Dziewczyny lubią podjazdy

ART
Monika Żur na najwyższym stopniu podium mistrzostw Polski juniorek Fot. KS Luboń
Udany występ podczas mistrzostw Polski i Pucharu Prezesa PZKol. w cross country zanotowali zawodnicy z naszego regionu. W imprezach rozgrywanych w miniony weekend w Kielcach zdobyli cztery medale

KOLARSTWO GÓRSKIE. Monika Żur obroniła mistrzostwo Polski juniorek i przygotowuje się do ME

Trasa wytyczona została na stoku narciarskim na Pierścienicy. Najwięcej powodów do radości miała ekipa Lubonia Skomielna Biała. Reprezentantki klubu z podrabczańskiej miejscowości trzykrotnie stanęły na podium. - Trasa była naprawdę trudna, były długie, wymagające podjazdy. Nasze dziewczyny lubią takie tereny, stąd bardzo dobre wyniki - cieszy się prezes Lubonia Edward Bal.

W wyścigu juniorek kolejny sukces do swojej kolekcji dorzuciła Monika Żur. W Kielcach wygrała, broniąc tytuł mistrzowski wywalczony przed rokiem w Wałbrzychu. Tym sukcesem potwierdziła, że jest najlepsza w kraju. W tym sezonie powoli dochodziła do formy, nie zawsze wygrywając, ale na najważniejszą imprezę przyjechała najmocniejsza. Zdeklasowała wręcz rywalki. Objęła prowadzenie już na starcie i stopniowo powiększała przewagę. Ostatecznie o 2.45 min wyprzedziła Aleksandrę Podgórską (Dream-Bike Bielawa) i o 3.33 Martę Turoboś (JBG-2 Professional MTB Team). Tuż za podium, na 4. pozycji, uplasowała się Sabina Zamroźniak (UKS Podwilk), ale ze znaczną stratą (prawie 3 min) do podium.

- Monika pojechała rewelacyjnie, już na pierwszym podjeździe odskoczyła na 20 sekund. Później niewiadomą pozostawała tylko przewaga, z jaką wygra - mówi prezes Bal. - Bardzo się cieszymy z tego sukcesu. Trochę też zaczynaliśmy się martwić, że jej wyniki nie są tak dobre, jak w poprzednich latach. Okazało się, że to przez alergię, którą ma Monika przy dużym wysiłku. Były przez to kłopoty z oddychaniem, stąd gorsze rezultaty. Po rozpoczęciu leczenia od razu widać poprawę. Sama zawodniczka też się psychicznie odblokowała, gdy okazało się, czemu był kłopot z formą. Teraz przygotowujemy się do mistrzostw Europy juniorek, które na początku sierpnia odbędą się na Słowacji.

W kieleckim czempionacie w kategorii młodzieżowej - od 23 lat - 6. miejsce zajęła Patrycja Lewandowska (Luboń). Zwyciężyła była zawodniczka Sprintu Jordanów Paula Gorycka (CCC Polkowice). W wyścigu elity triumfowała mistrzyni świata Maja Włoszczowska (CCC Polkowice), 4. miejsce zajęła pochodząca z Bukowiny Tatrzańskiej Katarzyna Solus-Miśkowicz (DEK Meble Cyclo Korona Kielce). Do medalu zabrakło jej 39 sekund.

W dwóch najmłodszych kategoriach rywalizowano w Kielcach o Puchar Prezesa PZKol. Dla młodzików po prostu nie ma oficjalnego czempionatu (ale nie ma też wyścigu o tak wysokiej randze), z kolei dla juniorów młodszych mistrzostwami kraju są finały Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Wśród młodziczek kolejny znakomity start w tym sezonie zanotowała Kaja Karkula z Lubonia, która znów okazała się najszybsza, mimo kłopotów z rowerem na początku wyścigu. Kolejną z rywalek - Martę Lach z Sokoła Kęty - wyprzedziła o 1.40 min. Trzecia, ze stratą 2.35 min, była Estera Siarka (Raba Wyżna Podsarnie), 6. miejsce zajęła Patrycja Kulka (UKS Podwilk). W gronie chłopców 13. finiszował Bartosz Dziadkowiec (Luboń).
Wśród juniorek młodszych Luboń także miał powody do zadowolenia. Druga do mety dotarła Agnieszka Bal, 16 sekund za dobrze sobie znaną rywalką Elżbietą Figurą (MTB Silesia Rybnik). Nasza zawodniczka pewnie powalczyłaby o wygraną, ale w wyniku kolizji z Karoliną Cierluk (Bolmet Trek Legnica) zaliczyła upadek, co kosztowało ją cenne sekundy i spadek o kilka pozycji. Udało się jednak odrobić stratę do czołówki i wskoczyć na podium. Co ciekawe, na "pudle" obok niej stanęła ta zawodniczka, z którą miała kolizję. Ponadto piąta była Monika Rapacz (Raba Wyżna Podsarnie), do zwyciężczyni straciła 3.27 min. Wśród chłopców najlepiej spisał się Jakub Zamroźniak (UKS Podwilk), który zajął 5. miejsce i do najszybszego Łukasza Winiarskiego (Jama Wałbrzych) stracił 1.42 min. Ponadto 12. finiszował Adrian Siarka (Raba Wyżna Podsarnie), a 14. Mateusz Filipiec (Luboń). Miejsca naszych zawodników w ścisłej czołówce tej kategorii to dobry prognostyk przed Olimpiadą Młodzieży.

W Kielcach ścigali się też weterani. W kategorii masters II (40-49 lat) 5. miejsce zajął Maciej Witkowski z Witowa (niezrzeszony). W III grupie (50-59 lat) 5. był Józef Rabski (Luboń), a 6. Franciszek Grobarczyk (UKS Podwilk)

W MP rozegrano także wyścig drużynowy. Debiutująca w tej konkurencji ekipa Lubonia w składzie: Jakub Surówka, Tomasz Bal, Patrycja Lewandowska i Robert Sroka zajęła 14. miejsce. Wygrał zespół JBG-2 Professional MTB Team. (ART)