Dziesięć lat z fotografią, czyli jubileusz mgFoto

Dziesięć lat z fotografią, czyli jubileusz mgFoto

Maciej Hołuj

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Członkowie mgFoto na myślenickim rynku

Członkowie mgFoto na myślenickim rynku ©Maciej Hołuj

Kultura. Kochają fotografię i poświęcają jej cały swój wolny czas. Jest dla nich pasją i radością
Członkowie mgFoto na myślenickim rynku

Członkowie mgFoto na myślenickim rynku ©Maciej Hołuj

Z okazji jubileuszu członkowie grupy przygotowali wystawę, której wernisaż miał miejsce wczoraj w myślenickim Muzeum Regionalnym „Dom Grecki”. Wydali też album.

Historia grupy

Założycielami grupy byli: Arek Brzegowy, Stanisław Jawor, Mieczysław Nowak, Piotr Rachtan, Janusz Trzciński, Mariusz Węgrzyn, Artur Wiśniowski i Janusz Żołnierczyk. mgFoto przez dziesięć lat zorganizowała niezliczoną ilość wystaw własnych i tych autorstwa fotografów z grupą zaprzyjaźnionych.
To także liczne konkursy, plenery i wykłady. To setki nieformalnych spotkań, dyskusji, wymiana doświadczeń. To powstanie własnej galerii wystawowej w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Myślenicach. Pasjonaci fotografii spotykali się w jednej z myślenickich kawiarń, by w ( 2006 roku powołać formalną grupę zrzeszającą miłośników fotografii.

W takiej formie grupa przetrwała do 2008 r, kiedy to powstało Stowarzyszenie Myślenickiej Grupy Fotograficznej, które działa do dzisiaj. W chwili obecnej należy do niej 23 fotografów: Paweł Boćko, Grażyna Gubała, Marek Gubała, Rafał Hechsman, Stanisław Jawor, Witold Koleszko, Marek Kosiba, Mariusz Kowalik, Paweł Kurek, Aneta Miąsik, Aneta Mudyna, Mieczysław Nowak (prezes), Mariusz Pietrzyk, Joanna Rachtan, Piotr Rachtan, Paweł Stożek, Janusz Trzciński, Michał Turczyk, Mariusz Węgrzyn, Robert Wilkołek, Marcin Woźniak, Michał Zięba i Grzegorz Żądło. - Jesteśmy jak jedna duża rodzina - mówi prezes mgFoto Mieczysław Nowak.

Jubileuszowy album powstawał kilka miesięcy. Dobór fotografii powierzono Jerzemu Fe-dirce, animatorowi kultury z Myślenic. Jest on także aranżerem uświetniającej dziesięciolecie wystawy. Album prezentuje dorobek dwudziestu członków mgFoto. Każdy z nich otrzymał do dyspozycji dwie strony. U-mieszczono na nich portret autora, krótkie dossier, wypowiedź (także w języku angielskim) oraz dwa lub trzy zdjęcia. Całość sfinansował Urząd Miasta i Gminy Myślenice.

Wciąż trwają

mgFoto to swoisty fenomen na myślenickiej liście organizacji pozarządowych zajmujących się kulturą. Nie zmogły jej przeciwności losu, nie przeszkodziły w organizacji wystaw, plenerów (także tych wyjazdowych i zagranicznych) i warsztatów dla fotografów amatorów. Każdy z członków grupy to indywidualność. Potwierdza to także mnogość stosowanych przez fotografów grupy technik.

Marek Kosiba to specjalista od fotografii panoramicznej; jego zdjęcia zapierają dech w piersiach, są jakby nie z tej ziemi. Mariusz Węgrzyn łączy pasję latania para-lotnią z fotografowaniem, Stanisław Jawor, autor kultowego już albumu „Ziemia Myślenicka Wielką Jest Artystką” to mistrz nastrojowego pejzażu zaś Marek Gubała - portretu. Członkowie grupy nie stronią od eksperymentów. Uprawiają fotografię monochromatyczną, timelapso-wą (łączenie zdjęć poklatko-wych), street photography, fotografię makro oraz fotografię tiltshiftową (fotografowanie architektury specjalnym obiektywem). Dostrzegają tam, gdzie nie dostrzegają go inni. Obiecują, że jubileusz i album to nie ostatnie słowo.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Egzamin gimnazjalny - trzeba się postarać

Egzamin gimnazjalny - trzeba się postarać

Ile zarabiają księża w Polsce? Zarobki księży w parafiach i szkołach

Ile zarabiają księża w Polsce? Zarobki księży w parafiach i szkołach

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?