Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzika róża i witaminy

(DD)
Z płatków dzikiej róży robimy konfitury do nadziewania ciast
Z płatków dzikiej róży robimy konfitury do nadziewania ciast Fot. archiwum
Zdrowie na talerzu. Dzika róża (Rosa canina) zawiera do pięćdziesięciu razy więcej witaminy C niż cytryna. To prawdziwa kopalnia witamin i składników mineralnych. Rośnie przy drogach, miedzach, nad brzegani rzek, na skrajach lasów, w parkach i ogrodach.

W Polsce występują 23 gatunki tej rośliny, a także gatunki uprawne – róża pomarszczona i girlandowa. Z płatków dzikiej róży wykonuje się konfitury, szczególnie nadające się do nadziewania pączków. Z owoców wytwarza się dżemy, soki, syropy i koncentraty witaminowe. Z owoców oraz płatków można też przyrządzać aromatyczne herbaty. Przetwory z róży nadają się do samodzielnego spożycia, są także używane do aromatyzowania słodyczy, napojów, ciast.

Przetwory z róży są niezawodnym środkiem wzmacniającym odporność organizmu, wspomagają leczenie chorób wirusowych i bakteryjnych, mają zbawienny wpływ na układ pokarmowy.

Używane zewnętrznie odkażają i przyspieszają gojenie się ran. Zapach różanego olejku jest uważany przez aromaterapeutów za wyjątkowo cenny – łagodzi stres, napięcia, przynosi ukojenie.

Skarbnicą witamin i cennych związków mineralnych są czerwone, podłużne owoce róży. Dojrzewają – zależnie od odmiany – z końcem sierpnia, we wrześniu, a nawet później. Zawierają, oprócz witaminy C, także witaminy A, B1, B2, E, K, P i PP. Do tego dużo żelaza, magnezu, wapnia, potas, fosfor, sód, siarkę, mangan oraz garbniki, karotenoidy, kwasy organiczne, olejki eteryczne, cukry i pektyny.

Płatki możemy zbierać już teraz i przyrządzać z nich nie tylko konfiturę, ale także specyfiki poprawiające urodę. O tych zaletach dzikiej róży wiedziały już Nefretete i Kleopatra, ale wodę różaną, kąpiele w płatkach róży, kremy, stosowała również pani Walewska, a także lady Hamilton, ukochana Nelsona. Płatki róży w lnianym woreczku dodane do kąpieli, dzięki olejkowi eterycznemu, odświeżają ciało, usuwają zmęczenie, poprawiają kondycję. Aby przyrządzić maseczkę należy garść zmiażdżonych lub zmiksowanych płatków rozprowadzić mlekiem lub śmietanką (cera sucha) lub wodą i odrobiną soku z cytryny (cera tłusta). Nałożyć na szyję i twarz, zmyć po 20 minutach. Dobry jest też okład ze świeżo zerwanych płatków – twarz staje się wypoczęta.

Z płatków można też przygotować syrop pomocny w walce z przeziębieniem: 100 g płatków należy zalać 3 szklankami wrzątku na 24 godziny. Odcedzić, dodać pół kilo cukru, zagotować, zebrać pianę i przelać do butelki. Zażywać dwa razy dziennie po łyżce. Z owoców zrobimy nalewkę uspokajającą: 500 g owoców róży i 250 g cukru zalać litrem czystej wódki. Odstawić w ciepłe miejsce na tydzień, odcedzić, zlać do butelek. Pić dwa razy dziennie po kieliszku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski