Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dźwigi pod Kopcem Kościuszki. Będzie muzeum ze szklanym dachem

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Pod Kopcem Kościuszki powstaje nowe muzeum
Pod Kopcem Kościuszki powstaje nowe muzeum Andrzej Banaś
U stóp kopca tworzone jest nowoczesne muzeum kościuszkowskie, powstanie również ogród. Koszt całej inwestycji wynosi 11 mln zł brutto, dofinansowanie z funduszy europejskich to prawie 6,3 mln zł. Organizatorzy przedsięwzięcia apelują o przekazywanie na wystawę pamiątek związanych z osobą Tadeusza Kościuszki, jak też tradycją kościuszkowską.

Pod Kopcem Kościuszki pojawiły się dźwigi. Z ich pomocą montowana jest solidna metalowa konstrukcja zadaszenia dziedzińca wewnętrznego w Bastionie V fortu nr 2 „Kościuszko”. Przykryje go szklany dach, dzięki czemu dziedziniec o powierzchni 300 mkw. zamieni się w nową zamkniętą przestrzeń. Zostanie ona zagospodarowana jako element tworzonego pod kopcem nowego muzeum, z wystawą stałą „Kościuszko – bohater wciąż potrzebny”.

Projekt unijny obejmuje dwie części: budowlano-konserwatorską oraz utworzenie nowej wystawy. Założony termin realizacji to wrzesień 2019 roku, jednak Komitet Kopca Kościuszki, który jest inwestorem, planuje zaprosić turystów do nowego muzeum jeszcze przed rozpoczęciem letniego sezonu przyszłego roku, może w maju.

Muzeum kościuszkowskie zostanie urządzone w dwóch obiektach: w centrum konferencyjno-wystawienniczym w odrestaurowanej zabytkowej Kurtynie I-V w forcie oraz w Bastionie V. Odwiedzający znajdą u stóp kopca opowieść o Tadeuszu Kościuszce, jego życiu i dokonaniach. Kolejne planowane w scenariuszu ekspozycji sceny - odsłony tej opowieści to: dworek Kościuszki, Szkoła Rycerska, gdzie Kościuszko się kształcił, Paryż, gdzie uczył się rysunku, pierwsza miłość (była nią Ludwika Sosnowska), dalej - statek, którym Kościuszko wypłynął do Ameryki, forty, które budował nad rzeką Hudson. Oczywiście nie zabraknie też na wystawie przysięgi na Rynku w Krakowie, bitwy pod Racławicami. Znajdzie tez na niej odbicie kult Kościuszki.

- Nasz bardzo szczegółowy scenariusz jest gotowy, natomiast w ciągu miesiąca ogłosimy konkurs na projekt wykonawczy muzeum kościuszkowskiego - zapowiada Leszek Cierpiałowski, dyrektor biura Komitetu Kopca Kościuszki. Jego zdaniem w tym roku zostanie wybrany wykonawca ekspozycji i pod koniec roku jej jedna trzecia lub połowa będzie już gotowa.

Na wystawę trafią artefakty, pamiątki, ikonografia. Najcenniejszym przedmiotem, jaki posiada Komitet, jest ryngraf Tadeusza Kościuszki. Ma też oryginalne kule spod Racławic. Część przyszłych eksponatów zostanie wypożyczona, znajdą się też na wystawie kopie tych przedmiotów czy np. obrazów, których nie będzie można wypożyczyć na dłużej.

Jednocześnie Komitet Kopca Kościuszki występuje z apelem do wszystkich: o przekazywanie na tworzoną wystawę pamiątek związanych z Kościuszką, jak np. pocztówki, obrazy, zdjęcia np. z kopca z wydarzeń związanych z tradycją kościuszkowską, albo starodruki - druki, które towarzyszyły insurekcji kościuszkowskiej, jak też odezwy i plakaty z czasów kościuszkowskich (mogłyby trafić na wystawę jako oryginały albo np. po zeskanowaniu), patenty oficerskie nadawane przez Kościuszkę, medale, odznaczenia... Osoby, które mogłyby je przekazać, proszone są o kontakt z Komitetem, którego biuro działa pod kopcem (al. Waszyngtona 1).

W ramach inwestycji pod samym kopcem zostanie stworzony jeszcze ogród kościuszkowski, z ławkami alejkami; będzie w nim miejsce na wystawę planszową. Ma też zostać wykonana z brązu makieta kopca wraz z fortem – z myślą o osobach słabowidzących i niewidomych. Dodajmy, że cała inwestycja przewiduje dostosowanie obiektów do potrzeb osób niepełnosprawnych, w związku z czym np. w Bastionie V pojawi się winda.

Na muzeum nie kończą się plany Komitetu Kopca Kościuszki. - Mam zamysł, aby doprowadzić do utworzenia pod Kopcem Kościuszki Narodowego Instytutu Tadeusza Kościuszki. Prowadziłby on - w skali międzynarodowej - badania nad Kościuszką. Istnieje Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, jest Instytut Adama Mickiewicza, a Kościuszce historia i, nauka wciąż jeszcze się nie wywdzięczyła. Mam pomysł, żeby badać Kościuszkę i stworzyć rzetelne kalendarium jego życia i dzieł - mówi Mieczysław Rokosz, prezes Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie. Pod kopcem są już sale konferencyjne, powstałaby specjalistyczna biblioteka (Komitet ma już obietnicę profesora ze Śląska, który chce tu przekazać swoją bogatą bibliotekę kościuszkowską), można by analizować oraz przygotowywać nowe materiały naukowe.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski