Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziennik sportowy „Tempo” wciąż tworzy swoją legendę. Spotkanie dawnego zespołu redakcyjnego w Krakowie

Krzysztof Kawa
Krzysztof Kawa
Byli redaktorzy naczelni "Tempa", a następnie prezesi MZPN - Ryszard Niemiec i Ryszard Kołtun podczas spotkania zespołu redakcyjnego dawnego dziennika sportowego 15 lutego 2023 roku
Byli redaktorzy naczelni "Tempa", a następnie prezesi MZPN - Ryszard Niemiec i Ryszard Kołtun podczas spotkania zespołu redakcyjnego dawnego dziennika sportowego 15 lutego 2023 roku Wojciech Molendowicz (dts24.pl)
To było wyjątkowe wydarzenie - 15 lutego w siedzibie Małopolskiego Związku Piłki Nożnej stawiło się kilka pokoleń dziennikarzy i redaktorów „Tempa", nieistniejącej już od wielu lat, ale zarazem niezapomnianej przez Czytelników gazety sportowej z Krakowa.

Strażnicy legendy dziennika sportowego „Tempo”

Pretekstem do przywołania pięknych wspomnień była przypadająca na ten rok 75. rocznica narodzin „Piłkarza” - protoplasty sportowego dziennika z Krakowa, na co w swoich wystąpieniach zwrócili uwagę pomysłodawcy sentymentalnego spotkania: red. Wojciech Molendowicz oraz były redaktor naczelny, a dziś prezes MZPN Ryszard Kołtun, a także redaktor senior Ryszard Niemiec, który stał na czele redakcji w latach 1983-1994.

Historię gazety zapoczątkował bowiem założony w 1948 roku cotygodniowy dodatek do „Echa Krakowa”, który trzy lata później zaczął być wydawany jako samodzielny tygodnik (następnie - pod patronatem „Dziennika Polskiego” - pod nazwą „Głos Sportowca”). Nazwa „Tempo” pojawiła się w 1959 roku, tyle że z tytułowym dodatkiem - „Nowości Sportu i Turystyki”, funkcjonując jako dodatek do „Gazety Krakowskiej”, po czym od 1962 roku już jako samodzielne pismo (pod nazwą „Tempo” od 1978 r.).

Na przełomie lat 80. i 90. gazeta rozwijała się bardzo dynamicznie, stopniowo dochodziły kolejne wydania i w końcu dziennik - stawiający na pierwszym miejscu tematy lokalne z Małopolski, Podkarpacia i Śląska, ale o zasięgu ogólnopolskim i uważnie śledzący wydarzenia z kraju i ze świata - ukazywał się sześć razy w tygodniu. Przeżywał wówczas lata świetności, w słynącej z wysokiego poziomu merytorycznego redakcji, która z Wielopola przeniosła się na Warneńczyka, a następnie na Aleję Pokoju, nastąpiła rewolucja technologiczna i przejście na skład komputerowy, a szata graficzna nabrała kolorów.

Jednak kolejne zmiany właścicielskie w latach 90. (z udziałem kapitału zagranicznego) „Tempu” nie posłużyły. Dziennik, przejęty przez wydawcę „Przeglądu Sportowego”, stopniowo przekształcał się w krakowską mutację wydania warszawskiego, a następnie w marcu 2005 roku w ogóle przestał się ukazywać pod pierwotnym tytułem (nazwę „Tempo” zachował czasowo jedynie piątkowy dodatek magazynowy do „PS”).

Spotkanie kilku pokoleń pracowników redakcji było więc okazją do wspomnień i snucia nowych planów edytorskich, a o tym, jak bardzo było ono wyczekiwane, świadczy frekwencja w krakowskiej siedzibie MZPN. Zjawiło się bowiem ponad 30 osób, z których znaczna część nadal spełnia się dziennikarsko w różnych wydawnictwach i portalach (w tym także w "Dzienniku Polskim" i "Gazecie Krakowskiej").

Warto więc przywołać tu nazwiska strażników legendy „Tempa” (kolejność alfabetyczna): Waldemar Bałda, Marek Bartosik, Wojciech Batko, Anna Brzeszczak, Jerzy Cierpiatka, Marek Gilarski, Andrzej Godny, Jacek Gucwa, Adam Kasprzycki, Krzysztof Kawa, Ryszard Kołtun, Jacek Kozioł, Janusz Kozioł, Artur Krochmal, Marek Latasiewicz, Majka Lisińska-Kozioł, Maciej Malinowski, Rafał Miżejewski, Wojciech Molendowicz, Jerzy Mucha, Jerzy Nagawiecki, Ryszard Niemiec, Wojciech Olszówka, Jan Otałęga, Piotr Pietras, Jarosław Piskorz, Piotr Płatek, Remigiusz Półtorak, Leszek Rafalski, Jerzy Sasorski, Grażyna Seweryn, Robert Walczak, Mateusz Węglowski-Król, Krzysztof Wojdyło, Grzegorz Wojtowicz.

Sportowy24.pl w Małopolsce

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski