 października. Wernisaż zapowiedziano na 28 bm. o godz. 17.30, pół godziny później rozpocznie się spektakl "Deballage" według scenariusza i w adaptacji Józefa Szajny, w wykonaniu aktorów teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie (Katarzyna Słomska, Małgorzata Machowska, Barbara Napieraj, Wojciech Kwiatkowski, Piotr Napieraj, Paweł Wiśniewski. Artysta traktuje teatr jako niezależne dzieło plastyczne. Spektakl "Deballage" oddziaływuje na widza wielką siłą wyrazu, akcja toczy się wokół problemu degradacji człowieka, małości, głupoty, braku miłości. Mimo wszystko z nadzieją na przyszłość. Spektakl był prezentowany za granicą, m. in. w Koszycach na Słowacji, we Lwowie, w Meksyku. Sztukę wystawiano na festiwalach.
Józef Szajna należy do tych wyjątkowych twórców, których sztuka wyrasta z głębokiego przejęcia się losem człowieka, skazanego na grozę istnienia i zmagającego się z tragicznym przeznaczeniem. Być może, że taki stosunek do świata wytworzył u Szajny paroletni pobyt w obozie koncentracyjnym - napisał Bogdan Korzeniewski.
Zbigniew Taranienko uważa, że w całej twórczości Józefa Szajny istotne znaczenie ma jego przesłanie skierowane ku wolności i godności ludzkiej, a także przeciw władzy i siłom zniewalającym człowieka i przestrzegające przed totalnym zagrożeniem gatunku.
Profesor pisze w swoim życiorysie- urodziłem się w 1922 r. w Rzeszowie. W latach gimnazjalnych cechowała mnie fantazja, ale uczniem byłem przeciętnym. Fascynował mnie sport, lubiłem rysować. W 1938 r. zdobyłem mistrzostwo Polski w skokach z trampoliny i wicemistrzostwo w pływaniu, w ogólnopolskim konkursie szkół średnich. Były to moje młodzieńcze sukcesy. Późniejsze sukcesy odbiły się szerokim echem w kraju i za granicą. - Byłam jeszcze uczennicą, kiedy wteatrze Nowym wŁodzi zobaczyłam "Nie-Boską Komedię" Krasińskiego - wspomina Anna Kuligowska-Korzeniewska. - Było to pierwsze przedstawienie, które oszołomiło mnie swoją nowoczesną formą. Dzień Szajny w Tarnowie jest okazją do przypomnienia twórczości wybitnego artysty. (KIS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski