Dzisiaj papież będzie w Skawinie!

ETYZ
Udostępnij:
Skawina i Radziszów przygotowane są do powitania Jana Pawła II, który przejedzie dziś przez obie miejscowości w drodze do klasztoru ojców Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Najważniejsze wydarzenie w dziejach miasta

   Do Skawiny Jan Paweł II przybędzie w 8708. dniu swego pontyfikatu, po 23 latach, ośmiu miesiącach i trzech dniach zasiadania na Tronie Piotrowym. Jest 260. w historii papieżem, piątym pod względem długości pontyfikatu. Najdłużej biskupem Rzymu był św. Piotr (34 lata), Pius IX (31 lat), Leon XIII (25 lat) i Pius VI (24 lata).
   - To najważniejsze w historii Skawiny wydarzenie. Znaczących dostojników, goszczących w mieście i zapisanych w jego dziejach, można policzyć na palcach jednej dłoni: bywał tu założyciel miasta król Kazimierz Wielki, w latach trzydziestych XX wieku przyjechał do Skawiny prezydent Ignacy Mościcki, a po wojnie, z okazji 600-lecia miasta, w 1964 r., premier Józef Cyrankiewicz - mówią mieszkańcy.
   Przygotowania do wizyty tak znamienitego gościa trwały w mieście od kilku miesięcy. Drogi, którymi przejedzie papież, zostały wyremontowane, chodniki wyłożono kostką brukową. Całą trasę przejazdu Jana Pawła II w Skawinie udekorowano kolorowymi chorągiewkami oraz flagami narodowymi, papieskimi i miejskimi. Papamobil przejedzie ulicami: Krakowską, ks. Jerzego Popiełuszki, Bukowską, Monte Cassino, Kościuszki, Żwirki i Wigury, Radziszowską i przez Radziszów. Tam, już od rogatek miasta, papieża witać będą wierni ze skawińskich parafii: Szymona i Judy Tadeusza oraz Miłosierdzia Bożego i z Borku Szlacheckiego, na ul. Radziszowskiej parafianie z Wielkich Dróg i Jaśkowic, natomiast w Radziszowie powitają go wierni radziszowskiej parafii oraz z Krzęcina i Rzozowa. Przy granicy Radziszowa z Krzywaczką na papieża czekać będą parafianie z Woli Radziszowskiej.
   Większość prac zakończono w sobotę wieczorem, kiedy m.in. gotowa była dekoracja ulic. Na skrzyżowaniu ul. ks. J. Popiełuszki z Kościuszki, przez które Jan Paweł II przejedzie dwukrotnie, zawisł napis "Skawina pozdrawia Ojca Świętego". Z ulic i parkingów przy ul. Bukowskiej i Monte Cassino, gdzie zatrzyma się papamobil, zniknęły parkujące tam samochody.
   Wczoraj wieczorem na drewniano-metalowej konstrukcji zamontowany został ważący ćwierć tony obraz przedstawiający Jezusa Miłosiernego, który po poświęceniu przez papieża znajdzie się w ołtarzu głównym kościoła Miłosierdzia Bożego. Jan Paweł II poświęci dzisiaj także niewielki krzyż, który zawiśnie w sali obrad skawińskiego ratusza.
   Dzisiejsza uroczystość w Skawinie rozpocznie się o godz. 8 polową mszą św. odprawioną przez 12 księży przy ołtarzu, ustawionym w pobliżu obrazu Jezusa Miłosiernego. Papież przyjedzie do Skawiny około godz. 10. Do sektorów będzie się można dostać do godz. 7.30 ul. Monte Cassino, a do godz. 8 ul. Słoneczną (deptakiem prowadzącym od kościoła). Wpuszczane do nich będą osoby posiadające zaproszenia.
   Jan Paweł II otrzyma od mieszkańców Skawiny oprawiony w białą skórę z wytłoczonym herbem Skawiny pamiątkowy album, zawierający zdjęcia biskupa i kardynała Karola Wojtyły, wykonane podczas wizytacji skawińskiej parafii w latach 1958-1978 r. Wręczy je przewodniczący Rady Miejskiej dr hab. Marek Ptak i burmistrz Stanisław Pac. Oprócz albumu przekażą papieżowi dwie płyty CD z nakręconym przez Stanisława Cinala w 1969 r. filmem z uroczystości powitania kardynała podczas jego najdłuższej, 6-dniowej, wizyty duszpasterskiej w Skawinie. Do tego 6-minutowego niemego filmu muzykę skomponował Robert Budzyń, który także jest autorem muzyki i jednym z wykonawców jedenastu utworów nagranych na drugiej płycie CD. Oprócz "Sonetu IX" Karola Wojtyły są na niej wiersze m.in. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Joanny Cholewy (nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 2), Jana Kochanowskiego i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Śpiewają je także: działający przy Centrum Kultury i Sportu chór żeński, "Cantica" z Woli Radziszowskiej dyrygowany przez Bogusława Ciapę, Dorota Boczkowska, Monika Duda, Izabela Kozieł i Anna Polczyk, a wraz z Robertem Budzyniem, grającym na instrumentach klawiszowych, na gitarach akompaniują im: Adam Koryczan i Robert Pieculewicz.
   W Radziszowie, od granicy ze Skawiną, poprowadzono szpaler dwóch tysięcy słupków w kolorach białym, żółtym i niebieskim, rozstawionych co 3,5 m i udekorowanych małymi flagami biało-czerwonymi i papieskimi oraz bukiecikami kwiatków.
   W sobotę zbudowany został powitalny ołtarz, który papież - przejeżdżając - pobłogosławi. Wszystkie elementy (4-5-metrowy krzyż, platformę z trzema schodami i podstawę pod obraz) wykonano w warsztacie stolarskim Jerzego Karasia i Roberta Migdała. Namalowanie kopii obrazu, przedstawiającego Matkę Boską Królową Aniołów, sfinansował właściciel jurczyckiego dworu Marian Krawczyk. Po pobłogosławieniu przez papieża kopia obrazu, pod którym w Mińsku Mazowieckim, przed bitwą warszawską, modlił się gen. Józef Haller, trafi do kaplicy remontowanego obecnie dworku. Dekorację ołtarza wykonywała Halina Wasyl.
   Do prac przy montażu ołtarza na ścianie kaplicy św. Nepomucena, stanowiącej część ogrodzenia radziszowskiego kościoła, zaangażował się także sołtys Jurczyc Jan Lizak.
   Podczas skawińskich uroczystości porządku pilnować będzie prawie 450 policjantów i 500 członków Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu krakowskiego.
Tekst i fot.: (ETYZ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie