Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Edukacyjna współpraca gminy z uczelnią

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Wójt Zielonek Bogusław Król i prof. Andrzej Chochoł, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego podpisują porozumienie o współpracy.
Wójt Zielonek Bogusław Król i prof. Andrzej Chochoł, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego podpisują porozumienie o współpracy. Fot. Archiwum
Edukacja. Gmina Zielonki podpisała porozumienie z Uniwersytetem Ekonomicznym.

Organizacja zajęć terenowych, praktyk i staży dla studentów Uniwersytetu Ekonomicznego na kierunku gospodarka przestrzenna i wspólnie przedsięwzięcia promocyjne - to główne założenia współpracy uczelni z gminą Zielonki. Wójt Bogusław Król i prof. Andrzej Chochół, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego, podpisali w tym celu stosowne porozumienie.

Współpraca zaczęła się już wcześniej. Studenci byli w Zielonkach na praktykach. Jednym z ważnych zadań, jakie wykonywali, było opracowanie planów rewitalizacji terenów po PGR w Dziekanowicach.

Porozumienie potwierdza wolę współpracy. Zarówno rektor, jak i wójt liczą na wzajemne korzyści. Rektor spodziewa się nie tylko doraźnych efektów tych działań. - Współpraca między nami pozwoli wyposażyć studentów w odpowiednie umiejętności, a w przyszłości państwo będziecie mieli możliwość zatrudnienia bardziej kompetentnych pracowników. W imieniu władz uczelni wyrażam wdzięczność za wolę współpracy. Bardzo sobie ją cenimy - mówił prof. Andrzej Chochół podczas podpisywania porozumienia.

Inicjatorem kooperacji między uczelnią a samorządem Zielonek oraz pięcioma innymi gminami: Biskupice, Bochnia, Dobra, Raciechowice i Kłaj, jest prof. Tadeusz Kudłacz, kierownik Katedry Gospodarki Regionalnej Uniwersytetu Ekonomicznego. Jest on przekonany, że współpraca będzie owocować we wszystkich tych gminach.

Chodzi tu o połączenie wiedzy teoretycznej z praktyką. Założenia są takie, że studenci będą zdobywać doświadczenie zawodowe w ramach staży, praktyk lub różnego rodzaju zajęć terenowych. A jednocześnie mają być wsparciem dla gminy.

- Praktykanci są pomocni w sezonie urlopowym, ponadto mogą wykonać wiele prac, np. związanych z planami zagospodarowania lub rewitalizacji naszych terenów. Dla nas cenne może być ich spojrzenie na pewne zadania, nie tylko ze względu na podpowiedzi związane z podejściem chociażby do rewitalizacji, bo jako młodzi ludzie mają nowocześniejsze myślenie. Ponadto mogą wykorzystać przy tym swoją już naukową wiedzę, a na pewne sprawy będą patrzyli z zewnątrz, co też może być atutem w niektórych przypadkach, np. promocji gminy - mówi Bogusław król, wójt Zielonek.

Studenci pomogą m.in. w inwentaryzacji zagospodarowania terenu, w opracowywaniu dokumentów planistycznych, będą współuczestniczyć w tworzeniu projektów ścieżek rowerowych, oznakowania turystycznego gminy, mogą pomóc w np. opracowywaniu strategii gminy, wykonaniu prognoz rozwoju, przeprowadzaniu sondaży i wywiadów wśród społeczności lokalnej. Mogą też być przydatni podczas opracowywania koncepcji promocji gminy.

Wójt Zielonek podkreśla, że gmina jest otwarta na współpracę z uczelniami. Porozumienie z Uniwersytetem Ekonomicznym nie jest pierwszym. Gmina ma podpisaną współpracę z Uniwersytetem Rolniczym. - Studenci tej uczeni zrobili dla nas kilka ciekawych opracowań. Robili np. inwentaryzację kolorów elewacji domów powstających na naszym terenie oraz kolorów dachów i jakości pokrycia dachowego. Ale przygotowali nam także inwentaryzację dróg publicznych i ich oświetlenia - przypomina Bogusław Król.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski