Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Edward Siarka: Gdybyśmy zaniechali aktywności leśników na obszarze Puszczy Niepołomickiej wyrządzilibyśmy jej krzywdę

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Małopolska jest regionem, gdzie struktura własnościowa jest zachwiana. Tutaj 50% lasów to lasy prywatne, a 50% to lasy publiczne.
Małopolska jest regionem, gdzie struktura własnościowa jest zachwiana. Tutaj 50% lasów to lasy prywatne, a 50% to lasy publiczne. Ministerstwo Klimatu i Środowiska
O tegorocznej 12. edycji akcji „Drzewko za makulaturę”, kondycji małopolskich lasów i Puszczy Niepołomickiej, a także o problemach i wyzwaniach jakie stają przed leśnikami w Małopolsce rozmawiamy z Edwardem Siarką, sekretarzem stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska i Pełnomocnikiem Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa.

Panie ministrze, na wstępie porozmawiajmy o tegorocznej 12 edycji ogólnopolskiej akcji „Drzewko za makulaturę”, która cieszy się coraz to większą popularnością, a której jest pan inicjatorem. W skrócie, chodzi w niej o to, że jak ktoś przyniesie kilogram i więcej makulatury otrzyma drzewko lub dwa.
To jest jedna z wielu inicjatyw, które realizują Lasy Państwowe w Polsce. W województwie małopolskim w tej akcji przodowało Nadleśnictwo Niepołomice. Zachęcam wszystkich, zwłaszcza młodzież do udziału w tej akcji. Dlatego, że to nie jest tylko kwestia wyrabiania w młodym pokoleniu świadomości ekologicznej, poszanowania dla środowiska, ale to też jest takie czynne działanie na rzecz środowiska. W ramach akcji możemy otrzymać drzewko od nadleśniczego i posadzić je tam gdzie mieszkamy, by móc obserwować jak rośnie. Jeśli takiego miejsca nie mamy, możemy je posadzić we wskazanym przez leśniczego miejscu i przy okazji spacerów do lasu obserwować jak wzrasta.

Wspomniał pan o tym, że to jedna z wielu inicjatyw Lasów Państwowych. Jakie akcje są jeszcze prowadzone?
Prowadzimy też akcję pn. „Łączą nas drzewa”, która odbywa się we wszystkich nadleśnictwach w Polsce. W ramach akcji nadleśniczowie zapraszają do sadzenia drzew całe rodziny i osoby publiczne, wójtów, samorządowców, społeczników. Można nie tylko spędzić miło czas, ale i zrobić coś dobrego dla przyrody.

W Polsce 80% lasów to lasy publiczne, zaś 20% to lasy prywatne. A jak ta struktura własnościowa wygląda w przypadku Małopolski?
Tutaj 50% lasów to lasy prywatne, a 50% to lasy publiczne. Jednym z zadań powiatów jest tworzenie uproszczonych planów urządzenia lasu, gdzie przedstawiona jest kondycja lasów, to w jaki sposób powinna być prowadzona ich wycinka itp. Niestety nie wszystkie starostwa powiatowe to zadanie wykonały. Problem stanowi rozdrobnienie tych terenów i prowadzona na nich często niewłaściwa gospodarka.

Skoro o problemach mowa, czy kondycja małopolskich lasów jest jednym z nich?
Kondycja jest dobra, to nie są lasy wymagające dużej przebudowy. Mamy problem związany z zamieraniem drzewostanów w niektórych Parkach Narodowych m.in w Babiogórskim czy Tatrzańskim.

Nie mogę, w tym miejscu nie zapytać o Puszczę Niepołomicką, która leży 20 kilometrów od Krakowa, a której sposób ochrony wywołał nie małą burzę w mediach. W jakiej kondycji jest obecnie ten teren?
W przypadku Puszczy Niepołomickiej, która jest narażona na zagrożenia ekologiczne czy pożarowe wiemy, że gdybyśmy zaniechali aktywności leśników na jej obszarze to wyrządzilibyśmy jej tylko krzywdę. Toczymy teraz rozmowy z leśnikami i samorządami ws. dostępności szlaków rowerowych czy ścieżek dla pieszych. Wyzwaniem, które przed nami stoi jest zaplanowanie tego tak, by nie zniszczyć Puszczy, a uatrakcyjnić ją. Nie możemy jednak zgodzić się na to, żeby do każdego jej punktu był dostęp.

W niektórych częściach Polski, ale też małopolski coraz częściej możemy zauważyć taki trend, że właściciele terenów przez, które biegnie szlak turystyczny zamykają go. Ostatnio chociażby PTTK tatrzańskie zlikwidowało czarny szlak na Gubałówkę na wniosek właściciela. Co mówi prawo w tej kwestii?
Grodzenie działek na gruntach leśnych jest niedopuszczalne, natomiast to o czym Pani mówi wynika często z tego, że samorząd nie zadbał o to by w odpowiednim czasie drogi, które były drogami rolnymi zostały zapisane jako drogi publiczne. To jest dzisiaj bardzo duży problem w wielu gminach i mimo że próbujemy to regulować to to są tak duże zaszłości w regulacjach własności, że w większości przypadków właścicielom takich działek nic nie można zrobić.

Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Edward Siarka: Gdybyśmy zaniechali aktywności leśników na obszarze Puszczy Niepołomickiej wyrządzilibyśmy jej krzywdę - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski