Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzisiaj mija 108 lat od Bitwy Gorlickiej. Na Górze Cmentarnej uczczono pamięć poległych i odmówiono modlitwę ekumeniczną

Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
Wideo
od 16 lat
Cmentarz wojenny nr 91 na Wzgórzu Korczak był miejscem ekumenicznej modlitwy za wszystkich poległych w bitwie gorlickiej. Tutaj w 108. jej rocznicę spotkali się przedstawiciele lokalnego samorządu, posłowie, reprezentacje szkół i instytucji państwowych. Modlitwę ekumeniczna poprowadzili księża: Stanisław Ruszel, Stanisław Kogut, Marek Urban, Jerzy Gondek, Grzegorz Nazar i Roman Dubec. Po modlitwie odczytano Apel Poległych i złożono wiązanki kwiatów i wieńce.

- Stoimy w miejscu, na którym przeszło sto lat temu trwała kanonada artyleryjska, padali zabici i ranni, a dorobek wielu pokoleń obracał się w ruinę. W miejscu, gdzie na „wiecznej warcie” spoczywają żołnierze trzech wielkich armii, polegli w czasach największej bitwy frontu wschodniego I wojny światowej, która zmieniła jej losy. Bitwy pod Gorlicami – mówił burmistrz Rafał Kukla.

To właśnie Góra Cmentarna, na której dzisiaj odbyły się uroczystości rocznicowe, była świadkiem strasznych wydarzeń. Tak samo jak dzielnica Zawodzie, w której trwały najstraszliwsze walki.

Ofensywa rozpoczęła się bladym świtem 2 maja 1915 roku, gdy mieszkańcy miasta pogrążeni byli we śnie. Pociski spadające na Gorlice z armat rozlokowanych w okolicznych miejscowościach, w czasie kilkugodzinnego ostrzału zrujnowały miasto, któremu udało się ocaleć z ponad półrocznych walk. Zniszczony został gorlicki cmentarz, spłonęły domy oraz cały gorlicki Rynek. Zginęło setki mieszkańców Gorlic. Straty były ogromne. Polegli żołnierze spoczęli w ponad 80 nekropoliach na terenie ziemi gorlickiej. Odbudowa miasta trwała pół wieku, ale blizny z tamtych dni pozostaną na zawsze.

- To właśnie dziś, wspominając te straszliwe dni grozy, czytając nazwiska wykute na kamieniach nagrobnych, uświadamiamy sobie jak wiele narodów złożyło ofiarę krwi na ołtarzu wojny. Jak wiele dzieci utraciło swoich ojców, żony mężów, rodziny braci i synów – mówił dalej burmistrz Kukla. - Naszym obywatelskim obowiązkiem jest pielęgnować pamięć o tym wydarzeniu i wyciągać wnioski – wspomnienie tamtych dni powinno być dla nas lekcją. Lekcją nieustannie powtarzaną i utrwalaną w świadomości kolejnych pokoleń, by przestrzec każdego przed zamachem na to, co najcenniejsze – na pokój, bezpieczeństwo i wolność. Dziś, gdy za naszą wschodnią granicą od ponad roku toczy się wojna, ta pamięć, ten hołd, który tu dziś składamy, mają szczególną wartość i silniejsze niż kiedykolwiek znaczenie – skończył burmistrz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski