Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dźwięki orientu w Starym Sączu

Redakcja
Tegoroczny XXXIII Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej zapowiada się wyjątkowo egzotycznie. Po raz pierwszy w historii imprezy publiczność usłyszy w zabytkowych wnętrzach świątyń muzykę orientalną oraz europejską.

Festiwal Muzyki Dawnej  w 2010 r. Fot. Monika Kowalczyk

– To oczywiście będzie duży kontrast, ale i okazja, żeby pokazać muzykę starszą niż europejska oraz jej dużą odmienność. Myślę, że poznawanie muzyki dawnej bez szerszego światowego kontekstu byłoby niepełne. Od wielu lat koncentrujemy się na Europie. Po raz pierwszy zaprezentujemy dawną muzykę Chin. Gościć będziemy zespół Uniwersytetu Muzycznego w Xian, prezentujący starożytną muzykę z Chang’an. Do tego całkowicie odmienna muzyka dawna Kurdystanu w wykonaniu zespołu Kamkar z Iranu. Będą też, jak co roku, zespoły polskie oraz artyści z Hiszpanii, Francji i Niemiec – mówi Andrzej Citak, dyrektor artystyczny festiwalu.

Tak odległe kultury jak Chiny i Persja będą wymagały przygotowania publiczności, dlatego elementem, który poszerzy ofertę festiwalową, będą dwie wystawy. Jedna to chiński teatr lalek "Wojownicy piękności i demony”, którą można oglądać już od środy, 22 czerwca, przez cały miesiąc w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu. W Starym Sączu natomiast w Domu św. Kingi przy klasztorze Sióstr Klarysek zobaczyć można wystawę strojów dawnych "Szyk wieków średnich”. Ukazanie ich na tle średniowiecznych zabytków, do tego jarmark historyczny – pokazy rycerskie, muzyka i stroje oraz jadło klasztorne – na starosądeckim rynku stworzą szerszy kontekst kulturowy. Pogłębieniem tematu będzie seminarium naukowe, podczas którego profesorowie z uniwersytetów muzycznych z Xian w Chinach oraz z Teheranu w Iranie zaprezentują historię muzyki swoich regionów, a doktor sztuk muzycznych Maria Pomianowska, polska orientalistka, wprowadzi do tematu i pokaże wpływ Orientu na muzykę europejską.

Nowością będzie również pierwszy w historii festiwalu pokaz opery kameralnej, możliwy dzięki oddanemu niedawno do remontu "Sokołowi” w Starym Sączu. Publiczność obejrzy operę komiczną "Livietta e Tracollo” Giovanniego Battisty Pergolesiego w wykonaniu Opery Kameralnej w Krakowie.

Szczegółowy program na stronie www.festiwal.stary.sacz.pl

Monika Kowalczyk

R E K L A M A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski