Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś z ołtarza Stwosza schodzi św. Stanisław [ZDJĘCIA, WIDEO]

Małgorzata Mrowiec
Podczas konserwacji zapadnie też decyzja, czy nie wprowadzić mechanicznego otwierania skrzydeł ołtarza
Podczas konserwacji zapadnie też decyzja, czy nie wprowadzić mechanicznego otwierania skrzydeł ołtarza fot. Adam Wojnar
Zabytki. Remont i badania ołtarza mariackiego pochłoną ponad 13,7 mln zł. Dzieło będzie remontowane z wykorzystaniem nowoczesnych metod, konserwatorzy użyją m.in. lasera.

Rusztowanie gotowe, wczoraj komisja konserwatorska zebrała się w kościele Mariackim na oficjalnym rozpoczęciu prac, a dziś zostanie zdemontowana pierwsza rzeźba. W ręce specjalistów trafi na początek figura św. Stanisława ze zwieńczenia ołtarza - to pierwsza rzeźba z lewej. Zastąpi ją wierne zdjęcie.

WIDEO: Mówi prof. Ireneusz Płuska

Autor: Małgorzata Mrowiec

- Ołtarz będzie w całości i zawsze udostępniany turystom. W miejsce rozbieranych elementów będzie wstawiana dobra fotografia, tak że turyści z daleka nawet nie zauważą, że jakiegoś fragmentu brakuje - mówił wczoraj prof. Ireneusz Płuska, zastępca dyrektora Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki. Instytut, łączący wydziały konserwacji dwóch uczelni: warszawskiej i krakowskiej ASP, jest wykonawcą prac przy ołtarzu. Zespół, który je będzie prowadził, składa się z konserwatorów krakowskich, a specjaliści z Warszawy pomogą w badaniach.

Ostatnia pełna konserwacja ołtarza Wita Stwosza była prowadzona w latach 40. XX wieku, po odzyskaniu dzieła zagrabionego przez Niemców. Znawcy podkreślają, że wykonano ją szybko i pobieżnie, prymitywnymi metodami. - Pamiętajmy, że dopiero w 1950 roku został utworzony na ASP wydział konserwacji dzieł sztuki, który wypuszcza magistrów z odpowiednim wykształceniem - mówi prof. Władysław Zalewski, wybitny konserwator malarstwa. Jak podsumowuje, po wojnie ołtarzem zajmowali się malarze i konserwatorzy amatorzy.

WIDEO: Mówi prof. Władysław Zalewski

Autor: Małgorzata Mrowiec

Teraz będzie przy nim pracować kilkunastu najlepszych specjalistów w kraju. Zostaną wykorzystane nowoczesne metody. W planach jest m.in. wykonanie tomografii komputerowej rzeźb, badania stanu, jakości i gatunków drewna, badania fizykochemiczne, zapraw, pigmentów... Konserwatorzy będą używać laserów - m.in. do odczyszczania tylnej strony ołtarza i rzeźb.

Specjaliści będą musieli też rozwiązać zabezpieczenie dzieła na przyszłość: przeciwpożarowe, przeciwko agresywnym pyłom, a nawet na wypadek działań militarnych.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski