Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Zaduszny. Modlitwa za spoczywających na Wawelu i pochowanych w Panteonie Narodowym

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Wideo
od 16 lat
W Dzień Zaduszny, 2 listopada (czwartek), w kościele świętych Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej modlono się za zmarłych spoczywających w podziemiach tej świątyni. Po wieczornej mszy św. uczestnicy liturgii zeszli do krypt, które obecnie - od ponad 10 lat, jako Panteon Narodowy - stanowią miejsce pochówku wybitnych twórców narodowej sztuki i kultury oraz wybitnych przedstawicieli nauki. Z kolei na Wawelu odbyła się tradycyjna procesja do grobów królewskich, a poprzedziła ją msza św., której przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.

W Krakowie w czwartek, we wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, modlono się za spoczywających w katedrze wawelskiej i jej podziemiach. Kardynał Stanisław Dziwisz podczas mszy św. na Wawelu - odwołując się do nauczania św. Pawła - zaznaczył, że w Chrystusie Bóg w sposób radykalny odniósł zwycięstwo nad mocami zła i śmierci, a przed każdym człowiekiem otworzył nowy etap życia, które nigdy nie będzie miało końca.

- Jako wędrowcy, niemający na ziemi stałego mieszkania, utrudzeni, ale pełni nadziei, zmierzamy do domu. Zmierzamy do życia - mówił kard. Stanisław Dziwisz.

Metropolita krakowski senior, biskupi Robert Chrząszcz i Jan Zając oraz kanonicy wawelscy udali się w tradycyjnej procesji do grobów królewskich w podziemiach świątyni i modlili się w intencji zmarłych spoczywających w katedrze. W krypcie św. Leonarda, gdzie ks. Karol Wojtyła sprawował swoją prymicyjną mszę św., kard. Dziwisz modlił się o powołania kapłańskie.

Główny celebrans i współcelebransi podczas liturgii w Dniu Zadusznym na Wawelu ubrani są w specjalne ornaty, używane tylko raz w roku: czarne, z wyszywanymi złotymi gwiazdami. Te stroje liturgiczne zostały ufundowane w XIX wieku przez kanonika wawelskiego Jana Scipio del Campo.

Katedra wawelska jest zarazem nekropolią polskich władców, biskupów krakowskich, bohaterów narodowych. W jej podziemiach spoczywają m.in. królowie Zygmunt Stary, Zygmunt II August, Jan III Sobieski, książę Józef Poniatowski, dalej - Tadeusz Kościuszko, marszałek Józef Piłsudski i gen. Władysław Sikorski. Krypta Wieszczów Narodowych jest z kolei miejscem pochówku Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego. W wawelskich grobach złożono też doczesne szczątki metropolitów krakowskich – kard. Adama Sapiehy czy kard. Franciszka Macharskiego.

Modlitwa w Panteonie Narodowym

W Dzień Zaduszny również w kościele świętych Piotra i Pawła w Krakowie, po wieczornej mszy św. modlono się przy grobach w podziemiach świątyni. Krypty pod prezbiterium stanowią dziś Panteon Narodowy, kontynuację idei krypty zasłużonych na Skałce - miejsce spoczynku wybitnych artystów i uczonych. Pochowani są tam: Sławomir Mrożek - dramatopisarz, prozaik i rysownik, Karol Olszewski - chemik, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Zygmunt Wróblewski - fizyk, profesor UJ, Adam Zagajewski - poeta, Krzysztof Penderecki - kompozytor, dyrygent. W jednym z sarkofagów w Panteonie złożone są urny z ziemią pochodzącą z miejsc śmierci lub pochówku polskich matematyków, którzy złamali szyfr Enigmy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dzień Zaduszny. Modlitwa za spoczywających na Wawelu i pochowanych w Panteonie Narodowym - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski