E-dowody osobiste i podpisy elektroniczne już od marca 2019...

E-dowody osobiste i podpisy elektroniczne już od marca 2019 roku

Mikołaj Dziennik AIP

Polska

Aktualizacja:

Polska

E-dowody osobiste i podpisy elektroniczne już od marca 2019 roku

©fot. Krzysztof Kapica/ Polska Press

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o dowodach osobistych. Nowe dowody mają być wydawane już od marca 2019 roku.
E-dowody osobiste i podpisy elektroniczne już od marca 2019 roku

©fot. Krzysztof Kapica/ Polska Press

E-dowód to wspólny projekt Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Cyfryzacji. Proces wydawania dowodów ma potrwać do 2029 roku, co oznacza że wszyscy otrzymają swoje e-dowody w ciągu 10 lat. Według MSWiA nie będzie trzeba wymieniać posiadanych obecnie dokumentów - zachowają one ważność do upływu terminów w nich określonych, a następnie będą sukcesywnie wymieniane na dowody elektroniczne.


Nowe dokumenty będą również plastikową kartą, ale wyposażoną w chipa, na którym zostanie zapisane wiele danych. Ma to umożliwić szybsze potwierdzanie tożsamości Polaków, np. w urzędach, portach lotniczych, szpitalach przez elektroniczne systemy administracyjne. - Zaproponowane przepisy zakładają, że dowód osobisty z warstwą elektroniczną, tak jak dotychczas, będzie potwierdzał tożsamość i obywatelstwo jego posiadacza oraz uprawniał do przekraczania granic niektórych państw. E-dowód usprawniał będzie też komunikację obywateli z administracją i podmiotami komercyjnymi – pozwoli m.in. na korzystanie z usług online - pisze na swojej stronie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

To oznacza, że wiele spraw urzędowych będzie można załatwić przez internet, dzięki zdalnej identyfikacji (np. w salonie telefonicznym). Co ważne - taki dowód ułatwi również załatwianie spraw na terenie całej Unii Europejskiej.

Jak to będzie działać? Na nowy dowód będą składać się tzw. „profile osobiste” i „podpisy osobiste”.Profil osobisty będzie pozwalał na weryfikację obywatela przez administracyjne usługi online, co w praktyce będzie wymagało przyłożenia nowego dowodu do czytnika oraz wpisanie znanego wyłącznie posiadaczowi dowodu kodu PIN.

Z kolei podpis osobisty ma być tak samo ważny jak podpis własnoręczny.„Każdy posiadacz nowego dowodu będzie mógł zdecydować o zamieszczeniu w nim funkcji „podpisu osobistego”. „E-dowód będzie pozwalał potwierdzać obecność jego posiadacza w placówkach ochrony zdrowia, co pozwoli uszczelnić system rozliczeń świadczonych usług medycznych. Ta funkcja będzie umieszczana w każdym nowym dowodzie osobistym.” - pisze na swojej stronie Ministerstwo Cyfryzacji

Ponadto, e-dowód będzie posiadał aplikację ICAO (dokument podróży z cechą biometryczną „zdjęcie twarzy”), która zapewni szybszą odprawę jego właściciela na lotniskach.

Polska jest jednym z ostatnich krjaów Unii, który nie ma jeszcze wprowadzonych dowodów elektronicznych. Mamy czas na wprowadzenie nowych dowodów do 31 marca 2019 roku. W przeciwnym wypadku będziemy musieli jako państwo zwrócić 148,4 mln zł dotacji na ten cel z funduszy Unii Europejskiej.

Dowody osobiste z warstwą elektroniczną funkcjonują już w Austrii, Belgii, Chorwacji, Portugalii, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Szwecji, a także na Litwie, Węgrzech czy we Włoszech. Dokument ten najczęściej jest wykorzystywany do potwierdzania tożsamości i uwierzytelniania oraz do składania elektronicznego podpisu.

Będą zmiany w egzaminach na prawo jazdy

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo