Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzika Jura w pigułce

SYP
Zubowe Skały robią niesamowite wrażenie Fot. Jacek Sypień
Zubowe Skały robią niesamowite wrażenie Fot. Jacek Sypień
"Pazurek" jest jednym z najmłodszych i - jednocześnie - najmniej znanych rezerwatów w Małopolsce.

Zubowe Skały robią niesamowite wrażenie Fot. Jacek Sypień

REKOMENDACJE

Gdyby kierowcy, którzy jadą drogą wojewódzką 783 z Olkusza do Wolbromia, zatrzymali się na leśnym parkingu i weszli niespełna kilometr w bukowy las, odnaleźliby wśród drzew potężne Zubowe Skały.

185 ha rezerwat został formalnie ustanowiony 1 sierpnia 2008 r. Starania o jego utworzenie trwały kilkanaście lat. Rozciąga się pomiędzy drogą wojewódzką 783 łączącą Olkusz i Wolbrom, a Jaroszowcem. Największą powierzchnię rezerwatu porasta piękna buczyna sudecka. Można tu spotkać także żywiec dziewięciolistny, czy czosnek niedźwiedzi. W wilgotnych siedliskach znajdziemy stanowiska miesiącznicy trwałej. Wilgotne i chłodne północne stoki porasta jaworzyna górska. Na jego terenie rośnie ponad 290 gatunków roślin naczyniowych, w tym 21 podlegających ochronie prawnej. Spośród roślin chronionych można tu spotkać m.in.; języcznik, kokoryczkę okółkową, paprotnik kolczysty oraz irgę. Przez rezerwat prowadzi oznakowana ścieżka przyrodnicza, a tablice informują o osobliwościach przyrody, jakie po drodze można napotkać.

Wędrówkę po rezerwacie można rozpocząć od dworca PKP w Jaroszowcu (gmina Klucze), skąd prowadzi nieźle oznakowany szlak. Po przejściu tunelem na drugą stronę linii kolejowej wchodzimy w sosnowy bór, w którym rosną pięknie owocujące... jabłonie. To jednak nie osobliwość rezerwatu, lecz pozostałość po ośrodku wypoczynkowym PKP, który niegdyś się tu znajdował. Po kilkuset metrach szlak skręca w lewo. Do niedawna w tym miejscu była tablica informacyjna, ale została zniszczona przez wandali. Dlatego warto uważnie śledzić oznaczenia szlaku, aby nie przejść za daleko. Można też rozpocząć spacer od leśnego parkingu po prawej stronie drogi 783, jadąc od Olkusza.

Przed sześcioma laty tzw. obszar Jaroszowiec został ujęty - w ramach programu Natura 2000 - w grupie terenów specjalnej ochrony. Poza "Pazurkiem,", na tym obszarze planowano utworzenie rezerwatów przyrody: Góra Januszkowa (36,54 ha) oraz Góra Stołowa (226,45 ha).

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski