Edyta Ropek liderką Pucharu Świata

jbZaktualizowano
WSPINACZKA SPORTOWA. Pełnym sukcesem zakończył się start tarnowianki Edyty Ropek w trzecich zawodach tegorocznego Pucharu Świata we wspinaczce sportowej w konkurencji na czas, które odbyły się we francuskim Chamonix. Zawodniczka Tarnovii zwyciężyła w tych zawodach i dzięki temu objęła prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Już w eliminacjach tarnowianka zasygnalizowała, że zamierza powalczyć o zwycięstwo, gdyż uzyskała najlepszy czas wśród 14 startujących. W 1/4 finału uporała się z Rosjanką Olgą Evstigneevą, natomiast w półfinale zmierzyła się z triumfatorką poprzednich dwóch tegorocznych edycji PŚ, kolejną reprezentantką Rosji, Anną Stienkawoj. Ostatecznie finał zapewniła sobie Polka, pokonując rywalkę w przekonywającym stylu, bo z przewagą ponad sekundy. W walce o złoto Ropek zmierzyła się ze swoją odwieczną rywalką, Rosjanką Walentiną Juriną. Tym razem lepsza okazała się tarnowianka, odnosząc tym samym pierwsze zwycięstwo w tegorocznej edycji PŚ. Druga z tarnowianek, Klaudia Buczek (Tarnovia) sklasyfikowana została na 10. miejscu.
W zmaganiach panów z Polaków najbliżej podium był Tomasz Oleksy (Tarnovia), który przegrał walkę o brązowy medal z Czechem Liborem Hrozą i ostatecznie zajął czwarte miejsce. Jędrzej Komosiński (AZS PWSZ Tarnów) zajął ósmą lokatę, Maciej Kalita (Tarnovia) nie przebrnął natomiast kwalifikacji i sklasyfikowany został na osiemnastym miejscu. Zwycięzcą zawodów został Rosjanin Eugieny Wajczekowski.
W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w "czasówce" prowadzenie wśród kobiet objęła Ropek (260 pkt.), wyprzedzając Rosjanki: Stienkawoj (255 pkt.) i Ksenię Alexiewą (163 pkt.). Tarnowianka przewodzi także w rankingu światowym (309.03 pkt.), wyprzedzając tu wspomnianą już Stienkawoj (275.86 pkt). Wśród mężczyzn najwyżej sklasyfikowanym Polakiem jest Jędrzej Komosiński, który w PŚ zajmuje piątą lokatę, a w rankingu światowym jest na dziewiątym miejscu.