Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzisiaj 76. rocznica wyzwolenia KL Auschwitz. Obchody tylko w internecie. Patronat nad uroczystościami prezydenta Andrzej Dudy [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Ogółem do Auschwitz deportowanych zostało co najmniej 232 tys. dzieci, z których ok. 216 tys. stanowili Żydzi, 11 tys. Romowie, ok. 3 tys. Polacy, ponad 1 tys. Białorusini oraz kilkuset Rosjan, Ukraińców i innych narodowości
Ogółem do Auschwitz deportowanych zostało co najmniej 232 tys. dzieci, z których ok. 216 tys. stanowili Żydzi, 11 tys. Romowie, ok. 3 tys. Polacy, ponad 1 tys. Białorusini oraz kilkuset Rosjan, Ukraińców i innych narodowości Materiały prasowe Muzeum Auschwitz-Birkenau
Dzisiaj, 27 stycznia, przypada 76. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. W związku z pandemią koronawirusa będzie obchodzona tylko w internecie. Głównym motywem przewodnim tegorocznych obchodów będą losy dzieci w Auschwitz. Szacuje się, że najmłodszych ofiar obozu było ponad 200 tys. Patronat nad uroczystościami objął prezydent RP Andrzej Duda.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Losy dzieci w KL Auschwitz

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau postanowiło poświęcić w tym roku rocznicę wyzwolenia wszystkim najmłodszym ofiarom obozu.

– W Auschwitz zamordowano ponad 200 tysięcy dzieci. Zupełnie niewinnych, dobrych, ciekawych życia, kochających swoich najbliższych, ufnych dzieci. Nigdy świat dorosłych – przecież tak często niesprawiedliwy i okrutny – nie objawił tak bardzo swojej bezduszności, swojego zła. Tego się nie da usprawiedliwić żadną ideologią, żadnymi rozliczeniami, żadną polityką

– podkreśla dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński.

Ogółem do Auschwitz deportowanych zostało co najmniej 232 tys. dzieci, z których ok. 216 tys. stanowili Żydzi, 11 tys. Romowie, ok. 3 tys. Polacy, ponad 1 tys. Białorusini oraz kilkuset Rosjan, Ukraińców i innych.

Ogółem w obozie zarejestrowano ok. 23 tys. dzieci i młodocianych, z których w styczniu 1945 r. na terenie Auschwitz oswobodzono nieco ponad 700.

Obchody 76. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy

W związku z pandemią koronawirusa obchody wyjątkowo nie odbędą się na terenie Miejsca Pamięci, a w przestrzeni internetowej. Transmisja wydarzenia rozpocznie się 27 stycznia 2021 r. o godzinie 16.00 i będzie dostępna na stronach www.auschwitz.org oraz 76.auschwitz.org, a także na kanale YouTube Miejsca Pamięci, na Facebooku oraz Twitterze.

W ramach obchodów przewidziane są świadectwa ocalałych Zdzisławy Włodarczyk i Anity Lasker-Wallfisch. Głos zabiorą ponadto prezydent Andrzej Duda, który objął patronat nad tegorocznymi obchodami, wiceambasador Izraela Tal Ben-Ari Yaalon i ambasador Rosji Siergiej Andriejew.

Tradycyjnie także odbędzie się modlitwa ekumeniczna, w której wezmą udział rabin Michel Schudrich, biskup rzymsko-katolicki Roman Pindel, biskup prawosławny Atanazy i biskup ewangelicko-augsburski Adrian Korczago.

W programie obchodów zaplanowano także dyskusję online: "Wpływ wojny i Holokaustu na kształtowanie się tożsamości dziecka". Wezmą w niej udział: Lea Balint - ocalała z Holokaustu, Melissa Hacker - prezes, Kindertransport Association, Janina Rekłajtis - ocalała z Auschwitz.

FLESZ - Koronawirus. Jak się przed nim uchronić

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski