Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś brak nam takich ludzi jak Górecki

Monika Jagiełło
Występ sopranistki Agaty Zubel przy akompaniamencie Macieja Grzybowskiego ściągnął tłumy
Występ sopranistki Agaty Zubel przy akompaniamencie Macieja Grzybowskiego ściągnął tłumy Fot. Fundacja Pro Musica Nova lub HMG Festival
Muzyka. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej imienia znanego kompozytora to mocny konkurent dla Warszawskiej Jesieni.

Związany ze Śląskiem kompozytor to postać, która wciąż inspiruje młodych twórców i porywa słuchaczy. Trwający w Krakowie Festiwal Muzyki Współczesnej, czyli HMG Festival, to okazja, by zobaczyć, jak mocno Henryk Mikołaj Górecki działa na wyobraźnię.

– On był zawsze blisko ludzi, zarówno jako kompozytor, jak i pedagog – mówi Michał Kwiatkowski, dyrektor artystyczny festiwalu i prezes Fundacji Pro Musica NOVA, organizującej wydarzenie. – Ten szczery i bezpośredni kontakt sprawia, że patrzymy na jego twórczość przez pryzmat bogatej osobowości – dodaje.

Dzięki temu inicjatywa ściąga czołówkę polskich wykonawców muzyki współczesnej. Mają okazję wystąpić w nowych miejscach.

– Koncert w aurze sztuki w Sali Siemiradzkiego w Sukiennicach jest czymś wyjątkowym dla muzyków, jak i słuchaczy. To przyciąga. Frekwencja od samego początku była wysoka, mimo że Kraków to przecież miasto niekończących się festiwali – dodaje Kwiatkowski i podkreśla, że impreza ma popularyzować muzykę współczesną.

Dlatego wstęp na koncerty jest bezpłatny. Szansa zobaczenia wybitnej sopranistki Agaty Zubel, odważnych improwizatorów z kwartetu Kwartludium czy występu Trio Amadrums & Airis Quartet skutecznie zapełniła sale.

Renesans akordeonu i wiolonczeli

Festiwal jest na półmetku. Przed nami dwa koncerty. W sobotę (godz. 19.30) scena należeć będzie do akordeonu i wiolonczeli. TWOgether Duo to nagrodzony Paszportem Polityki zespół wiolonczelistki Magdaleny Bojanowicz i akordeonisty Macieja Frąckiewicza.

Znani uczestnikom Warszawskiej Jesieni muzycy sięgają po twórczość takich kompozytorów, jak Hanna Kulenty, Cezary Duch-nowski czy Wojciech Ziemowit Zych.

W Sukiennicach jutro wieczorem zabrzmią utwory „Labirynt” Zbigniewa Bargielskiego, „Satin” Aleksandra Nowaka, „After hours of muteness” Rafała Janiaka, „Preludium, Postludium i Psalm” Hanny Kulenty i pieśń renesansowego kompozytora Wacława z Szamotuł pt. „Już się zmierzcha (Modlitwa, gdy dziatki spać idą)”.

Od Szymanowskiego do Kronos Quartet

Finał festiwalu upłynie pod znakiem Karola Szymanow-skiego i Astora Piazolli. Utwory interpretować będzie Lu-tosławski Quartet (niedziela, kościół św. Anny, godz. 16.30). Tworzą go skrzypkowie Bartosz Woroch i Marcin Markowicz, grający na altówce Artur Rozmysłowicz oraz wiolonczelista Maciej Młodawski. Muzycy, wraz z Krzysztofem Jakowiczem i Andrzejem Bauerem, nagrali pierwszą na świecie płytę prezentującą kameralną twórczość Lutos-ławskiego. Nie zabraknie utworów patrona festiwalu.

Zespół wykona napisany w 1988 r. dla Kronos Quartet utwór na kwartet smyczkowy, oparty na linii melodycznej wspomnianej kompozycji Wacława z Szamotuł. To symbolicznie połączy oba koncerty.

Z optymizmem w przyszłość

W tym roku formuła festiwalu poszerzyła się: koncertom towarzyszy konferencja naukowa i konwersatorium z kompozytorami. To jednak nie koniec.

– Festiwal z roku na rok się rozwija. Za rok planujemy rozszerzyć program festiwalu o koncerty młodych artystów. Wiemy, że jest taka potrzeba. Mamy wciąż za mało muzyki współczesnej w Krakowie ­ – mówi Kwiatkowski.

Warszawskiej Jesieni rośnie w Krakowie konkurent, który chce walczyć o „świeżą krew” wśród słuchaczy.

O KOMPOZYTORZE
Henryk Mikołaj Górecki (1933–2010) – jeden z najwybitniejszych twórców muzyki współczesnej na świecie. Rozpoczynał kompozytorską karierę jako skrajny awangardzista, z czasem stał się bardziej przystępny dla szerokiego grona odbiorców. Dziś jest już klasykiem XX wieku.

Najważniejszym i najbardziej znanym dziełem Góreckiego jest III Symfonia zwana też „Symfonią pieśni żałosnych”. W latach 90. dzięki śpiewaczce Dawn Upshaw kompozycja trafiła na amerykańskie listy przebojów. (JAG)

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski