Dziesięć wieków

G
Udostępnij:
Uroczyste spotkanie w Domu Arcybiskupów Krakowskich

"Jeden badacz ogarnął taką mnogość rzeczy"

Uroczyste spotkanie w Domu Arcybiskupów Krakowskich

"Jeden badacz ogarnął taką mnogość rzeczy"

(INF. WŁ.) Ponad sto osób przybyło wczoraj do Domu Arcybiskupów Krakowskich na osobiste zaproszenie księdza kardynała Franciszka Macharskiego, metropolity krakowskiego. Okazją do tego uroczystego spotkania było wydanie pierwszego tomu monumentalnego dzieła pt. "Dzieje diecezji krakowskiej do roku 1795". Licząca ponad 600 stron książka autorstwa księdza prof. Bolesława Stanisława Kumora jest przedsięwzięciem bez precedensu. To pierwsza tak obszerna monografia biskupstwa krakowskiego, które w 2000 roku obchodzi 1000-lecie swojego istnienia.
Witając swoich gości, kardynał Franciszek Macharski przypomniał rok 1966 i obchody Milenium państwa polskiego, w których bardzo aktywnie uczestniczył ówczesny arcybiskup Karol Wojtyła. To właśnie wtedy narodziła się idea upamiętnienia 1000-lecia diecezji krakowskiej poprzez dzieło naukowe obejmujące wszystkie przejawy życia biskupstwa krakowskiego, najstarszego i przez wiele wieków największego w Polsce. Planowane już przed 34 laty przedsięwzięcie zostało zrealizowane teraz, na trzy miesiące przed wizytą papieża Jana Pawła II w Polsce. Zbieżność tych faktów nie jest przypadkowa. Wszakże Ojciec Święty odprawi w swoim Krakowie mszę świętą w intencji 1000-lecia diecezji. Wczorajsza promocja książki ks. prof. Kumora zapoczątkowała obchody tej rocznicy.
Dzieło przedstawił zebranym prof. Jerzy Wyrozumski podkreślając, iż _"jeden badacz ogarnął taką mnogość rzeczy". _Czytelnik dzieła na pewno zgodzi się z recenzentem. Dość wspomnieć, że w pierwszym tomie zamieszczono wyczerpujące dane na temat krakowskich biskupów, podstaw prawnych biskupstwa, jego granic, opisano szczegółowo katedrę wawelską ze wszystkimi kaplicami. Dzieło zawiera również podrozdziały poświęcone liturgii, muzyce kościelnej i rezydencjom biskupim. Jak wyznał ks. prof. Bolesław Stanisław Kumor, drugi tom dzieła jest już gotowy do druku (ukaże się być może jeszcze przed wakacjami), trzeci znajduje się jeszcze na biurku autora, a czwarty powinien się ukazać w 2000 roku. Kolejne tomy "Dziejów diecezji krakowskiej" zawierać będą m.in. dane dotyczące urzędów diecezjalnych, synodów, kolegiat i kapituły kolegiackiej z omówieniem poszczególnych parafii i instytucji parafialnych.
Książka przygotowana przez Wydawnictwo św. Stanisława Biskupa Męczennika Archidiecezji Krakowskiej nie powinna kosztować więcej niż 48 zł. W kosztach wydania tego dzieła uczestniczył m.in. Komitet Badań Naukowych.
W przyszłym tygodniu autor książki wraz z ks. kardynałem Franciszkiem Macharskim wręczą "Dzieje" Ojcu Świętemu.
(G)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie