Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziewięcioro laureatów XXVII edycji konkursu „Solidarni w sporcie 2021 roku". Medaliści imprez, zasłużeni działacze [ZDJĘCIA]

Jerzy Filipiuk
Jerzy Filipiuk
31.03.2022, Kraków: wręczenie nagród w XXVII edycji konkursu „Solidarni w sporcie 2021 roku"
31.03.2022, Kraków: wręczenie nagród w XXVII edycji konkursu „Solidarni w sporcie 2021 roku" Adam Zyzman
W siedzibie Regionu Małopolska Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność w Krakowie odbyła się uroczystość wręczenia nagród w XXVII edycji konkursu „Solidarni w sporcie 2021 roku”.

- To ludzie, którzy kierują się zasadami fair play. Udowadniają, że w życiu nie ma przeszkód, są tylko wyzwania, które trzeba pokonywać. Pokazują hart ducha, potrzebny w życiu codziennym i w sporcie – tak przedstawił 9 laureatów konkursu przewodniczący Zarządu Regionu Małopolska NSZZ „Solidarność” Adam Lach.

Najbardziej utytułowaną osobą w gronie wyróżnionych jest wioślarka Maria Sajdak, która po igrzyskach olimpijskich w Tokio zrezygnowała z występów w kadrze narodowej. Uznała bowiem, że musi w życiu zmienić priorytety i skupić się na rodzinie.

- Nie wykluczam jednak, że wrócę do sportu. Teraz trenuję indywidualnie w domu. To jest trudniejsze niż wtedy, gdy bywałam na zgrupowania, bo muszę sama sobie wszystko organizować. Ale z kolei teraz mogę być z rodziną. Start w igrzyskach w Paryżu nie jest całkiem odłożony. Nie stawiam sobie terminu, w którym mogłabym wrócić do kadry, ale pamiętam, że za półtora roku odbędą się mistrzostw świata, które będą kwalifikacją do olimpijskiego występu - powiedział Sajdak.

Zawodnik Wisły Kraków, jeden z najlepszych graczy w historii polskiego amp futbolu, Krystian Kapłon był - podobnie jak i inni laureaci - zaskoczony nominacją w konkursie. Z uroczystości wręczenia nagród pojechał na losowanie Ligi Mistrzów na stadionie Wisły.

- Za mną długi sezon, w którym się sporo działo. Po części - bo w mistrzostwach Europy celowaliśmy w złoto - był pomyślny. Teraz na studiach na Politechnice Krakowskiej zrobiłem sobie przerwę, żeby się skupić na mistrzostwa świata. Po mistrzostwach Europy wykończyłem swój organizm totalnie. Przez dwa tygodnie ze zmęczenia leciała mi krew z nosa. Nie chciałbym tego powtórzyć. Zacząłem naukę języka niemieckiego, bo chciałbym też potem studiować w Monachium - wyznał Kapłon.

17-letnia triathlonistka Maja Wąsik jest najmłodszą laureatką bieżącej edycji konkursu. Też nie ukrywała zaskoczenia, że znalazła się w gronie uhonorowanych. Podkreśliła życzliwość, z jaką spotyka się ze strony szkoły, do której uczęszcza - Prywatnego LO im. M. Reja.

Zapytana, która z trzech konkurencji przez nią uprawianych jest dla niej najtrudniejsza, odparła: - Pływanie, ponieważ najwięcej triathlonistów wywodzi się z tej dyscypliny. Potrzeba dużo czasu, żeby wypływać „swoje" kilometry. W tygodniu trenują średnio po trzynaście godzin. Najwięcej czasu poświęcam na pływanie, potem na bieg i na kolarstwo. W tym roku najważniejszą imprezą dla mnie będą mistrzostwa Polski, ale może uda mi się pojechać na mistrzostwa Europy juniorek w Olsztynie.

Wśród wyróżnionych znalazł się krakowski działacz kolejarskiej „Solidarności" Ireneusz Dynowski oraz działacz, trener i fizjoterapeuta sportowców niepełnosprawnych Bartłomiej Tott z Woli Rzędzińskiej.

- Działamy już ponad 20 lat, propagujemy sport u kolejarzy. Chcemy ich integrować, pomagać im, zachęcać, żeby się garnęli do sportu. Organizujemy im turnieje piłkarskie w Barcicach i Krakowie, w których bierze udział kilkanaście drużyn, czyli w sumie 500-600 kolejarzy, a także loterie. Sam jeżdżę też na nartach, a zacząłem podczas służby wojskowej - podkreślił Dynowski.

- Tokio to były moje drugie igrzyska. Byłem w nich kierownikiem kadry paralekkoatletycznej. W 2016 roku w igrzyskach w Rio de Janeiro uczestniczyłem jako fizjoterapeutą, którym jestem od 20 lat. W tarnowskim klubie Start jako trener pracuję od 2008 roku. Praca dla innych ludzie jest dla mnie przyjemnością. Nie potrzebują rozgłosu, potrzebują go niepełnosprawni - zaznaczył Tott.

Laureaci XXVII edycji konkursu „Solidarni w sporcie 2021 roku"

  • Ireneusz Dynowski

Działacz NSZZ „Solidarność", przewodniczący KZ Solidarności w Polregio S.A. Zakład Południowy w Krakowie i przewodniczący Sekcji Regionalnej Kolejarzy. Człowiek wierny ideałom „Solidarności", zawsze skłonny do pomocy innym, animator sportu i cały czas czynny uczestnik wydarzeń sportowych. Inicjator turniejów piłkarskich miłośnik narciarstwa. Swoją wieloletnią pasją w działalności związkowej, społecznej i propagowania sportu zaraża innych.

  • Maryna Gąsienica-Daniel

Zakopianka, nasza najlepsza narciarka alpejska, 3-krotna olimpijka (Soczi 2014, Pjongczang 2018, Pekin 2022). W 2021 roku trzykrotnie była w czołowej „10” PŚ, szósta w gigancie i ósma w slalomie równoległym w MŚ Cortina d’Ampezzo. W IO w Pekinie zajęła ósme miejsce w gigancie (najlepszy polski wynik w narciarstwie alpejskim od IO 1998 w Nagano). W 2019 roku na zgrupowaniu w Nowej Zelandii złamała kość piszczelową, ale po operacji zadziwia formą.

  • Aleksandra Kałucka

Zawodniczka KU AZS PWSZ Tarnów we wspinaczce na czas, studentka matematyki w PWSZ. Była wcześniakiem. Lekarze walczyli o jej życie, podejrzewali, że nie będzie widzieć i chodzić – tak jak jej siostra bliźniaczka Natalia. Dziś nie widzi na prawe oko, ale jest sprawna fizycznie. Ma na koncie złoto MŚ (2017), brąz MŚ (2018, 2019) i ME juniorek (2018). W 2021 roku – 7 miesięcy po ciężkim wypadku na zgrupowaniu w Słowenii - była dziesiąta w MŚ seniorek.

  • Natalia Kałucka

Zawodniczka KU AZS PWSZ Tarnów we wspinaczce na czas, studentka wf w PWSZ. Urodziła się w 7. miesiącu ciąży. Lekarze walczyli o jej życie, podejrzewali, że nie będzie widzieć i chodzić – tak jak jej siostra bliźniaczka Aleksandra. Dziś nie widzi na lewe oko, ale jest świetną sportsmenką. W 201 roku do tytułów mistrzyni świata i Europy juniorek (2018) dorzuciła złoto MŚ seniorek. W finale w Moskwie pokonała 8 lat starszą faworytkę, Rosjankę Juliję Kapliną.

  • Krystian Kapłon

Pochodzący z Białki Tatrzańskiej zawodnik Wisły Kraków i reprezentacji, jeden z najlepszych w historii amp futbolu w Polsce. Urodził się ze skróconą kością udową i przykurczem kolana. Ma na koncie m.in. cztery tytuły mistrza kraju (2015, 2016, 2017, 2021) i dwa brązowe medale ME (2017, 2021). Jest czołowym graczem, strzelcem i asystentem ekstraklasy. Jest też uzdolniony graficzne, studiuje architekturę w języku angielskim, wykonuje tatuaże.

  • Stanisław Leski

Jest wieloletnim promotorem sportu. W latach 1981–1987 był członkiem zarządu, w latach 1988-2005 prezesem, a potem ponownie członkiem zarządu Wisłoki Dębica. Był też wiceprzewodniczącym i przewodniczącym NSZZ Solidarność w TC Dębica (1980-1992) i Rady Miejskiej w Dębicy (2006-2014). Obecnie jako prezes Zarządu Spółki Gas Trading Podkarpacie wspiera klub przez sponsoring i inicjatywy związane ze sztuką, sportem oraz działalnością charytatywną.

  • Maria Sajdak

Wioślarka i trenerka AZS AWF Kraków, brązowa medalistka IO w Rio de Janeiro (2016 - pod panieńskim nazwiskiem Springwald) i srebrna w Tokio (2021), 3-krotna medalistka MŚ (złoto, dwa srebra) i 4- krotna ME (złoto, srebro, dwa brązy) w czwórce podwójnej. Po IO uznała, że musi skupić się na rodzinie. Jest ambasadorem sportu, co rozumie przez dzielenie się tym co sama przeżyła, byciem dla innych inspiracją do uprawiania sportu i aktywnego trybu życia.

  • Bartłomiej Tott

Kierownik kadry lekkoatletycznej na Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio, fizjoterapeuta, trener, członek Rady Sportu powołany przez prezydenta Tarnowa. Mieszka w Woli Rzędzińskiej, jest członkiem władz Tarnowskiego Zrzeszenia Sportowego Niepełnosprawnych Start Tarnów. Od wielu lat wielką z pasją zajmuje się sprawami organizacyjnymi i szkoleniowymi tarnowskich paraolimpijczyków oraz zawodników startujących w zawodach dla niepełnosprawnych.

  • Maja Wąsik

Triathlonistka SportWise Kraków i uczennica 3. klasy VII Prywatnego LO im. M. Reja świetnie godzi naukę ze sportem. W 2021 roku w Rumii po raz trzeci wygrała MP w duathlonie, zdobyła Puchar Polski, była tuż za podium MP w Rawie Mazowieckiej, wygrała MP w aquathlonie w Gdyni, była druga w Turnieju Nadziei Olimpijskich w Białymstoku, 18. w Pucharze Europy juniorek w Bledzie i (jako pierwsza Polka w historii tak wysoko) 5. w ME juniorek w Alanyi.

od 12 lat
Wideo

Wspaniałe show Harlem Globetrotters w Tauron Arenie Kraków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski